
Šta spaja pitanje prolaznosti mira, 1980. godinu, strah od odrastanja, imigranta iz Indije i Kurde?
... odgovor je Beldocs 2025.
Tokom godina, Beldocs je izrastao u jedno od ključnih mesta susreta filmskih profesionalaca u ovom delu Evrope, zahvaljujući kontinuiranoj saradnji sa vodećim svetskim i evropskim festivalima. Svake godine Beldocs beogradskoj publici predstavlja kinematografiju jedne zemlje kroz programsku celinu U fokusu. Odlukom selektora, zemlja u fokusu ove godine je Poljska, budući da se u prethodnom periodu upravo ova zemlja istakla po dokumentarnim filmovima. U želji da našoj publici predstavimo ostvarenja koja su se izdvojila, ovaj segment programa koji čini čak pet ostvarenja koja će imati regionalnu ili srpsku premijeru na Beldocsu, posvećen jednoj od najznačajnijih i najuticajnijih evropskih dokumentarnih kinematografija. Gosti 18. Beldocsa biće brojni poljski autori i producenti, koji će učestvovati na Beldocs Pitching Forumu i na Beldocs XR Akademiji.
Vozovi (Pociągi), autora Macieja J. Drigasa, kombinujući pažljivo odabrane arhivske snimke i sugestivnu zvučnu sliku govore, iako bez reči, o neuspehu čovečanstva da uči iz prošlosti i predvidi budućnost. Ova poetska meditacija o ciklusima rata i prolaznog mira, koja će srpsku premijeru imati u okviru ovogodišnjeg Beldocs-a kao deo programske celine posvećene Poljskoj kinematografiji, sačinjena je od materijala prikupljenog iz čak 46 globalnih arhiva.
Godina u životu jedne zemlje (Rok z życia kraju) je dokumentaristički omaž o događajima u periodu od 1980. do 1981. godine koji su bili prekretnica u poljskoj i svetskoj istoriji. Tomaš Volski kroz ritam, muziku, zvučni pejzaž i narativnu strukturu donosi priču o rađanju pokreta Solidarnost, ali dajući tome novo značenje i čineći relativno davnu istoriju relevantnom za savremenu publiku. Autor filma vanredno stanje, policijski čas, štrajkove i vojnu kontrolu grada tretira kao apsurdno pozorište u kom je sama Poljska protagonista.
Kralj Matijuš Prvi (Król Maciuś Pierwszy) Jasmine Vojcik je kreativni dokumentarac o intimnom i kontemplativnom svetu dve sestre, nesputanom ograničenjima odraslih, u kome su radoznalost, osećanja i čula glavni pokretači. Zoje i Lea su veoma bliske, iako se starija sestra sve više odvaja od mlađe i radije provodi vreme čitajući ili družeći se sa vršnjacima, ali ono što ih najjače povezuje je strah od odrastanja i neosetljivost koju pripisuju tom svetu od kog strepe.
Pisma iz Vučije ulice (Listy z Wilczej) je priča indijca Arjuna Talvara koji je pre deset godina imigrirao u Poljsku i još uvek pokušava da se uklopi. Snimajući svoje komšije iz Varšave Talvar zapravo portretiše modernu Evropu koja živi u raskoraku između prošlosti i sadašnjosti, zamišljene i stvarne domovine.
Nemo drveće (Drzewa milczą) je delimično animirana priča o odrastanju u vreme globalne izbegličke krize. Prati kurdsku šesnaestogodišnju devojčicu Runu, koja nakon smrti majke na poljsko-beloruskoj granici mora da preuzme ulogu roditelja svojoj mlađoj braći, dok se njen otac bori sa depresijom. Runin najveći strah je prinudni povratak u Irak iz Poljske, gde Kurdima preti opasnost od ISIS-a. U crtanju Runa pronalazi utehu – kroz slike obrađuje traumu i strahove koji je prate.
U okviru programa Beldocs Industry Days biće organizovan masterklas sa Maćejem Zemojćinom pod nazivom „Kako prepoznati šta je stvarno u eri veštačke inteligencije – i zašto je to važno?“ Ovaj ekskluzivni masterklas baviće se savremenim izazovima u percepciji stvarnosti u digitalnom dobu, uz poseban fokus na uticaj veštačke inteligencije na dokumentarni film i medije. Takođe, kao integralni deo festivala biće promovisana i podcast serija razgovora sa poljskim filmskim autorima.
Programska celina posvećena Poljskoj kinematografiji zajednički je organizovana je i upriličena u saradnji sa Milenium Docs Against Gravity, festivalom dokumentarnog filma koji se održava u Varšavi, kao i uz podršku Adam Mickiewicz Instituta, u okviru kulturnog programa poljskog predsedavanja EU 2025., i Poljskog instituta u Beogradu.
Više informacija o filmovima, kao i terminima i lokacijama projekcija pronađite na zvaničnom sajtu Beldocsa. Ulaznice su u prodaji putem zvanične internet stranice festivala – https://www.beldocs.rs/.
O Beldocsu
Beldocs je jedan od vodećih međunarodnih festivala dokumentarnog filma u regionu, koji svake godine u maju okuplja autore, producente i filmske profesionalce iz celog sveta. Osnovan 2008. godine, festival danas nudi bogat filmski i prateći program, sa više od 80 dokumentarnih ostvarenja i brojnim premijernim projekcijama. Tokom sedam dana, na više lokacija u Beogradu, publika ima priliku da vidi filmove raspoređene u više od deset programskih celina. Beldocs svake godine dodeljuje nagrade u nekoliko takmičarskih kategorija i organizuje brojne Industry događaje koji podržavaju razvoj novih dokumentarnih projekata. Više informacija dostupno je na zvaničnom sajtu: www.beldocs.rs, i na društvenim mrežama festivala.
Za više informacija posetite www.beldocs.rs, kao i naše kanale na društvenim mrežama: Instagram, Facebook, YouTube i X.
(Telegraf.rs)
Video: Miodrag Radonjić o predstavi " Više od igre"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.