"Toliko ćeš nam nedostajati": Kolege muzičari se opraštaju od kolege Manija

V. Đ.
V. Đ.    
Čitanje: oko 5 min.
  • 0
Gary ‘Mani’ Mounfield, Gari Mani Maunfild Foto: Tanjug/AP/Ryan Phillips/PA

Dirljive počasti odate su nakon što je objavljeno da je legendarni basista Mani - iz Stone Rosesa i nekada Primal Screama - preminuo u 63. godini.

Mani, pravim imenom Gari ‘Mani’ Maunfild, prvobitno je stekao slavu kao basista Stone Rosesa, pridruživši se bendu 1987. i svirajući na oba njihova kultna albuma, sve do njihovog prvog raspada 1996. Potom se pridružio Primal Screamu i ostao sa njima do 2011. godine, kada su se Stone Roses ponovo okupili.

Sada, nešto više od nedelju dana nakon što je najavio turneju „u razgovoru“ širom Ujedinjenog Kraljevstva, njegovu smrt potvrdio je njegov brat, Greg.

„NAJTEŽEG SRCA MORAM DA SAOPŠTIM TUŽAN ODLAZAK MOG BRATA GARIJA MANIJA MAUNFILDA“, objavio je na društvenim mrežama, kako prenosi Manchester Evening News. „POČIVAJ U MIRU RKID.“

Od tada, počasti pristižu iz celog muzičkog sveta.

Frontmen Stone Rosesa, Jan Braun, predvodio je počasti jednostavnim: „POČIVAJ U MIRU MANI X“, dok su i Stone Roses sa svog zvaničnog naloga podelili počast, pišući: „POČIVAJ U MIRU, naš divni brate Mani. Najveći basista i prijatelj kojeg smo ikada mogli poželeti.“

Primal Scream su podelili sliku u znak počasti Maniju na Instagramu, dok je basistkinja benda Simon Batler napisala: „Zaista sam u šoku zbog ovoga. Neverovatan gubitak za sve koji su ga poznavali i voleli. Onog trenutka kada ste sreli Manija, zavoleli ste ga. Najbriljantniji i pakleno oštar smisao za humor i najveće srce i velikodušnost. Osmeh na toj prvoj slici bio je apsolutno on. Zvao me je svojom škorpionskom bas sestrom. Srce mi se slama za njegove sinove, porodicu i voljene. Trebalo je da ga vidim sutra u Mančesteru.

„Strašan i tužan gubitak. Neverovatna osoba, toliko voljena od svih širom sveta X jednostavno srceparajuće.“

New Order su takođe odali počast, pišući: „Zaista nam je žao i šokirani smo vešću o Manijevom odlasku. Bio je sjajan momak, zabavan i otac dvojice dečaka. Neka dugo živi u srcima i mislima cele njegove porodice, prijatelja i obožavalaca.“

Lijam Frej iz Courteenersa podelio je slično iskreno sećanje, pišući: „Apsolutno sam uništen vestima o Maniju. Ovako se oseća prava tuga. Svi koji su te poznavali toliko ćeš im nedostajati. Hvala ti za dobra vremena, svako od njih je bila privilegija. Mislim na celu tvoju porodicu i prijatelje. Počivaj u miru, brate.“

Jan Makalok iz Echo & The Bunnymena dodao je: „Apsolutno sam slomljen vešću o Maniju, koga sam uvek voleo i uvek ću voleti, duboko i zauvek. Kao brata. U šoku sam, da budem iskren. Molim te, reci mi da samo imam ružan, ružan san.“

„Toliko ćeš nam nedostajati“, napisala je bivša pevačica Happy Mondaysa Roueta, odajući počast i Manijevoj pokojnoj supruzi Imeldi. „Sva moja ljubav dečacima, porodici i svima koji su ga poznavali i voleli.“

Frontmen The Charlatansa, Tim Berdžes, podelio je dirljivo sećanje uz njihovu zajedničku fotografiju, objavivši: „Podelio sam ovu fotografiju pre otprilike nedelju dana, na Manijev rođendan. Uvek mi je izmamljivala osmeh - a isto je bilo i za njega samog. Jedan od apsolutno najboljih na svaki način - tako divan prijatelj. Volim te, Mani x x Nikada te nećemo zaboraviti.“

Lijam Galager je napisao da je „potpuno u šoku“ i „apsolutno uništen“, Šon Rajder iz Happy Mondaysa podelio je: „POČIVAJ U MIRU Mani - moje iskreno saučešće njegovim sinovima blizancima i celoj njegovoj porodici“, a gitarista Oasisa Pol „Bounhed“ Arturs jednostavno je napisao: „POČIVAJ U MIRU Mani. X“.

U međuvremenu, novinar, muzičar i prijatelj Džon Rob jednostavno je dodao: „POČIVAJ U MIRU Mani - duša Stone Rosesa“, a Rough Trade je opisao muzičara kao „savršen primer kako basista može biti srce benda koje kuca“.

Toni Makkarol iz Oasisa podelio je: „POČIVAJ U MIRU Mani! Razorne vesti! Vidimo se gore, druže!! Legendo!!“, a Džejms Volš iz Starsailora je napisao da je „slomljen vestima o Maniju“. „Osim što je bio legenda i neverovatan basista, imao je neverovatnu sposobnost da nasmeje svakoga i da vas opusti kad god ste ga sreli“, dodao je. „Pravi džentlmen.“

Reverend & The Makers su takođe napisali dirljivu počast, objavivši na X: „Srce mi je slomljeno. Saznao sam jutros i jednostavno sam se osećao najgore celog dana. Mani je bio moj muzički heroj i jednostavno divan, iskren čovek. Ja sam trenutno malo bolestan i nije me sramota da kažem da sam pustio suzu na vesti. Vidimo se u sledećoj, druže. Prava legenda igre.“

Druge počasti stigle su od The Farm, koji su Manija opisali kao „prelepu dušu i velikog prijatelja“, dodajući da su „svi apsolutno uništeni“ vestima, i od voditelja Dejva Svithmora, koji se prisetio razgovora sa pokojnim umetnikom o njegovoj turneji „u razgovoru“.

Ričard Eškroft je dodao: „Mani je bio jedan od najljupkijih pozitivnih muzičara sa kojima sam provodio vreme, bio je ključni element benda koji me je inspirisao da verujem da mogu da se bavim muzikom, imao je stil, samopouzdanje i zvuk, ali najvažnije toplo srce. Moje saučešće Gregu, njegovim sinovima i porodici. Počivaj u miru, brate, sada uđi u raj!“

The Coral su takođe odali počast, podelivši Manijevu fotografiju i napisavši: „POČIVAJ U MIRU Mani. Bas linije koje su bile saundtrek našem dečaštvu, i mnogo više.“ Takođe su podelili stih iz pesme Stone Rosesa, ‘Your Star Will Shine’.

Happy Mondays su takođe podelili svoje saučešće, pišući „Mani, zauvek“ uz njegovu fotografiju sa Šonom Rajderom i Bezom. Manijev fudbalski klub, Manchester United, takođe je odao počast, pišući: „Muzička ikona Mančestera i strastveni, doživotni navijač Crvenih. Naše najdublje saučešće voljenima Garija ‘Manija’ Maunfilda.

U međuvremenu, Piter Huk je napisao: „O, bože. Mani… reči me jednostavno izdaju ovog puta, zaista. Ne mogu da verujem. Šaljem svu svoju ljubav njegovoj porodici. Ovo je tako tužno. POČIVAJ U MIRU, druže. S ljubavlju, Huki. X“

Drugi koji su odali počast uključuju legendu Smith’sa Džonija Mara i mančesterski bend Elbow čiji je emotivni omaž glasio: „Mani je bio naš heroj. Onda je bio naš drug. Uvek je mnogo koristio tvoje ime kada bi ti se obraćao. Jedna od mnogih stvari zbog koje si blistao kada si bio u njegovom društvu. I imao je najbolje priče jer ništa nije zaboravljao. Nikada nije prestao da bude naš heroj. Nikada i neće.“

Mani je rođen u Krampsalu, Mančester, 16. novembra 1962. Preminuo je skoro dve godine nakon smrti svoje supruge Imelde, koja je preminula 18. novembra 2023. Par je imao sinove blizance, Džina i Džordža, stare 12 godina, koji su rođeni u januaru 2013.

Godine 2016, The Stone Roses su objavili dva singla: ‘All For One’ i ‘Beautiful Thing’. Ostali su zajedno još nekoliko godina, pre nego što su se ponovo raspali 2017. nakon što su se ponovile stare tenzije.

Sada je prošlo 30 godina otkako su mančesterske legende izdale ploču, a njihov poslednji dugosvirajući album ‘Second Coming’ objavljen je 1994. godine.

(Telegraf.rs/izvor: NME)

Video: KUD kolo najava koncerta

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA