SFF: Promocija rodne ravnopravnosti kroz posebne nagrade i podršku ženama u filmskoj industriji

V. Đ.
V. Đ.    ≫   
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Tokom protekle decenije, Sarajevo Film Festival aktivno je razvijao programe i strateška partnerstva usmerena na rešavanje pitanja rodne neravnoteže i osnaživanje glasova žena u filmskoj industriji.

Nadovezujući se na Sarajevsku deklaraciju, rezultat konferencije iz 2014. godine koju su zajednički organizovali Savet Evrope i Sarajevo Film Festival, uz svoju profesionalnu platformu CineLink Industry Days, uvedene su ciljane inicijative za promociju rodne ravnopravnosti, osnaživanje filmskih radnica i borbu protiv sistemskih nejednakosti unutar regionalnog i evropskog filmskog okruženja. Od potpisivanja Povelje 50/50 do 2020. godine, Sarajevo Film Festival je pokazao jasnu posvećenost uravnoteženijoj zastupljenosti rediteljki i reditelja u svojim ključnim programskim sekcijama. Ova posvećenost ima veći uticaj kada se posmatra u širem evropskom kontekstu, gde su žene i dalje značajno nedovoljno zastupljene – sa samo 26% produkcija koje su režirale žene, prema istraživanju Evropskog audiovizuelnog opservatorijuma, objavljenog 2023. godine.

Ovaj pravac jača ulogu Sarajevo Film Festivala kao pokretača kulturnih promena i njegovu kontinuiranu posvećenost unapređenju jednakosti kako na ekranu, tako i unutar industrije.

Pored rastućeg regionalnog dometa, strategija rodne ravnopravnosti Festivala je ojačana kroz saradnju sa ključnim partnerima: Mastercard, Ujedinjene nacije u Bosni i Hercegovini i Slovenački filmski centar, koji podržavaju filmske autorke kroz posebne nagrade.

Fondacija UNIQA SEE Future, koju je 2024. osnovala UNIQA, pokrenula je Program podrške filmskim autorkama kako bi ženama pružila mogućnosti za produkciju i umrežavanje širom Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Bugarske i Rumunije. Inicijativi su se od tada pridružili Filmski centar Crne Gore i Filmski centar Srbije, a prve dobitnice programa predstavljene su u junu ove godine na Slano Film Days.

Dve temeljne nagrade, Specijalna nagrada Sarajevo Film Festivala za promociju rodne ravnopravnosti i CineLink Female Voices, uspostavljene kroz ključna institucionalna partnerstva, predstavljaju stubove šire posvećenosti Festivala društvenim promenama, slaveći rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u filmu kao bitne vrednosti – kako na ekranu, tako i van njega.

Specijalna nagrada Sarajevo Film Festivala za promociju rodne ravnopravnosti – u partnerstvu sa kompanijom Mastercard

Osnovana u partnerstvu sa kompanijom Mastercard, ova nagrada nosi i novčani iznos od 7.500 evra. Dodeljuje se rediteljki čiji debitantski rad pokazuje snažan autorski glas i doprinosi rodnoj ravnoteži u kinematografiji. Nagrada odražava zajedničku viziju inkluzivnog pripovedanja i važnosti davanja prostora novim glasovima u globalnoj kinematografiji.

Ovogodišnju dobitnicu bira tročlani žiri: Anna Croneman, Ivan Marinović i Norika Sefa.

Anna Croneman, švedska producentkinja, od aprila 2024. izvršna direktorka Švedskog filmskog instituta. Bila je potpredsednica borda Instituta i vodila sekciju Udruženja švedskih producenata. Kao producentkinja, radila je na brojnim nagrađivanim TV dramama i filmovima.

Ivan Marinović, crnogorski reditelj i scenarista, poznat po filmovima „Igla ispod praga“ i „Živi i zdravi“. Njegovi filmovi prikazani su na desetinama festivala, uključujući Sarajevo i Tallinn. Aktivno predaje i sarađuje kao koproducent sa autorima iz regiona.

Norika Sefa, rediteljka sa Kosova, poznata po filmu „Tražeći Veneru“. Dobitnica prve nagrade za rodnu ravnopravnost. Njena filmska poetika kombinuje eksperimentalni dokumentarac i lične teme. Članica je Evropske filmske akademije.

Nagrada CineLink Female Voices – podrška projektima koji stvaraju promenu

U saradnji sa Slovenačkim filmskim centrom i UN-om u BiH, ova nagrada u iznosu od 20.000 evra podržava projekte u razvoju koje vode producentkinje i rediteljke. Nagrada je deo programa CineLink Co-Production Market i CineLink Drama. Od 2024. godine, UN BiH je suosnivač nagrade u okviru inicijative „Žene vode na putu mira i bezbednosti u BiH“, koju sprovode UN Women, UNFPA i IOM.

Pod istim okvirom, UN BiH podržava i nagradu Amira Lekić, koja se dodeljuje mladim producentkinjama (do 35 godina) iz BiH.

Dobitnicu nagrade CineLink Female Voices biraće žiri u sastavu: Aida Begić, Nataša Bučar i Dita Rietuma.

Aida Begić, sarajevska rediteljka, čiji filmovi su višestruko nagrađeni na festivalima (Cannes, Sarajevo). Profesor na Akademiji scenskih umetnosti, članica AMPAS, EFA i SACD.

Nataša Bučar, direktorka Slovenačkog filmskog centra, vodila je Ljubljanski međunarodni filmski festival i radila u državnim kulturnim institucijama. Zagovornica je rodne ravnoteže u filmu, članica EFA i EFAD.

Dita Rietuma, direktorka Nacionalnog filmskog centra Letonije, predavač i autorka knjiga iz oblasti istorije filma. Članica EFA i osnivačica latvijskog ogranka FIPRESCI.

Kroz ove nagrade i inicijative, Sarajevo Film Festival aktivno stvara prostor za ženske priče, ulaže u njihov razvoj i zalaže se za pravedne, bezbedne i inkluzivne industrijske standarde. Partnerstvom sa institucijama, nacionalnim filmskim telima i liderima privatnog sektora, Festival potvrđuje svoju dugoročnu posvećenost izgradnji ravnopravnijeg i reprezentativnijeg filmskog okruženja – u regionu i šire.

31. Sarajevo Film Festival biće održan od 15. do 22. avgusta 2025. godine.

Ovaj naziv, bez prejudiciranja statusa Kosova, u skladu je sa Rezolucijom 1244 i mišljenjem MSP-a o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.

(Telegraf.rs)

Video: Biljana Cincarević u podkastu "Glasno" o svojoj knjizi, drevnim mudrostima i moći umetnosti

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA