40 godina je prošlo od filma "Povratak u budućnost": Majkl Džej Foks nije bio prvi izbor za lik Martija

V. Đ.
V. Đ.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 1

"Povratak u budućnost" ("Back to the Future") je jedan od najpoznatijih i najomiljenijih filmova ikada napravljenih. Premijerno je prikazan na današnji dan, 3. jula 1985. godine. Kombinujući naučnu fantastiku, komediju i avanturu, film je ostavio neizbrisiv trag u pop kulturi i generacijama gledalaca.

"Povratak u budućnost", koji je imao tri dela, je režirao Robert Zemekis, koji je ujedno i ko-autor scenarija sa Bobom Gejlom.

Glavne uloge, kao što je poznato, igrali su Majkl Džej Foks (Marti MekFlaj), Kristofer Lojd (Doktor Emett "Dok" Braun), Lea Tompson (Lorejn Bejns), Krispin Glover (Džordž MekFlaj), Tomas F. Vilson (Bif Tanen).

Stiven Spilberg bio je izvršni producent. Sam film imao je budžet od oko 19 miliona dolara. Zarada je bila dobra, oko 381 milion dolara širom sveta.

Radnja filma

Marti MekFlaj je običan tinejdžer iz 1985. koji slučajno biva poslat u prošlost – u 1955. godinu – pomoću vremenskog stroja, koji je zapravo modifikovani DeLorean DMC-12. Tamo mora da se pobrine da njegovi roditelji prvi put stupaju u kontakt, jer ako to ne uspe, njegov život u budućnosti može nestati. Istovremeno, mora da pronađe doktora Brauna, koji mu pomaže da se vrati nazad u 1985. pre nego što vreme ističe.

Evo i nekih zanimljivosti i činjenica.

1. Erik Stolc je trebalo da glumi Martija MekFlaja

Erik Stolc je prvobitno bio angažovan za ulogu Martija. Nakon pet nedelja snimanja, producenti i režiseri zaključili su da Stolc nije dovoljno komičan i energičan za ovu ulogu.

Majkl Džej Foks je bio zauzet na snimanju serije Family Ties, pa je snimanje filma moralo da se prilagođava njegovom rasporedu — snimanje scena u kojima je on glavni trajalo je uglavnom uveče i vikendom.

2. Izbor DeLorean automobila

DeLorean DMC-12 nije bio popularan auto u to vreme i smatran je neuspelim modelom, ali njegov neobičan dizajn i „krilasta“ vrata bili su savršeni za futuristički izgled vremenskog stroja.

Originalni auto je modifikovan sa dodacima koji izgledaju kao naučno-fantastična oprema, uključujući „flux capacitor“ (tokovni kondenzator) – izmišljeni uređaj koji omogućava putovanje kroz vreme.

3. Nije bilo lako snimiti scenu leta kroz vreme

Scene u kojima se DeLorean vozi kroz vreme bile su zahtevne za realizaciju zbog specijalnih efekata i specijalnih kamera.

Film je jedan od pionira u korišćenju tzv. "motion control" kamera koje su omogućavale precizno snimanje pokreta za slojevite efekte.

4. Inspiracija za Martijev lik

Lik Martija MekFlaja baziran je na samom Bobu Galeu (scenarista) i njegovom detinjstvu.

Film prikazuje Martija kao inteligentnog, ali neposlušnog tinejdžera sa dosta samopouzdanja i oštrim humorom.

5. Zanimljiva veza sa stvarnošću

Sat u tornju u Hil Veliju, koji se zaustavlja u 1955. godini nakon udara groma, postao je simbol filma.

U stvarnom gradu Universal Studios, scena je snimljena na fasadi koja se danas smatra turističkom atrakcijom.

6. Martijeva i Dokova hemija

Hemija između glumaca Majkla Džej Foksa i Kristofera Lojda bila je ključ uspeha filma. Lojd je često improvizovao delove svojih scena, što je unelo dodatnu energiju i humor.

7. Produkcijski izazovi i prepreke

Prvobitni scenario je imao mračnije elemente, poput scene u kojoj Marti biva uhvaćen u vremenskom vrtlogu i vidi sebe iz prošlosti kao duh, ali su ti delovi uklonjeni jer nisu bili pogodni za mlađu publiku.

Budžet je bio ograničen, pa su morali kreativno da rešavaju probleme snimanja i specijalnih efekata.

8. Kultura i uticaj

Film je inspirisao brojne stripove, crtane serije, video igre, pa čak i tematske vožnje u zabavnim parkovima.

Muzika iz filma, naročito pesma "The Power of Love" grupe Huey Lewis and the News, postala je hit i i danas se povezuje sa filmom. Hjui Luis je čak imao malu cameo ulogu kao sudija na plesnjaku u filmu.

9. Čuvena scena sa gitarom

Martijeva izvedba pesme „Johnny B. Goode“ je fiktivni moment u kome on „ubrzava“ muziku iz 1955. i navodi mlade ljude tog doba da vole rok'n'rol.

U šali, Marti je predstavljen kao neko ko je „otkrio“ rok gitaru, što je humorističan način povezivanja modernog i prošlog vremena.

10. Nagrade i priznanja

Film je osvojio Oskara za najbolju montažu zvuka, a bio je nominovan i za Oskara za specijalne efekte.

Pored toga, osvojio je Zlatni globus za najboljeg glumca u komediji ili muzikalnoj (Majkl Džej Foks).

11. Naziv lika Bif Tanen

Ime „Bif“ postalo je sinonim za tipičnog nasilnika i negativca.

Lik je inspirisan klasičnim stereotipom srednjoškolskog nasilnika iz američkih filmova i serija.

Kulturni uticaj i nasleđe

Terminologija: Film je uveo u jezik pojmove kao što su "flux capacitor" i izraze koje koriste likovi, koji su postali deo pop kulture.

Veliki broj fanova: Postoje brojni fanovi širom sveta koji i danas obožavaju film, organizuju događaje i proslave u stilu 80-ih i Hill Valleyja.

Teorije: Film je podstakao brojne diskusije i teorije o putovanju kroz vreme, paradoksima i multiverzumima.

Nastavci: Usled velikog uspeha, snimljena su dva nastavka, koji proširuju priču i uvode nove vremenske dimenzije.

Koji deo iz triologije "Povratak u budućnost najviše volite?

(Telegraf.rs)

Video: Tragovima zaboravljene istorije: Boris Subašić o Balkanadoliji, tajnama Svetog Save

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA