Vreme čitanja: oko 2 min.

Komemoracija povodom smrti Branke Veselinović: "Imala bogat i jedinstven život pun empatije"

Vreme čitanja: oko 2 min.

Od cenjene dramske umetnice u Jugoslovenskom dramskom pozorištu oprostile su se brojne njene kolege

  • 1
Branka Veselinović, komemoracija Foto: Tanjug/Zoran Žestić

U Jugoslovenskom dramskom pozorištu održana je komemoracija povodom smrti legende srpskog i jugoslovenskog glumišta Branke Veselinović, koja je preminula u 105. godini. Od cenjene dramske umetnice oprostile su se brojne njene kolege.

"Branka je imala bogat i jedinstven život pun empatije. Za svoj glumački i humanitarni rad dobila je brojna priznanja. Obeležila je ovo pozorište i zauvek će biti važan deo istorije Jugoslovenskog dramskog pozorišta", rekla je upravnica JDP-a Tamara Vučković Manojlović.

Glumica Seka Sablić imala je samo reč hvale za Branku Veselinović.

"Tragovi koje je Branka ostavila zaista nam izgledaju nestvarno", rekla je Seka u svom govoru u Jugoslovenskom dramskom pozorištu.

Glumac Nebojša Dugalić imao je šta da kaže o Branki Veselinović.

"Sresti Branku Veselinović je za mene značilo postideti se bilo kakvog nezadovoljstva u sebi. Ako u ovakvim odlascima ovako retkih ljudi ima nešto dobro, to je sva količina besmrtnosti koji su ostavili za sobom", rekao je Nebojša Dugalić.

Glumica Svetlana Ceca Bojković prisetila se tokom svog govora jedne rečenice Branke Veselinović.

"Pamtiću njenu rečenicu: "Duša mi ište pozorište". Njen život je bio toliko ispunjen, da je zaslužila da mirno sklopi svoje oči. Nije imala svoje dece, ali sva deca su bila njena. Uvek je živela u sadašnjosti, okrenuta mladima", rekla je Ceca Bojković.

Tokom komemoracije, o Branki Veselinović su još govorili Irfan Mensur, Gordan Kičić, Ljubica Krnjajić iz Dobrovoljnog vatrogasnog društva, Jagoš Marković, Branka Petrić.

Branka Veselinović bila je najstarija glumica na svetu. Tokom svoje karijere glumila je u više od 100 predstava u pozorištu, i više od 50 televizijskih serija i filmova.

Bila je dobitnica mnogobrojnih nagrada i priznanja za svoj glumački i humanitarni rad.

Igrala je u prvoj predstavi Jugoslovenskog dramskog pozorišta 3. aprila 1948. u komadu „Kralj Betajnove“. U Beogradu je igrala u Umetničkom (1940–1942), Narodnom (1944–1947) i Jugoslovenskom dramskom pozorištu (1947–1978).[2] Igrala je na scenama svih beogradskih pozorišta, a u Americi je na engleskom jeziku igrala glavnu ulogu u predstavi "Majka hrabrost i njena deca". U svojoj matičnoj kući, Jugoslovenskom dramskom pozorištu odigrala je preko četrdeset uloga. Za ulogu Gine u Nušićevoj „Ožalošćenoj porodici“ dobila je „Sterijinu nagradu“ 1964. godine.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dr

    14. februar 2023 | 14:54

    Velika Branka , mnogo toga je sa svojim Mlađom ostavila svoj deci , zaslužuje da pozorišta dobije ime po njoj i da bude sahranjena u Aleji samo ne znam da li je imala neku poslednju želju, možda i nije želela jel tamo je velika gužva......

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA