SRPSKI PRAVNI TIM: Očekujemo da Hrvatska bude osuđena za genocid!

- U nedostatku argumenata kojima bi odgovorili na tvrdnje Srbije, opet su pobegli u zagrljaj presudi generalu Anti Gotovini - navodi šef srpskog pravnog tima Saša Obradović

  • 3

Šef srpskog pravnog tima Saša Obradović od Međunarodnog suda pravde očekuje da Hrvatsku osudi za genocid nad Srbima na teritoriji Hrvatske, ali i da Srbija nastavi da traga za nestalima i procesuira ratne zločine bez obzira na ishod ovog postupka.

- Srbija i njen pravni tim ostaju črstvo pri stavu da je operacija Oluja bila genocidna kampanja i očekujemo da sud donese takvu presudu - rekao je Obradović novinarima u Hagu nakon završetka usmene rasprave pred Međunarodnim sudom pravde u sporu između Srbije i Hrvatske po uzajamnim tužbama za genocid od 1991. do 1995. godine.

On je istakao, bez obzira da li će sud prihvatiti tužbeni zahtev Srbije – da je operacija Oluja bila genocid, srpski pravni tim je već ostvario jedan veliki cilj a to je da je pred sudom prikazana istina o stradanju Srba u Hrvatskoj ne samo u Oluji već u celom tom ratu.

Srbija će, kako je istakao, nastaviti da traga za nestalima i da procesuira ratne zlocicne bez obzira na ishod ovog postupka.

- Ratni zločini ne zastarevanju i to ćemo raditi ne samo zbog srpskih ili hrvatskih žrtava, već zbog celog čovečanstva, to je dužnost i Srbije i Hrvatske i to je put za pomirenje - naglasio je Obradović.

On se složio sa hrvatskom koleginicom Vesnom Crnić Grotić treba da dođe do pomirenja, ali zasnovanog na istorijskim činjenicama i u tom smislu podsetio da je Srbija u podnesku iz 2010. preko MSP-a ponudila Hrvatskoj da se postigne sporazum oko spornih činjenica koje se odnose na mrtve i žrvte, pa da onda sud odluči da li je bilo genocida ili ne, ali da odgovor Hrvatske nije stigao.

- S druge strane bila je tišina, zato što je taj sporazum zahtevao da se govori i o sprskim žrtvama a ne samo o hrvatskim - zaključio je Obradović.

On je današnje izlaganje odbrane hrvatskog tima komentarisao kao zamenu teza, usled nedostatka argumenata i usled dokaza o masovnim ubistvima Srba.

- Korišćeni su eufemizmi, nisu odgovorili na sve naše navode. U nedostatku argumenata koijma bi odgovorili na tvrdnje Srbije, opet su pobegli u zagrljaj presudi generalu Anti Gotovini, ali danas bar nije bilo negiranja zločina koji su se tamo zaista dogodili, na masovnom nivou - ističe šef srpskog pravnog tima.

Međutim, kako je naveo Obradović, s hrvatske strane nije se moglo čuti ništa o tome koliko je ljudi osuđeno za ubijanje tokom operacije Oluja.

- Ne za paljenje i pljačkanje, već za ubijanje - naglasio je šef srpskog pravnog tima.

On je odbacio tvrdnje hrvatskog tima da je Srbija odustala od teze da je granatiranje gradova u Krajini bilo nezakonito posle presude Gotovini u Haškom tribunalu, podsećajući da se su to dva paralelna slučaja.

Granatiranje civilnog stanovništa kao način da se ono protera sa svojih ognjišta i napusti teritoriji Hrvatske bilo je predmet postupka pred Haškim tribunalom, ukazao je Obradović.

- Pred MSP je predmet postupka formiranje genocidne namere da se uništi grupa krajiških Srba ili deo grupe kao takve, a to su dve paralelne stvari. Hrvatska je pokušala da zameni teze da ne bi direktno odgovarala na srpske dokaze o masovnim zločnima koji su nad Srbima izvršeni - ocenio je on.

Šef srpskog tima je zadovoljan načinom na koji je srpski pravni tim izneo svoje argumente pred sudom, kao i zbog toga što tokom jednomesečne usmene rasprave nije došlo do rasta tenzija.

- Bilo je sumnji sa obe strane da li će ovaj postupak doprineti pomirenju ili će napraviti još veći jaz. Sumnja je razumna ali koliko sam odavde Iz Haga mogao da vidim nije došlo do rasta tenzija - naveo je Obradović.

Pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu danas je okončana jednomesečna usmena rasprava u sporu između Srbije i Hrvatske po uzajamnim tužbama za genocid na području Hrvatske od 1991. do 1995. godine.

Nakon završne reči koju je izložio hrvatski pravni tim predsednik MPS Peter Tomka je zaključio raspravu u tom sporu koji je pokrenut pre 15 godina, 1999. podnošenjem hrvatske tužbe, na koju je Srbija odgovorila protivtužbom 10 godina kasnije.

Konačna presuda, na koju ne postoji pravo žalbe, prema očekivanju stručnjaka, mogla bi da bude javno objavljena do kraja ove ili početkom 2015. godine i biće obavezujuća za obe države.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Jozef

    1. april 2014 | 15:40

    Što je najgore oni su nesvesni svojih zločina i stalno će ih ponavljati ako im se konačno ne presudi da su genocidni narod.

  • Lazar

    1. april 2014 | 16:46

    Plasim se da ovde samo ne bude: "Kadija te tuzi,kadija ti sudi"...

  • стрептомицин

    1. april 2014 | 22:36

    Нема правде у антисрпском трибуналу који и јесте ту само ради осуде Срба, а амнестира стварне злочинце. Не треба очекивати осуђујућу пресуду јер западни лицемери неће сами себи судити, а они су дубоко умешани у злочине.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA