Umrla legenda evropskog filma

E. T.
E. T.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Alvaro Vitali, italijanski komičar koga je otkrio Federiko Felini i koji je najpoznatiji po ulozi Pjerina, preminuo je u bolnici u Rimu u utorak u 75. godini života, piše Wantedinrome.

Vitali je glumio u više od 150 filmova, uglavnom u okviru italijanskog žanra "commedia sexy" - razuzdanih komedija sa erotskim i slapstick elementima - koje su bile veoma popularne tokom 1970-ih i ranih 1980-ih godina.

Rođen u Rimu 3. februara 1950. godine, Vitali je započeo karijeru kao električar, pre nego što ga je otkrio Fellini, poznat po svom talentu da prepozna lica i ličnosti sa filmskim potencijalom.

Alvaro Vitali Foto: IFA Film / Avalon / Profimedia

Fellini mu je dodelio malu, ali upečatljivu ulogu u svom remek-delu Roma iz 1972. godine.

Ovaj debi označio je početak Vitalijevog puta u svet filma i otvorio mu vrata za dalju saradnju sa Fellinijem, uključujući filmove Amarcord (1973), u kojem je tumačio lik Nasa, i Casanova (1976).

Iako su te rane uloge uglavnom bile sporedne, omogućile su mu da pokaže svoj prirodni komičarski talenat i postavile temelje za njegovu buduću slavu.

Svojom prepoznatljivom fizičkom komikom, izražajnim licem i sposobnošću da prikaže simpatične, često smušene likove, Vitali je pronašao jedinstveno mesto u popularnoj italijanskoj kinematografiji.

Sredinom 1970-ih, njegova karijera se usmerila ka žanru commedia sexy all’italiana, što ga je učinilo poznatim širom zemlje.

U tim filmovima najčešće je tumačio sporedne likove – nespretnog udvarača, zbunjenog prijatelja ili trapavog glavnog junaka - često u društvu tadašnjih zvezda poput Edwige Fenech, Glorije Guide i Lina Banfija.

Njegovi likovi obično su bili nevini, nespretni u ljubavi i poznati po prenaglašenim reakcijama na razne neprilike u kojima su se nalazili.

Neke od njegovih najpoznatijih uloga iz tog perioda uključuju filmove La professoressa di scienze naturali (1976), La dottoressa del distretto militare (1976), L'insegnante al mare (1980), kao i izuzetno popularnu seriju o Pjerinu, počevši od Pierino contro tutti (1981).

Lik Pjerina - nestašnog školarca poznatog po svojim smicalicama i često vulgarnim šalama - postao je sinonim za Vitalija.

Iako su ti filmovi često bili omalovažavani od strane kritike zbog svog prostog humora i predvidljivih zapleta, uživali su ogromnu popularnost među italijanskom publikom i učvrstili Vitalijev status voljenog komičara.

Kako su osamdesete odmicale, a popularnost tog žanra opadala, Vitali je povremeno nastupao u filmovima i televizijskim emisijama, često kao nostalgični podsetnik na svoju slavnu prošlost.

(Telegraf.rs/Wantedinrome)

Video: Muftija srbijanski Abdulah Numan o životu muslimana u Beogradu: Sve počinje od Bajrakli džamije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • PAOKara

    25. jun 2025 | 12:29

    Kralj seksi komedije.Nazalost pornografija je potopila jedan zanimljiv zanr.Alvaro i njegovi eskpresije su vecne.Uvek je umeo da nasmeje i oraspolozi.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA