
Blagojević: U programu Nišvila Bili Kobam, Fun Lovin Criminals, Stereo MC's...
Gost nove epizode video serijala Tanjug Reflektor bio je direktor i osnivač Ivan Blagojević koji je govorio o Nišvil (Nišville) džez festivalu koji će biti održan od 14. do 17. avgusta.
Blagojević je pored glavnog programa istakao kao "dve simpatične novine" festivala Stejdž (Stage) za veštačku inteligenciju i "Nišvil na buvljaku".
"Redovni sam posetilac niškog buvljaka. Tamo srećem nasmejane vesele ljude koji ne primećuju svoju ugroženu egzistenciju. Prodaju svoje i tuđe uspomene. Onda ćemo samo za njih 16. avgusta postaviti stejdž, svirati i podeliti ulaznice", najavio je Blagojević.
Prema njegovim rečima, na Nišvil dolazi 1.000 izvođača, biće 300 programa, na 20 scena, a prvi put u Srbiju dolazi britanski sastav Level 42.
Blagojević je najavio i dolazak rege sastava sa Jamajke Morgan heritidž (Heritage) Heritage, američkog džez bubnjara Bilija Kobama (Billy Cobham), švedsku muzičarku Viktoriju Tolstoj, američki sastav Fan lovin kriminals (Fun Lovin Criminals), Britance Stereo Emsiz (MC's) i druge.
Big bend Radio-televizije Srbije primiće od Nišvila nagradu za životno delo u svojoj 77. godini postojanja, naglasio je Blagojević, i dodao da će u okviru festivala biti održan i Nišvil džez teatar, "Movie Summit" i puno drugih dešavanja koja uključuju strip, karikaturu, hip hop i književnost.
Blagojević je ocenio da je Nišvil "hodočašće za sve ljubitelje kulture i umetnosti"
"Kada se završi Nišvil puno meni nepoznatih sugrađana priđe i čestita na održanom Nišvilu i kaže - hvala vam za festival, ovih dana imao sam utisak da ne živim u Nišu", naveo je Blagojević.
Naglasivši da je posebno ponosan što su uspeli u tvrđavi u nekadašnjem Hamamu da postave Nišvil džez muzej, Blagojević je dodao da je to rezultat saradnje sa Džez muzejom u Nju Orleansu, čiji je direktor Greg Lombosi poslednje dve godine bio posetilac.
"Tamo su i Šaban Bajramović, Solomon Burk (Burke), usna harmonika Boba Geldofa, doktorska odora Duška Gojkovića, tamo je divan džuboks iz koga možete čuti sve numere 'Live at Nišville' svih izvođača do sada", rekao je Blagojević.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Mirko Ivanić biciklom ide na trening Crvene zvezde
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.