Počelo snimanje serije „Tito između istoka i zapada“: Ovo su detalji

V. Đ.
V. Đ.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

U toku je snimanje nove dokumentarno-igrane serije „Tito između istoka i zapada“ čiji su producenti RTS i GFC produkcija. Serija će imati deset epizoda, a u središte događaja stavlja se Josip Broz Tito i političko laviranje između istoka i zapada, kao i jugoslovensko društvo zajedno sa svim reakcijama na te promene u ekonomskom, socijalnom, kulturološkom i svakom drugom smislu.

Osim političkih i diplomatskih intriga, serija istražuje i privatni život Tita, njegove emotivne veze s ženama kao što su Pelagija Belousova, Lucija Bauer, Davorjanka Paunović i Jovanka Budisavljević, koje su bili deo njegovog života tokom različitih faza njegove političke i lične istorije.

Serija je zasnovana na istorijskim dokumentima, TV i fono zapisima, svedočenjima neposrednih učesnika događaja, kao i analizama i ocenama domaćih i stranih istoričara i drugih relevantnih sagovornika.

Politička laviranja Tita između Sovjetskog Saveza i Zapada čine osnovni tok serije. Otkako je Tito započeo svoje političko formiranje u Sovjetskom Savezu, pa do značajnih događaja kao što su prekid odnosa sa SSSR-om 1948. godine i približavanje Zapadu, serija istražuje kako je on uspevao da izgradi svoje međunarodne odnose u hladnoratovskom kontekstu.

Jugoslavija je do 1948.godine bila potpuno okrenuta Sovjetskom Savezu, da bi se ti odnosi krajem te godine znatno narušili. Tito očekuje agresiju zemalja socijalističkog lagera na Jugoslaviju i vrši pripreme za odbranu. Prekinuta je ekonomska saradnja sa istočnoevropskim zemljama i zbog sušne 1950.godine, Jugoslaviji preti glad.

Titov dolazak u Britaniju 1953. godine, njegovi susreti sa Čerčilom i Brežnjevom, kao i napori da zadrži nezavisnost Jugoslavije u okviru nesvrstanih, čine važan deo serije, koja se bavi i njegovim uticajem na globalnu politiku, ali i na život u Jugoslaviji.

„Tito između istoka i zapada“ nije samo istorijski pregled važnih događaja, već i duboka ljudska priča o liderstvu, diplomatiji, odlukama koje su oblikovale jednu naciju, ali i o ličnoj patnji i radosti Josipa Broza Tita. Dokumentarni segmenti kombinuju se sa igranim scenama, u kojima glavnu ulogu igra Nebojša Dugalić kao Tito, uz podršku izvanrednih glumaca: Predraga Bjelca (Brežnjev), Raleta Milenkovića (Čerčil), Radomira Nikolića (Aleksandar Ranković) i Vladana Dujovića (Edvard Kardelj).

U seriji igraju i Dragoljub Mićko Ljubičić, Nenad Hadži Maričić, Zlatan Vidović, Milica Tomašević, Miona Marković, Marija Pikić, Bojan Dimitrijević, Vladimir Aleksić, Boris Pingović, Đorđe Marković, Dubravko Jovanović, Bojan Žirović, Ivan Đorđević Džudi i mnogi drugi.

Producent serije je Danka Milošević ( „GFC Produkcija“) , scenario potpisuje Svetko Kovač, a reditelj je Ivan Stefanović.

Direktor fotografije je Dušan Ivanović, scenograf Dejan Anđelković, kostimograf Nevena Milovanović, a masker Dragana Injac.

(Telegraf.rs)

Video: Milica Pavlović zapevala na punoletstvu Gocine cerke: Zavirite na slavlje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA