Beograd nominovan za najbolju filmsku lokaciju u Evropi

V. Đ.
V. Đ.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 1

Srpska filmska asocijacija (SFA) je danas saopštila da se Beograd našao među pet najboljih filmskih lokacija Evrope u izboru za "EUFCN Location Award 2025", priznanje za izuzetne filmske lokacije i saradnju sa međunarodnim produkcijama.

"Nominacija dolazi zahvaljujući snimanju američke serije 'The Librarians: The Next Chapter', koju je u Srbiji realizovala produkcijska kuća Balkanik medija (Balkanic Media), a nominaciju je podnela SFA", istaknuto je u saopštenju.

Kako je navedeno, Beograd se našao u najužem izboru sa španskom La Palmom, portugalskim Figeira de Foz, Inari u Finskoj i Zangerhauzenom u Nemačkoj, a grad pobednik biće proglašen u februaru na svečanosti tokom Berlinskog filmskog festivala.

Nagrada, koju deveti put dodeljuje Evropska mreža filmskih komisija (EUFCN), okuplja stručnjake filmske industrije i prepoznaje destinacije koje su svojim politikama, institucionalnom podrškom podržale produkcije u realizaciji filmskih i televizijskih projekata.

"Serija 'The Librarians: The Next Chapter' donela je Beogradu globalnu vidljivost kroz prepoznatljive lokacije kao što su Kalemegdan, Vojni muzej, Narodno pozorište, zvezdarska Observatorija, centralne pešačke ulice oko Knez Mihailove", naglašeno je u saopštenju.

Predstavnica SFA Milica Božanić je ocenila da je "nominacija veliko priznanje da filmske destinacije nisu samonikli fenomeni, već rezultat istrajnog partnerstva između ovdašnje filmske zajednice i poverenja stranih producenata".

"Nakon realizacije desetina projekata sa Dinom Devlinom i Elektrik entertejnementom (Electric Entertainment) u Srbiji, serija 'The Librarians: The Next Chapter' pružilla nam je izuzetnu priliku, jer je angažovala lokalne kreativce, od glumaca do kostimografa i scenografa", ocenio je Džonatan Ingliš (Jonathan English) iz Balkanik medija.

Kako je istanuto, ljubitelji filma mogu dati svoj glas za Beograd i podržati našu filmsku zajednicu da osvoji titulu najbolje evropske filmske lokacije za ovu godinu do 30. januara 2026. godine preko sajta https://eufcn.com/location-awards-2025/

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Karleuša posle 25 godina snima novogodisnji program

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Bgblokovi brt

    11. decembar 2025 | 14:56

    Postenije je da naslov bude istinit a ne "ekskluziva" Beograd je srecom evropski grad i kao takav JANJEVTINIJI za iznajmljivanje lokacija koje se koriste kao scenografija za film. Ali malo koga zanima istina bolje da se graDZani pale kako nam je grad nesto spektakularno. p.s. jedinstveno za Bg je da ima farmu svinja ispred narodne skupstine

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA