Saznajte sve o raku grlića materice

U nedelji prevencije raka grlića materice podsećamo vas da je ova bolest uspešno izlečiva ako se otkrije u ranom stadijumu

  • 0

Šta je rak grlića materice?

Rak grlića materice je zloćudni (maligni) tumor, lokalizovan na donjem delu materice koji je okrenut ka vagini. Bolest počinje kada se neke ćelije grlića materice izmene i počnu da se umnožavaju na nekontrolisan način.

Da li se rak grlića materice može sprečiti?

Razvoj raka grlića materice se može sprečiti otkrivanjem ranih premalignih promena. Ove promene označavaju različite stepene promena u ćelijama površinskog sloja grlića materice. Neke od njih su blagog stepena i mogu spontano da se povuku, ali postoje i one koje, ukoliko se na vreme ne otkriju i ne uklone, mogu da prerastu u rak grlića materice. Za prelazak premaligne promene u rak potrebno je nekoliko godina.

Šta su najčešći faktori rizika za nastanak raka grlića materice?

Osnovni faktor rizika je dugotrajana infekcija određenim tipovima Humanih papiloma virusa (HPV).

Humani papilomavirus (HPV) Postoji oko 100 tipova HPV-a, od kojih oko 40 izaziva infekcije sluzokože polnih organa muškaraca i žena. Neki od njih su odgovorni za razvoj polnih bradavica, a oko 15 drugih tipova prouzrokuje promene u ćelijama površinskog sloja grlića materice koje s vremenom mogu da progrediraju u rak grlića materice. Infekcija ovim virusom je česta kod odraslih, polno aktivnih ljudi i ona najčešće prolazi sama, bez ozbiljnih posledica po zdravlje. Ako HPV infekcija ne prođe, već dugo traje, rizik za nastanak raka grlića materice znatno se uvećava.

Rizik za nastanak raka grlića materice značajno uvećavaju i sledeći faktori:

- pušenje,

- oslabljen imuni sistem,

- rano stupanje u seksualne odnose,

- veliki broj seksualnih partnera,

- rizični seksualni odnosi,

- odsustvo redovnih pregleda.

 U čemu je značaj preventivnih ginekoloških pregleda?


Cilj redovnih preventivnih pregleda je otkrivanje početnih promena na grliću materice pre nego što se razvije maligno oboljenje. Što se ranije otkriju promene, lečenje je lakše i uspešnije. Kada se rak već razvije, tretman postaje teži, a njegov uspeh je manje zagarantovan.

U početnim stadijumima bolesti, najčešće nema nikakvih simptoma!

Šta podrazumeva preventivni ginekološki pregled?

Preventivni ginekološki pregled obuhvata:

- razgovor sa pacijentkinjom

- bimanuelni pregled

- pregled vaginalnog sekreta

- Papanikolau test

- kolposkopski pregled

Papanikolau test je metoda za rano otkrivanje promena ćelija grlića materice. U toku ginekološkog pregleda, Vaš ginekolog će, četkicom ili špatulom, uzeti bris sa grlića materice. U laboratoriji se, pod mikroskopom, uzorak analizira i traže izmenjene ćelije.

Kolposkopija je metoda posmatranja izgleda grlića materice i vagine uz pomoć optičkog instrumenta koji zovemo kolposkop. Omogućava da doktor pogleda izbliza grlić i odredi raspored ranih promena u površnom sloju grlića materice ukoliko su prisutne.

Koliko često treba ići na preventivni pregled?

Sve žene, od 20. do 69. godine života, treba da idu na pregled jednom godišnje.

Nijedna dijagnostička metoda, pa ni Papanikolau test, nije savršeno pouzdan- mogu mu promaći neki slučajevi bolesti. Upravo zato je veoma važno da idete redovno na preglede. Tako promena eventualno propuštena na jednom pregledu, može biti pronađena pri sledećem, pre nego što bolest uznapreduje.

Gde možete da obavite preventivni pregled?

Pregled možete da obavite kod svog izabranog ginekologa u domu zdravlja.

Pregled se nikada ne obavlja u vreme menstruacije! Idealno vreme je 10-14 dana od prvog dana ciklusa. Dva prethodna dana nemojte imati seksualne odnose i nemojte koristiti nikakve vaginalne tretmane.

Pregled je bezbolan i potpuno neškodljiv!

(Gradski zavod za javno zdravlje)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA