Legenda koja je prebrzo otišla, ali nikad nije zaboravljena: Zanimljivosti koje možda niste znali o Brusu Liju

V. Đ.
V. Đ.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Brus Li, čovek čije ime i danas odjekuje širom sveta kao sinonim za borilačke veštine, ostavio je neizbrisiv trag ne samo u svetu filma, već i u popularnoj kulturi, filozofiji i sportu. Iako je preminuo u 32. godini, njegov život je bio ispunjen neverovatnim dostignućima i intrigantnim detaljima koji ga čine gotovo mitološkom figurom. Donosimo vam neke od najzanimljivijih činjenica o ovoj ikoni 20. veka.

1. Početak pred kamerama – sa samo tri meseca

Brus Li je zapravo rođen kao Li Jun Fan 1940. godine u San Francisku, ali je odrastao u Hongkongu. Njegov filmski debi dogodio se kada je imao svega tri meseca – pojavio se u filmu "Golden Gate Girl".

2. Ime "Brus" mu nije dao njegov narod

Ime "Brus" dobio je od lekarke u bolnici u San Francisku, koja mu je dala to ime jer je smatrala da će mu "američko" ime pomoći u životu. Njegovo kinesko ime "Li Jun Fan" znači "vrati se ponovo", jer je njegova majka verovala da će se jednog dana vratiti u SAD.

3. Bio je nevjerovatno brz – toliko da su kamere imale problem

Brus Li je bio toliko brz da su kamere tog vremena morale da usporavaju snimke, jer njegove pokrete nije bilo moguće uhvatiti standardnim brzinama snimanja. U suprotnom, izgledalo bi kao da protivnici jednostavno padaju bez kontakta.

4. Udarao je šest puta u sekundi

Njegova čuvena brzina nije mit – merenja su pokazala da je mogao da izvede šest udaraca u sekundi, a jedan udarac pesnicom prešao bi do cilja za svega pet stotinki sekunde.

5. Jedan od najjačih udaraca ikada

Brus Li je razvio tehniku "one-inch punch" (udarac iz jednog inča), kojom je mogao da odbaci čoveka unazad sa udaljenosti od samo 2,5 cm. Udarac je postao legenda i predmet brojnih naučnih analiza.

6. Bio je i plesač – prvak u cha-cha plesu

Pre nego što je postao borilački umetnik, Brus je bio šampion Hongkonga u cha-cha plesu. Nosio je sa sobom svesku sa potezima – više od 100 koraka cha-cha koje je sam zapisivao.

7. Studirao filozofiju

Brus Li nije bio samo majstor fizičke borbe, već i intelektualac. Studirao je filozofiju na Univerzitetu u Vašingtonu, a njegove ideje o borilačkim veštinama često su bile povezane s taoizmom, zenom i zapadnim filozofima poput Ničea.

8. Osnivač sopstvene borilačke veštine

Brus Li je smatrao da tradicionalne borilačke veštine ograničavaju borca. Zbog toga je razvio Jeet Kune Do – filozofiju borbe bez forme: "Budi kao voda", govorio je. Tehnika se zasnivala na prilagodljivosti, efikasnosti i brzini.

9. Bio je fitnes fanatik – svakodnevno je vežbao i eksperimentisao

Njegova rutina uključivala je dizanje tegova, trčanje, istezanje, udaranje vreće, ali i meditaciju. Imao je sopstvene sprave i često je eksperimentisao sa suplementima, proteinima i ishranom – daleko ispred svog vremena.

10. Brus je imao telesnu građu blisku "idealnoj"

Sa visinom od 1,72 m i težinom oko 60 kg, imao je telesnu mast ispod 5% – granica koju dostižu samo vrhunski sportisti.

11. Odbijen zbog "azijskog izgleda"

Kada je hteo da glumi u američkoj seriji "Kung Fu", producenti su ga odbili jer su smatrali da je "previše azijski". Ironično, glavnu ulogu je dobio Dejvid Karadin – belac koji je igrao kineskog monaha.

12. Brus Li je mogao da skupi novčić ispod ruke pre nego što padne drugi

U poznatom eksperimentu, Brus bi stavio novčić na ruku osobe, a zatim drugi novčić u svoju ruku. Pre nego što bi osoba uspela da zatvori pesnicu, on bi uzeo njihov novčić i ostavio svoj – brzina svetlosti!

13. Snimao filmove bez ikakvih vizuelnih efekata

U filmovima kao što su Enter the Dragon i Way of the Dragon, svi pokreti su bili 100% stvarni. Nije bilo žica, specijalnih efekata ili trikova u montaži. Sve je bilo sirova, čista veština.

14. Učitelj slavnim ličnostima

Brus Li je bio lični instruktor mnogim poznatima – među njima su bili Stiv Mekvin, Džejms Koban, Karim Abdul-Džabar, Romen Polanski i drugi. Često je odbijao honorar i podučavao samo one koje je smatrao dostojnim.

15. Misteriozna smrt i teorije zavere

Brus Li je preminuo 1973. godine pod nerazjašnjenim okolnostima. Zvaničan uzrok je moždani edem izazvan alergijom na lek. Međutim, brojne teorije zavere vezano oko njegove smrti.

Zaveštanje večne inspiracije

Brus Li je bio više od glumca ili borca. Bio je filozof, vizionar, pionir multikulturalnosti u Holivudu i simbol snage volje. Njegove reči: „Prazni svoj um. Budi bez oblika, bez oblika kao voda…“ – žive i danas, kao podsetnik na slobodu duha i snagu tela.

(Telegraf.rs)

Video: Jeleni Todorović stigle čestitke najboljih trenera Evrolige, jedna poruka je i od NBA trenera

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Teme

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA