≫ 

Pozorišni producent Srđan Obrenović: "Frank Kastorf će pomreiti granice Beogradskog dramskog pozorišta"

"Njegov rad na predstavi je sličan snimanju filma. Ima dosta elemenata koji su uključeni u taj proces", naveo je Obrenović

  • 0
Pozorišni producent Srđan Obrenović Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Gost nove epizode video serijala Tanjug Reflektor bio je pozorišni producent Srđan Obrenović koji je govorio o trenutnim aktivnostima i planovima Beogradskog dramskog pozorišta (BDP).

Obrenović je rekao da je pozorište tokom avgusta bilo na turneji, obišavši i Brione i Budva grad teatar, gde su bili sa četiri naslova od kojih je jedan prmeijerni "Magbet" reditelja Nikite Milivojevića.

Prema njegovim rečima, u drugoj polovini septembra nastavlja se festival "Naši dani" dolaskom Srpskog narodnog pozorišta na Letnju pozornicu BDP-a, dok beogradski teatar ide u Banja Luku, Veles i Ljubljanu.

Dolazak Franka Kastorf u BDP je veliki izazov za BDP i teatar u regionu, istakao je Obrenović, pošto reditelj prvi put režira van nemačkog govornog područja, a požnato je da radi na "jako specifičan način".

"Njegov rad na predstavi je sličan snimanju filma. Ima dosta elemenata koji su uključeni u taj proces. Očekuje se kod reditelja koji dolaze sa nemačkog govornog područja da apsloutno sve na početku proba bude spremno, scenografija i kostimi, koji se kasnije dorađuju", naveo je Obrenović.

Prema njegovim rečima, to je veliki izazov, pošto tako kod nas pozorište ne funkcioniše, al isu u BDP-u spremni za probe koje počinju početkom septembra.

Obrenović je naglasio da će BDP-ova "Božanstvena komedija" u režiji Kastorfa "sigurno biti spektakl i da će pomeriti granice kod nas".

Tajna renesanse BDP-a je direktor Jug Radivojević koji je došao sa "velikom ambicijom i postavio velike ciljev ispred sebe i pozorišta, i apsolutno uspeo da ih ostvari".

"On je čovek koji ne odustaje, uvek ima neku novu ideju i prosto vas motiviše da budete kreativni, da radite, idete napred, otkrivate nove stvari i pred sebe postavljate veći i ambiciozniji cilj", naveo je Obrenović.

Interkulturalnost u fokusu Foruma na 29. Međunarodnom festivalu pozorišta za decu Subotica

Trinaesto izdanje Foruma za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade biće održano od od 19. do 22. septembra u 19h u novoj čitaonici Gradske biblioteke u Subotici, u okviru 29. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica. Rukovodilac foruma je dr Marijana Prpa Fink, a ovogodišnja tema foruma je “Interkulturalnost u pozorištu za decu i mlade i razvoj zajednice”.

Tokom četiri dana trajanja Foruma, biće zastupljene četiri podteme: “Jezik i scenski jezik” koja će biti obrađena prvog dana, “Vanvremeno i savremeno u pozorištu za decu i mlade” (2. dan) “Pozorište za decu i mlade i obrazovanje” (3. dan) i “ Terapijski kontekst pozorišta za decu i mlade” poslednjeg dana.

Marijana Prpa Film, rukovodilac Foruma, o ovogodišnjem programu je rekla: “Interkulturalnost kao plemenita misija povezivanja različitih kultura je od velike važnosti za kvalitetan razvoj zajednice. Vrline koje deca stiču upoznavanjem svojih mogućnosti u odnosu na druge su suštinski važne za period odrastanja. Stoga, pozorište je mesto novih saznanja i iskustava koja u kratkom vremenu koliko traje predstava, postaju za decu nezaboravna. U pozorištu se sreću sa različitim temama, piscima, glumcima, lutkama… i neposredno učestvuju svojim spontanim reakcijama. Takođe, predstave često bivaju igrane na festivalima i izvan matičnog govornog područja i deca se sreću sa temama i jezicima koji nisu deo njihove sredine, ali u tim predstavama deca kao publika neposredno učestvuju, razumeju i prihvataju različitost”.

Na forumu će se okupiti učesnici i učesnice iz 12 zemalja: Marijana Petrović, Sava Anđelković, Jovan Caran, Jelena Šakotić, Uroš Mladenović, Nina Ilić, Aleksandra Jelić, Milan Mađarev, Jelena Paligorić, Milica Šećerov, Robert Molnar (Srbija), Luka Kecman (BiH, Republika Srpska), Zdenka Đerđ (Hrvatska), Jelena Cvetko Sitar i Igor Cvetko (Slovenija), Sandrin Grataloup (Francuska), Eva Tomaszewska (Poljska), Viviane Juguero (Brazil/Norveška), Gunnar Horn (Norveška), Ana Mirianashvili (Gruzija), Di Wang (Kina), Maryam Kazemi i Poupak Azimpour Tabrizi (Iran), Rachael MacBean i MD Khalid (Indija).

Ovogodišnje, 29. izdanje Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, održava se od 18. do 23. septembra u organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica. U glavnom programu naći će se 14 predstava za decu iz celog sveta, po izboru selektora festivala, profesora dr Zorana Đerića. Nagrade za životno delo „Mali princ”, za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu, biće uručene glumici Marijani Petrović i Viktoru Šrajmanu - ruskom i izraelskom pozorišnom reditelju, glumcu, pedagogu, kritičaru, i jednom od vodećih stručnjaka u oblasti pozorišta lutaka. (Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA