
Iza kulisa Holivuda: 31 filmska tajna koja će zauvek promeniti vaš pogled na klasike
Svet filma je svet iluzije, magije i savršeno isplaniranih kadrova. Ali šta se dešava kada se kamere ugase ili kada se pojave nepredviđeni problemi?
Tada na scenu stupaju genijalnost, improvizacija i srećne okolnosti koje često iznedre neke od najlegendarnijih momenata u istoriji kinematografije. Prolazimo kroz 31 fascinantnu činjenicu koje otkrivaju skrivene slojeve vaših omiljenih filmova – od stvarnih reakcija glumaca uhvaćenih na traci do tajnih poruka koje su reditelji ostavili samo za najpažljivije.
Glumačka magija: Stvarne reakcije i neverovatna posvećenost
Ponekad najbolja gluma nije gluma, već autentična, sirova emocija uhvaćena u trenutku.
1. Mračni Vitez (The Dark Knight): Hit Ledžerova transformacija u Džokera bila je toliko uverljiva da je na setu izazivala pravi strah. Tokom scene ispitivanja, Majkl Kejn (Alfred) je trebalo da izgovori svoj tekst, ali je bio toliko preneražen Ledžerovom pojavom da je potpuno zaboravio šta treba da kaže. Njegova šokirana tišina je ono što je ostalo u filmu.
2. Umri muški (Die Hard): Izraz čistog užasa na licu Alana Rikmana (Hans Gruber) dok pada sa zgrade Nakatomi Plaza je 100% stvaran. Da bi dobio autentičnu reakciju, reditelj je glumca pustio sa platforme sekund ranije nego što mu je bilo rečeno.
3. Slobodan dan Ferisa Bjulera (Ferris Bueller's Day Off): Za svoju kratku, ali nezaboravnu ulogu problematičnog mladića u policijskoj stanici, Čarli Šin je ostao budan punih 48 sati. Želeo je da njegov umoran i dezorijentisan izgled bude što autentičniji.
4. Kad jaganjci utihnu (The Silence of the Lambs): Iako je Hanibal Lektor jedan od najpoznatijih negativaca svih vremena, Entoni Hopkins se na ekranu pojavljuje svega 16 minuta. Njegova magnetična gluma bila je dovoljna da mu donese Oskara i ostavi neizbrisiv trag.
5. Pijanista (The Pianist): Svaka nota koju Adrijen Brodi odsvira na klaviru u filmu je tehnički tačna. Glumac, koji je osvojio Oskara za ovu ulogu, proveo je mesece učeći da svira Šopenove kompozicije kako bi izbegao lažiranje scena.
6. Mračni Vitez (ponovo): Na kraju scene ispitivanja, reči "You freak" ("Ti čudače") ne izgovara Kristijan Bejl. Njegov glas je bio previše promukao, pa je reditelj Kristofer Nolan sam ušao u studio i snimio tu rečenicu, koja je potom sinhronizovana.
Skriveno u kadru: "Uskršnja jaja" i omaži za pažljive oči
Reditelji često ostavljaju male poklone za fanove – skrivene detalje koji povezuju svetove i odaju počast drugim delima.
7. Otimači izgubljenog kovčega (Raiders of the Lost Ark): U sceni gde Indijana Džons pronalazi Kovčeg zaveta, na jednom od stubova sa hijeroglifima nalazi se mala, ali jasna gravura droida R2-D2 i C-3PO iz "Zvezdanih ratova". To je omaž Džordža Lukasa i Stivena Spilberga jedan drugom.
8. Imperija uzvraća udarac (The Empire Strikes Back): Tokom jurnjave kroz polje asteroida, jedan od "asteroida" je zapravo krompir, a drugi je cipela. Animatori su ovo ubacili iz šale, kao odgovor na Lukasove zahteve za stalnim izmenama.
9. Bekstvo iz Šošenka (The Shawshank Redemption): Broj Redove ćelije je 237. Ovo nije slučajnost – to je direktan omaž ukletoj sobi broj 237 iz filma "Isijavanje", još jedne adaptacije romana Stivena Kinga.
10. Petparačke Priče (Pulp Fiction): Legendarni ples između Vinsenta Vege i Mije Volas nije originalan. Kventin Tarantino ga je direktno preuzeo iz filma "Osam i po" (1963) Federika Felinija, odajući počast jednom od svojih filmskih uzora.
11. Spajdermen (Spider-Man, 2002): Automobil koji vozi ujka Ben, žuti Oldsmobil Delta 88 iz 1973, zapravo je lični automobil reditelja Sema Rejmija. On se kao njegov zaštitni znak pojavljuje u skoro svim njegovim filmovima, uključujući i serijal "Zla smrt".
12. Matriks (The Matrix): Nijedna životinja koju vidite unutar Matriksa nije stvarna. Sve životinje, uključujući mačku koja simbolizuje "deža vi", su u potpunosti kompjuterski generisane kako bi se naglasila veštačka priroda tog sveta.
Kreativnost iz nužde i genijalne veze
Ponekad najbolja rešenja dolaze iz ograničenja budžeta ili prijateljskih usluga.
13. Monti Pajton i Sveti gral (Monty Python and the Holy Grail): Čuvena fora sa vitezovima koji "jašu" dok njihovi pomoćnici udaraju kokosovim orasima kako bi imitirali zvuk kopita nije bila samo komična ideja. Produkcija je imala toliko mali budžet da jednostavno nisu mogli da priušte prave konje.
14. Apokalipsa danas (Apocalypse Now): Uvodnu montažu filma, sa helikopterima i muzikom grupe The Doors, nije montirao Fransis Ford Kopola, već njegov prijatelj Džordž Lukas. To je bila usluga koju je Lukas vratio Kopoli, jer mu je ovaj pomogao u produkciji filma "Američki grafiti".
15. Tomi (Tommy): Upečatljivi plavi laseri korišćeni u filmu pozajmljeni su od rok benda The Who, koji je u to vreme vežbao u studiju pored.
16. Dobri momci (Goodfellas) & Moje plavo nebo (My Blue Heaven): Ova dva filma su neraskidivo povezana. Oba su zasnovana na životu gangstera Henrija Hila. Scenarista "Dobrih momaka", Nikolas Pileđi, bio je oženjen Norom Efron. Dok je on radio na ozbiljnoj drami, ona je napisala komediju "Moje plavo nebo" o istom čoveku u programu zaštite svedoka. Zbog ugovora, "Moje plavo nebo" je izašlo u bioskope pre "Dobrih momaka", čineći ga nezvaničnim nastavkom koji je premijerno prikazan pre originala.
Brojke, rekordi i prvi koraci u istoriji filma
Neke činjenice su jednostavno zapanjujuće kada se stave u brojke.
17. Terminator 2: Sudnji dan (Terminator 2: Judgment Day): Arnold Švarceneger je plaćen 15 miliona dolara za svoju ulogu. Budući da je izgovorio svega 700 reči, njegova zarada iznosi 21.429 dolara po reči. Rečenica "Hasta la vista, baby" koštala je skoro 86.000 dolara.
18. Titanik (Titanic): Ako izuzmemo scene iz sadašnjosti i odjavnu špicu, vreme trajanja scena na brodu od trenutka sudara sa santom leda do potpunog potonuća iznosi tačno 2 sata i 40 minuta – identično vremenu koje je bilo potrebno da pravi Titanik potone 1912. godine.
19. Isijavanje (The Shining): Stenli Kjubrik je bio poznat kao perfekcionista. Scena u kojoj Vendi (Šeli Duval) ide unazad uz stepenice sa bejzbol palicom snimljena je neverovatnih 342 puta.
20. Isijavanje (ponovo): Nasuprot tome, najpoznatija scena filma, gde Džek Nikolson razbija vrata sekirom i viče "Here's Johnny!", snimljena je iz samo jednog pokušaja.
21. Psiho (Psycho): Film Alfreda Hičkoka je 1960. godine ušao u istoriju ne samo zbog šokantne priče, već i zato što je bio prvi američki film koji je ikada prikazao puštanje vode u WC šolji. U to vreme, to se smatralo nepristojnim.
22. Trilogija "Dolar": Pončo koji Klint Istvud nosi u filmovima "Za šaku dolara", "Za dolar više" i "Dobar, loš, zao" je jedan te isti. Istvud ga nikada nije oprao tokom snimanja sva tri filma kako bi zadržao autentičan, iznošen izgled.
23. Ovo je Spinal Tap (This Is Spinal Tap): U ovom kultnom lažnom dokumentarcu o rok bendu, ime benda "Spinal Tap" se nikada ne izgovara tokom celog filma.
5. Neverovatne Veze, Cameo Uloge i Šta je Moglo Biti
Svet filma je manji nego što mislite, a iza kamera se kriju brojne zanimljive veze.
24. Forest Gamp (Forrest Gump): Seli Fild, koja glumi Forestovu majku, samo je 10 godina starija od Toma Henksa.
25. Spasavanje redova Rajana (Saving Private Ryan): Pre nego što je uloga pripala Metu Dejmonu, jedan od glavnih kandidata za ulogu redova Rajana bio je Nil Patrik Heris, najpoznatiji po komičnim ulogama.
26. Princ otkriva Ameriku (Coming to America): Čuvenu plesnu koreografiju za scenu venčanja kreirala je tada još uvek mlada i neafirmisana Pola Abdul, koja će kasnije postati globalna pop zvezda.
27. Taksista (Taxi Driver): Reditelj Martin Skorseze ima dva kamea u filmu. Jedan je poznat – on glumi ljubomornog muža u Travisovom taksiju. Drugi je suptilniji – on je čovek koji sedi na zidiću i posmatra Sizn na početku filma.
28. Gospodar Prstenova (The Lord of the Rings): Kristofer Li (Saruman) je jedini član celokupne glumačke i filmske ekipe koji je lično upoznao Dž. R. R. Tolkina. Bio je veliki obožavalac njegovih dela i čitao je knjige svake godine.
29. Isterivači duhova (Ghostbusters): U kratkoj sceni gde duhovi beže iz centrale, u masi se nakratko pojavljuje i poznati porno glumac Ron Džeremi.
30. Filmovi Džona Lendisa: Rečenica "Vidimo se sledeće srede" ("See You Next Wednesday") je ponavljajuća šala. To je naziv fiktivnog filma koji se pojavljuje u nekom obliku (na posteru, na TV-u) u skoro svim filmovima reditelja Džona Lendisa, uključujući "Braću Bluz" i "Američki vukodlak u Londonu".
Najbizarnija činjenica od svih?
Neke činjenice su jednostavno toliko neočekivane da zaslužuju posebnu kategoriju.
31. Snežana i sedam patuljaka (Snow White and the Seven Dwarfs): Prema pronađenim dokumentima i dnevnicima Jozefa Gebelsa, Diznijev klasik iz 1937. godine bio je omiljeni film Adolfa Hitlera. Navodno je posedovao ličnu kopiju i često je gledao u svojoj privatnoj bioskopskoj sali.
Ove priče dokazuju da je svaki film živi organizam, oblikovan ne samo scenarijem i režijom, već i ljudskim faktorom, slučajnostima i kreativnim rešenjima. Sledeći put kada budete gledali neki od ovih klasika, setite se ovih tajni. Možda ćete primetiti krompir kako leti svemirom ili čuti glas reditelja umesto glumca, i doživeti magiju filma na potpuno nov način.
(Telegraf.rs/Izvor: Youtube/BuzzFeed Celeb)
Video: Sanja Vučić u nikad kraćem miniću "zapalila" Budvu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.