Vreme čitanja: oko 3 min.

Otvoren festival "Mucijevi dani" u pozorištu Atelje 212

V. Đ.

Vreme čitanja: oko 3 min.

Četvrta edicija festivala je otvorena izvodjenjem predstava "Rolerkoster" na Velikoj sceni "Mira Trailović" i "Ovaj će biti drugačiji" na maloj sceni "Petar Kralj"

  • 0
Atelje 212 Foto: Nikola Tomić

Festival "Mucijevi dani" posvećen reditelju Ljubomiru Muciju Draškiću (1937-2004), nakon više od 10 godina pauze, otvoren je u Ateljeu 212 u Beogradu.

Četvrta edicija festivala je otvorena izvodjenjem predstava "Rolerkoster" na Velikoj sceni "Mira Trailović" i "Ovaj će biti drugačiji" na maloj sceni "Petar Kralj".

Kulturna manifestacija koja nema takmičarski karakter će trajati do 25. januara kada je datum smrti značajnog pozorišnog reditelja Draškića i dugogodišnjeg upravnika Ateljea 212.

U selekciji se nalaze pretežno već poznate predstave na redovnom repertoaru Ateljea 212 uz neka premijerna gostovanja iz Srbije.

Publika je večeras gledala prvo na velikoj sceni porodičnu dramu - komediju "Rolerkoster" (2022) Jelene Kajgo, u režiji Milice Kralj u kojoj igraju - Dara Džokić, Katarina Marković, Milica Mihajlović, Jelena Petrović, Teodor Vinčić, Petar Mihailović, Vladislav Mihailović.

Druga predstava izvedena večeras "Ovaj će biti drugačiji" (2019) Staše Bajac, u režiji Đurđe Tešić, jeste priča o tri devojke koje se bore protiv muškog principa i mačo sistema koji je uveliko na snazi. Njih tri igraju - Tamara Dragičević, Milica Janevski i Ana Mandić.

Preko dana uoči otvaranja festivala, u gornjem foajeu Ateljea 212 prikazana je izložba fotografija iz mnogih predstava ovog teatra u režiji Mucija Draškića. Izložbu je otvorila Mucijeva nekadašnja supruga glumica Svetlana Ceca Bojković, dok su govorili još - upravnik Novica Antić, ćerka reditelja Iva Draškić i kustos Aleksandra Milošević.

Selekcija predstava na festivalu za četvrto izdanje festivala je zamišljeno kao umetničko druženje teatara, prvenstveno iz gradova gde je radio i značajan trag ostavio Muci Draškić, i od ove godine održavaće se svakog januara.

Prema konceptu, odabrano je da se prikažu produkcije koje su režirali dosadašnji dobitnici Nagrade za režiju "Ljubomir Muci Draškić".

Sutradan, 20. januara će biti premijerno gostovanje u Beogradu predstave "Brod za lutke" Milene Marković, u režiji Ive Milošević, u produkciji Narodnog pozorišta Niš. Na maloj sceni će se igrati novija duodrama "Akademija smeha" japanskog pisca Kokija Mitanija, u režiji Milice Kralj.

Još jedno premijerno gostovanje će biti u nedelju, 21.01. - "Besnilo" prema romanu Borislava Pekića, reditelja Borisa Liješevića, iz Narodnog pozorišta Sombor. Isti reditelj će se predstaviti i veče kasnije (22. januar) sa predstavom Ateljea 212 - komedija "Noćna straža", a Liješević će taj dan biti učesnik rekonstrukcije prve predstave Ateljea 212 "Faust" Johana Volfganga Getea, rediteljke Mire Trailović, povodom 100 godina od njenog rođenja. Trailović je bila čuvena upravnica Ateljea 212 i antologijska rediteljka, jedan od osnivača festivala BITEF.

Sledećeg dana 23. januara publika će gledati poznatu dramu "64" Tene Štivičić, prema režiji Alise Stojanović i "Amsterdam" izraelske autorke Maje Arad Jasur, rediteljke Ive Milošević.

Poslednjeg dana 25. januara, kada je datum smrti Mucija Draškića, festival "Mucijevi dani" će predstaviti komade "Moja ti" Olge Dimitrijević, u režiji Aleksandre Milavić Dejvis i "Čekaonica", autorski projekat režisera Borisa Liješevića.

Atelje 212 će na taj način obeležiti jubilej 20 godina od smrti jednog od najboljih reditelja bivše Jugoslavije.

Ljubomir Muci Draškić, rođen u Zagrebu, istoričar umetnosti i reditelj, nekada asistent i nastavljač misije Bojana Stupice, profesor FDU, ostavio je traga u istoriji srpskog i jugoslovenskog pozorišta sa predstavama "Kralj Ibi", "Radovan Treći", "Molijer", "Marija Stjuart", "Sveti Georgije ubiva aždahu" i mnogim drugim. Samo u Ateljeu 212 je režirao više od 30 predstava.

Naravno, Draškić je režirao i u drugim beogradskim pozorištima (JDP, BDP, Narodno, "Boško Buha", "Duško Radović"), u Novom Sadu, Subotici, Zagrebu, Mostaru, Banja Luci, Somboru, a realizovao je i TV filmove.

Ljubomir Draškić bio je i laureat Sterijine nagrade na festivalu Sterijino pozorje, nagrade "Bojan Stupica", kao i na sarajevskom festivalu "MESS", itd.

Festival "Mucijevi dani" je zamišljen kao otvoreni prostor dramske igre za upoznavanje sa predstavama koje su zasnovane na osnovnim Draškićevim pozorišnim postulatima - aktivnom odnosu prema vremenu, jakom tekstualnom predlošku, ali sa maksimalnom slobodom, koja otvara prostor za glumačku maštu i razvijanje glumačke igre i predstave, koja se tiče publike.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA