Beograd prvi put ugostio izložbu Masima Listrija, fotografa čija su dela krasila Vatikanske muzeje

V. Đ.
V. Đ.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Izložba “Interni Italijani”, jednog od najpoznatijih savremenih italijanskih fotografa arhitekture i enterijera Masima Listrija, otvorena je večeras u Salonu Muzeja grada Beograda.

Izložbu je otvorila sekretarka za kulturu grada Beograda Jelena Medaković, a prisutnima se obratio i ambasador Italije u Srbiji Luka Gori.

Gori je rekao da izložbu Masima Listrija najbolje opisuju dve reči, lepota i svetlost.

“Naš umetnik je samouk i dolazi iz Firence, grada iz kog i sam potičem, i upravo je kroz muzeje, izložbe, arhitekturu i umetnost tog grada upijao lepotu koju je kasnije uspeo da prenese u svoja dela”, rekao je Gori.

Govoreći o svetlosti na Listirijevim fotografijama, ambasador Italije je istakao da je umetnik zahvaljujući prirodnom osvetljenju uspeo da “udahne život i vitalnost” prostorima koje je fotografisao, od palata i enterijera do vrtova, skulptura i umetničkih dela.

“Na njegovim fotografijama svetlost daje ton večnosti i duše”, naveo je Gori.

Listri je zahvalio publici i poručio da bez posetilaca izložba ne bi imala smisla.

Dobrodošlicu gostima poželeli su i direktor Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu Roberto Činkota i predstavnik DeGorsi Fine Arts Aleksandar Đorđević.

Izložba Foto: Tanjug/Katarina Drobac

Beogradska publika ima priliku da vidi radove umetnika čije su izložbe predstavljene u nekim od najznačajnijih kulturnih institucija sveta, među kojima su Vatikanski muzeji, Palata Piti, Muzej istorije umetnosti u Beču i Palata Kvirinale.

Kako je ranije saopšteno, Listri se smatra jednim od najznačajnijih fotografa arhitekture i enterijera današnjice. Karijeru je započeo sa 17 godina, a 1981. godine bio je suosnivač časopisa FMR, jedne od najuticajnijih publikacija posvećenih umetnosti i arhitekturi.

Tokom više od tri decenije rada objavio je više od 80 knjiga i fotografisao reprezentativne prostore širom Evrope i Amerike. Njegove fotografije prepoznatljive su po preciznoj perspektivi, metafizičkoj atmosferi i upotrebi prirodnog svetla.

Izložba „Interni Italijani” biće otvorena za posetioce do 15. juna, a organizovali su je Salon Muzeja grada Beograda, Italijanski institut za kulturu u Beogradu i Ambasada Italije u Beogradu, u partnerstvu sa DeGorsi Fine Arts.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Premijera filma "Sveti Mojsije Crni“ u mts Dvorani

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA