Tamo gde krik postaje šapat: Kolektivna melanholija uz A Perfect Circle u Zagrebu

   ≫   
Čitanje: oko 5 min.
  • 0

Američka supergrupa A Perfect Circle nastupila je sinoć u SRC Šalata u Zagrebu. Bio je to prvi put da sviraju u hrvatskoj prestonici i donose svoj zvuk koji sadrži specifičan lični pečat, a bitno se razlikuje od muzike sastava Tool, čiji je vokal takođe Mejnard Džejms Kinan.

Na ovaj deo turneje A Perfect Circle su kao nastup koji otvara koncert poveli britansku kantautorku i multiinstrumentalistkinju A. A. Vilijams.

Ova muzičarka brzo je postala istaknuta figura na alternativnoj, post rok i gotik muzičkoj sceni. Često je, kako od strane kritičara, tako i sa svoje strane, barem u polušali, prikazana kao predstavnica "death gospela" ili "gotičke melanholije". Njena muzika na melodičan, prijemčiv način, spaja težak gitarski zvuk sa delikatnim, emotivno ogoljenim tekstovima pesama.

Pri izlasku A. A. Vilijams i njenog benda na binu, Šalata je bila solidno popunjena. Publika je pomno pratila nastup i njene pesme koje počinju intimno, često samo uz klavijaturu ili tih zvuk gitare, a potom u sekundi dobijaju težinu post roka i gotik metala. Njen glas poseban je instrument na koji treba obratiti pažnju - on zvuči čisto i umirujuće, prelazeći iz nežnog šapata u moćne, emotivne vokale.

Bend je izuzetno dobro usviran, a sama A. A. Vilijams je osim pevanja svirala i gitaru. Njena prisutnost na bini nije mogla da promakne nikome. Ona je svojim instrumentom i glasom ispunila prostor i držala pažnju svih prisutnih.

Ono što je za nju karakteristično, kao i za same zvezde večeri A Perfect Circle je minimalna komunikacija sa publikom. A. A. Vilijams pušta da muzika govori za nju, ali se ipak kratko obratila okupljenima koji su došli da isprate njen nastup.

- Hvala A Perfect Circle što su nas poveli na ovu turneju i hvala vama što se došli i što vas ima ovoliko. Hvala vam iz dubine mog hladnog engleskog srca - rekla je Vilijams.

Nastup A. A. Vilijams nije bio samo kratka zabava jednog utorka uveče u glavnom gradu Hrvatske, niti je ona bila samo predgrupa glavnoj zvezdi večeri. Njen nastup bio je poput dubokog emotivnog pročišćenja. Dokazala je da tuga i melanholija na bini mogu da budu izuzetno moćne.

Vilijams se na kraju svog nastupa još jednom zahvalila publici što je ugostila nju i njen bend i poželela svim prisutnima da uživaju u A Perfect Circle koncertu.

Pre izlaska zvezda večeri na binu, koje su došli da vide ne samo stanovnici Hrvatske, već i okolnih država, više puta se čula napomena da je fotografisanje i snimanje strogo zabranjeno, da ljudi ostave telefone, te da će oni koji to pravilo prekrše biti udaljeni sa koncerta. A Perfect Circle poznati su po tom pravilu kako bi publika uživala u trenutku, umesto da posmatra koncert, kom prisustvuje uživo, kroz ekran. Kako se pokazalo do kraja koncerta, deo fanova nije toliko briga za pravila benda koji su došli da slušaju.

Bend je na binu izašao tiho. basista Met MekDžankins i Gitarista Bili Hauderdel, a donekle i bubnjar Džoš Friz napred na bini, bliže publici, ritam gitarista Greg Edvards na postolju u pozadini, a frontmen benda Mejnard Kinan na uzvišenju u pozadini, veći deo koncerta vidljiv samo kao silueta.

Koncert je otvoren pesmom "The Package", koja govori o očajničkom razmišljanju zavisnika od narkotika. Tekst govori o korisniku droga koji se lažno predstavlja kao prijatalj poznaniku ili dileru, koristeći se lažima samo da bi dobio svoj "paket" i otišao.

Publika je bend dočekala sa oduševljenjem, a oni su, kao što je kod njih običaj, bez priče nadovezivali jednu pesmu na drugu, te su usledile "Disillusioned" i "The Contrarian", nakon čega je usledilo Mejnardovo jedino obraćanje publici.

- Ostavite telefone, sklonite telefone - ponovio je nekoliko puta, a onda dodao da publika treba da "uživa u trenutku".

Jedini naredni put do kraja koncerta kada je Mejnard progovorio bio je upravo kada je primetio da u publici neko drži telefon.

A Perfect Circle, koncert, Šalata, Zagreb Foto: Jelena Ostojić

Za razliku od Mejnardovog drugog benda Tool, po kom je najpoznatiji, a čiji je zvuk agresivan, progresivan i hirurški precizan, karakteristični A Perfect Circle zvuk odiše melanholijom, daleko je melodičniji, fluidniji i atmosferski bogatiji. Zvuk ovog benda uspešno donosi težinu metal zvuka, ali istovremeno i emotivnu melodiju.

Mejnardov glas, za koji bi moglo da se kaže da je u Tool "režimu" agresivan, u A Perfect Circle pesmama je melodičan, emotivan, čist i kao da lebdi iznad instrumentala, što publiku navodi na to da zatvori oči i prepusti se zvuku.

Osim svojih pesama, bend je sinoć odsvirao i jednu obradu, za neke pomalo neočekivanu - u pitanju je bila pesma "Imagine" čuvenih Bitlsa. U A Perfect Circle verziji ona je melanholičnija, donekle mračnija, ali zvuči odlično.

I dok s jedne strane za mnoge mana može da bude nedostatak komunikacije sa publikom, mada odlaskom na koncert ovog benda to treba i da se očekuje, s druge strane je jasno da je bend izuzetno usviran, a zvuk je tokom cele večeri bio na izuzetno kvalitetnom nivou.

Bili Hauerdel je mozak iza A Perfect Circle muzike, a kompletnu atmosferu diktira njegov stil sviranja. Zahvaljujući tome što koristi mnogo delay i reverb efekata, gitara često stvara ono što se zove soundscape - zvučne pejzaže. U momentima u kojima melodija počinje da bude teža, Hauerdel se ne oslanja na jaku distorziju, rifovi nisu sirovi, već bend ima melodijsku nit koja ih povezuje, čime stvara savešen balans.

Među pesmama izvedenim na sinoćnjem koncertu našle su se i "Gravity" i "TalkTalk", nakon koje je usledila pauza od deset minuta kako bi se bend odmorio. Na binu su se vratili sa "3 Libras" i "The Outsider", a na njih vezali pesme koje je trebalo da predstavljaju bis, ali bez silaska sa bine i pozivanja od strane publike da se na nju vrate.

Usledile su pesme koje su možda i najergičnije prihvaćene od strane publike, a od kojih je prva bila "Counting Bodies Like Sheep to the Rhythm of the War Drums".

A Perfect Circle sastavljen je od iskusnih muzičara koji sviraju u drugim poznatim bendovima, a veći broj jednako iskusnih muzičara prošao je kroz bend i njegov rad. Sve je rezultiralo u jedinstvenom zvuku - koriste se kompleksne muzičke strukture, ali su one upakovane toliko prirodno da pesma teče i slušalac nema utisak da sluša muzički previše kompleksan progresivni rok.

Ono što dodaje na melanholiji je da bas vodi glavnu melodiju pesme, a gitara kreira atmosferu.

Bend je izveo "Starless", "The Noose" i koncert završio sa "Judith", nakon čega se Mejnard gestom sklopljenih šaka zahvalio publici, dok je Bili Hauerdel kleknuo i poklonio se prisutnima.

A Perfect Circle sinoć su održali lekciju iz dinamike, psotepenog građenja tenzije, svi insrumenti grmeli su zajedno u kombinaciji sa Mejnardovim glasom, a publika je bila potpuno prepuštena trenutku.

(Telegraf.rs)

Video: Pogledajte defile srpske žandarmerije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA