Pesmu "Paranoid" je Ozi Ozborn poslednju otpevao: Nastala je za 20 minuta i pokrenula lavinu

V. Đ.
V. Đ.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Teško je poverovati da je jedan od najvažnijih rok hitova 20. veka nastao gotovo slučajno, u žurbi, kao "rezervna traka" za album koji je već bio skoro gotov. Ipak, upravo to je priča iza pesme "Paranoid", klasika grupe Black Sabbath, benda koji se smatra rodonačelnikom heavy metala. Ono što je počelo kao jednostavan rif za popunu prostora postalo je himna jedne generacije – i trajni pečat u svetu muzike.

Upravu ovu numeru Ozi Ozborn je otpevao poslednju uživo na nekom nastupu, i to na oproštajnom koncertu 5. jula u Birmingemu, na stadionu "Vila park".

Kako je sve počelo?

Godina je 1970. Black Sabbath je u studiju Regent Sound Studios u Londonu, snimaju svoj drugi album. Iza sebe imaju istoimeni debi album iz februara iste godine koji je izazvao pažnju zbog svojih sablasnih tema i teškog, mračnog zvuka – nečeg što tadašnja publika nije čula do tada. Međutim, bend i producent Rodžer Bejn uočavaju problem: album traje prekratko.

"Rekli su nam: 'Trebalo bi da imate još jednu pesmu, samo nešto kratko, da popuni album,'" prisećao se Toni Ajomi u intervjuu. "Ja sam samo uzeo gitaru i smislio rif, baš tu, na licu mesta. Ozzy je odmah počeo da peva, Geezer je izbacivao reči – bukvalno smo to sklepali za 20 minuta."

Briljantna jednostavnost

U moru kompleksnih pesama koje su trajale i po 6-7 minuta, "Paranoid" je bila sirova, kratka i direktna. Sa samo dva i po minuta trajanja, pesma je bila zasnovana na jednom upečatljivom gitarskom rifu, jednostavnom, ali hipnotišućem. Ritam je brz, energičan, sa gotovo punk estetikom pre nego što je punk i postojao.

Gizer Batler, autor teksta, rekao je da je pesma nastala iz osećanja unutrašnje praznine i mentalnog opterećenja koje tada nije znao kako da definiše. "Depresija nije bila reč koju smo koristili u to vreme. Niko nije išao kod terapeuta. Samo si mislio da si čudan."

Od "War Pigs" do "Paranoid"

Zanimljivo je da se album u početku trebao zvati "War Pigs", po anti-ratnoj pesmi koja kritikuje rat u Vijetnamu i beskrupuloznu političku elitu. Međutim, izdavačka kuća Vertigo Records bila je zabrinuta da bi politički naboj mogao odbiti američko tržište. Kada se "Paranoid" pokazala kao najpristupačnija i najslušljivija pesma na albumu, doneta je odluka da ceo album nosi njeno ime.

Naslovna pesma nije imala veze s ratom – umesto toga, donela je pesimističan pogled iznutra: "Finished with my woman 'cause she couldn't help me with my mind…" – prvi stih odmah stavlja slušaoca u stanje teskobe, nesanice, nesposobnosti da se nosi sa svakodnevicom.

Ozi nije znao značenje reči "paranoid"

Još jedna legendarna anegdota dolazi od Ozija Ozborna, pevača benda. "Nisam ni znao šta znači 'paranoid'. Mislio sam da je to neka naučna reč", rekao je Ozi u intervjuu godinama kasnije. "Ali mi se dopalo kako zvuči."

I pored toga, njegov prepoznatljiv, urgentan vokal dao je pesmi autentičnost. U kombinaciji s Iommijevim rifom i čvrstom ritam sekcijom (Geezer Butler na basu i Bil Vord na bubnjevima), "Paranoid" je isporučio zvučnu oluju koja se savršeno uklapala u tmurnu atmosferu posleratne Britanije.

Ogroman uspeh i neočekivana slava

"Paranoid" je ubrzo postao najveći hit benda. Singl je dospeo na 4. mesto britanske top-liste, a album se našao među Top 20 u SAD. Ironično, pesma koja je nastala kao "rezerva", postala je ključna karta Black Sabbatha za ulazak u istoriju.

Na koncertima, pesma je postajala obavezna tačka. Publika je odmah prepoznavala rif i reagovala ekstatično. Zanimljivo, bend se vremenom umorio od sviranja iste stvari, ali je znao da bez "Paranoid" – publika ne bi bila zadovoljna.

Umetnički uticaj i ostavština

Danas, više od 50 godina kasnije, "Paranoid" je deo svakog ozbiljnog rokerskog repertoara. Nalazi se na gotovo svim listama "najvećih pesama svih vremena", uključujući Rolling Stone i VH1. Takođe, često se koristi kao primer savršenog uvoda u svet heavy metala zbog svoje jednostavnosti i sirove energije.

Iako je tehnološki svet daleko od 1970-ih, emocije koje "Paranoid" nosi i dalje su univerzalne: osećaj zbunjenosti, gubitka kontrole, neuklapanja u svet. U vremenu kada se o mentalnom zdravlju konačno govori otvoreno, pesma deluje čak i proročanski.

"Paranoid" nije samo pesma

"Paranoid" nije samo pesma – ona je svedočanstvo o kreativnosti pod pritiskom, o snazi spontanosti i o tome kako istinski izražena emocija može nadživeti decenije. U vreme kada su producenti i menadžeri pokušavali da usmere bendove ka hitovima, Black Sabbath je – neplanirano – napisao jedan od najikoničnijih hitova u istoriji roka.

I sve to u roku od 20 minuta.

Podsetimo se kako je Ozi Ozborn sa Black Sabbath-om otpevao "Paranoid" 1985. godine na Live Aid-u, na stadion J.F. Kennedy u Filadelfiji.

(Telegraf.rs/izvor: Rock Archives UK)

Video: Biljana Cincarević u podkastu "Glasno" o svojoj knjizi, drevnim mudrostima i moći umetnosti

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA