Vreme čitanja: oko 5 min.

Peta Ćirilična baština u znaku Matice srpske: Objavljen i program manifestacije

Vreme čitanja: oko 5 min.

Ovogodišnji program obiluje brojnim kvalitetnim sadržajima koji će prestonicu ćirilice u nekoliko dana trajanja manifestacije pretvoriti i u centar srpske kulture

  • 0
Peta Ćirilična baština Foto: Promo

U opštini Bajinoj Bašti se od 24. do 27. maja održava peta po redu Ćirilična baština, tradicionalna manifestacija u oblasti kulture i turizma posvećena srpskom jeziku i očuvanju ćirilice. Cilj Ćirilične baštine je da podstiče i neguje korišćenje ćirilice, da na srpskom govornom području obogaćuje kulturni identitet i unapređuje sadržaje u oblasti srpskog jezika i kulture. Organizator manifestacije je Ustanova „Kultura“ uz podršku Turističke organizacije „Tara- Drina“ i Kancelarije za mlade Bajina Bašta, a pod pokroviteljstvom Opštine Bajina Bašta.

Iz godine u godinu podižući kvalitet programa Ćirilična baština je postigla to da ovaj put u Bajinu Bašti dovodi neka od najznačajnijih imena u oblasti srpskog jezika i književnosti kao i vrsne književne, pozorišne i naučne poslenike. Značajan deo programa pripremljen je u saradnji sa Maticom srpskom, a najstarija srpska književna, kulturna i naučna institucija je i dobitnik Ćirilične darovnice, najprestižnije nagrade koju u Bajinoj Bašti dodeljuju samo jednom godišnje za izuzetan doprinos i naročite zasluge u očuvanju i promociji ćirilice i negovanju srpskog jezika i pisma.

Ovogodišnji program obiluje brojnim kvalitetnim sadržajima koji će prestonicu ćirilice u nekoliko dana trajanja manifestacije pretvoriti i u centar srpske kulture.

- Imamo zadovoljstvo da najavimo da će tokom 5. Ćirilične baštine biti održan veliki naučni okrugli sto o ćirilici. Uz izuzetnu pomoć i organizaciju Matice srpske i prof. dr Isidore Bjelaković koja je radila na pripremi ovog skupa u Bajinoj Bašti ćemo u petak, 26. maja, ugostiti akademika Zlatu Bojović, profesore sa četiri univerziteta iz Srbije i Republike Srpske, predstavnike medija, a imaćemo i pesnički kutak sa dragim gostima iz Crne Gore. – kaže Siniša Spasojević, predsednik Organizacionog odbora manifestacije Ćirilična baština i inicijator aktivnosti na zaštiti ćirilice u Bajinoj Bašti.

Čast nam je što ćemo tokom Ćirilične baštine imati književno veče Ivana Negrišorca. Veče posvećeno velikom književnom stvaraocu i sadašnjem predsedniku Matice srpske biće održano u subotu, 27. maja od 19 sati u gradskoj galeriji u Bajinoj Bašti. U petak je pesničko veče Selimira Radulovića, književnika i upravnika Biblioteke Matice srpske, a na dan početka manifestacije

imamo izložbu eksperimentalne kaligrafije posvećene ćirilici i predavanje prof. dr Časlava Koprivice. Zanimljivo je da ćemo ove godine u programu Ćirilične baštine u Bajinoj Bašti imati priliku da čujemo i predsednika i zamenika predsednika Saveta za srpski jezik koji je konstituisan ovog meseca.

Predsednik Saveta čiji je zadatak da prati i analizira stanje u oblasti upotrebe srpskog jezika u javnom životu i sprovođenja mera radi zaštite i očuvanja ćiriličkog pisma kao matičnog pisma je prof. dr Aleksandar Milanović koji će biti učesnik naučnog okruglog stola, dok je zamenik predsednika književnik Selimir Radulović– navodi Spasojević.

Uobičajeno će na Ćiriličnoj baštini biti i zabavnih sadržaja tako da nas u četvrtak očekuje „živa biblioteka“ na glavnoj ulici, a u subotu u Parku ćirilice takmičenje bebe u puzanju „Za bebu više, za slovo bliže“.

Četvrtak veče je posvećeno Vuku Karadžiću kroz predstavljanje knjige o njemu autora Momčila Vukovića Birčanina u izdanju regionalnog Arhiva Užice i Ustanove „Kultura“, posle čega sledi predstava „Moj otac Vuk Karadžić“.

5. Ćirilična baština počinje liturgijom u manastiru Rača, na dan Svetih Ćirila i Metodija i besedom o solunskoj braći. U večernjim časovima svečano otvaranje će upotpuniti muzički program talentovane dece iz Bajine Bašte i nastup KUD-a „Jelek“. Tom prilikom će biti dodeljene zahvalnice firmama koje se posebno ističu u zaštiti i negovanju ćirilice, a nagrađeni za 2023. godinu su Centar dečjih letovališta i oporavilišta grada Beograda, TV 5 Užice i BB Komerc DOO iz Bajine Bašte.

Program 5. Ćirilične baštine

Sreda, 24. maj

08.00 Manastir Rača

- Liturgija

- Beseda posvećena Svetom Ćirilu i Metodiju

18.00 Galerija Ustanove „Kultura“

- Otvaranje manifestacije

- KUD „Jelek“ – dve koreografije

- Kulturno-umetnički program

- Otvaranje izložbe najboljih učeničkih likovnih radova sa konkursa „Ćirilica Baštom šeta“ i dodela nagrada najboljima

- Dodela nagrada najboljima sa foto-konkursa „Ćirilica nadahnjuje“

- Dodela zahvalnica ustanovama koje se posebno ističu u zaštiti i negovanju ćirilice.

19.00 Galerija Ustanove „Kultura“

- Otvaranje izložbe Sofije Rabrenović – Sofi Rab „Ko još mari za Ć“

- Prof. dr Časlav Koprivica – predavanje

Četvrtak, 25. maj

16.00 Glavna ulica

- „Živa biblioteka“ – „knjige“ su ljudi koji imaju bogata lična iskustva i spremni su da ih podele sa „čitaocima“, a „čitanje“ se sastoji od razgovora.

19.00 Galerija

- Promocija knjige „Vuk Stefanović Karadžić“ autora Momčila Vukovića Birčanina

20.00 Galerija

- Predstava „Moj otac Vuk Karadžić“

Petak, 26. maj

15.00 Galerija Ustanove „Kultura“

Okrugli sto:

Akademik Zlata Bojović (Srpska akademija nauka i umetnosti) – Ćirilica u Dubrovniku

Prof. dr Marina Kurešević (Univerzitet u Novom Sadu) – O ćirilici rukopisnih tekstova profanog karaktera iz XVI veka sa tla Bosne

Prof. dr Isidora Bjelaković (Univerzitet u Novom Sadu; Matica srpska) –

Pojava graždanice u srpskoj rukopisnoj dokumentaciji prve polovine 18. veka

Prof. dr Vanja Stanišić (Univerzitet u Beogradu) – Latinizacija ćirilice

Prof. dr Vladimir Polomac (Univerzitet u Kragujevcu) – Stara srpska ćirilica u eri veštačke inteligencije

Prof. dr Lazar Dimitrijević (Univerzitet u Kragujevcu) – Srpska ćirilica u savremenoj umetničkoj praksi

Prof. dr Aleksandar Milanović (Univerzitet u Beogradu; Matica srpska) − Današnji status srpske ćirilice i mere njene zaštite

Prof. dr. Biljana Babić (Univerzitet u Banjaluci) - ''Ćirilično nasljeđe Banjaluke i okoline''.

Dr Vera Čolaković (Univerzitet u Banjaluci) - Odrazi Vukove reforme pisma u Srpsko-dalmatinskom magazinu (1836-1873)

Gradimir Aničić (Politika) – Srpski jezik u štampanim i drugim medijima danas

Prof. dr Viktor Savić (Univerzitet u Beogradu; Matica srpska) – O problemu nastanke ćirilice (snimak izlaganja)

Pesnički kutak (predstavljanje zbirki pesama Azbučnik i Vukovanje Milice Bakrač) Miloš Ćorović (Crna Gora) – O Azbučniku i Vukovanju Milica Bakrač (Crna Gora) – Jeziku mom pjesma

20.00 Galerija Ustanove „Kultura“

- Pesničko veče – Selimir Radulović

Subota, 27. maj

10.00 Park ćirilice

- Takmičenje beba u puzanju „Za bebu više, za slovo bliže“

19.00 Galerija Ustanove „Kultura“

- Književno veče – Ivan Negrišorac

20.00 - Uručivanje nagrade „Ćirilična darovnica“

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA