VODENI BARONI: Svetom neće vladati naftaši, već proizvođači vode

Kontrolu nad vodom konsoliduju i poznate mega-banke i investicione kuće, poput "Goldman Saksa", "DžejPi Morgana", "Siti grupe", "UBS-a", "Dojče banke", Kredit svis", "Makveri banke", "Barkliza", "Blekston grupacije", "Alijanza" i "HSBC

  • 7

Banke sa Vol strita i multimilijarderi kupuju vodu i postrojenja za preradu ove dragocene tečnosti širom sveta i time postaju novi "vodeni baroni".

Kontrolu nad vodom konsoliduju i poznate mega-banke i investicione kuće, poput "Goldman Saksa", "DžejPi Morgana", "Siti grupe", "UBS-a", "Dojče banke", Kredit svis", "Makveri banke", "Barkliza", "Blekston grupacije", "Alijanza" i "HSBC"

Bogati tajkuni, poput Ti-Buna Pikensa, porodice bivšeg američkog predsednika Džordža Buša, Li Kašinga iz Hong Konga, Manuela Panilinana sa Filipina i drugih širom sveta otkupljuju više hiljada hektara zemljišta sa jezerima, pravima na vodu, postrojenjima, kao i akcije u tehnoliškim i kompanijama za preradu vode.

Zabrinutost izaziva činjenica da (dok novi vodeni baroni otkupljuju vodu širom sveta) vlasti tih zemalja ubrzano nastoje da ograniče mogućnost građana da sami sebi obezbede izvore.

Poznat je slučaj Gerija Heringtona, iz američke savezne države Oregon, gde su vlasti zabranile prikupljanje kišnice u tri jezera na njegovom provatnom posedu, a on je optužen prema devet tačaka optužnice i osuđen na 30 dana zatvora?!

Stručnjaci upozoravaju da je privatizacija vode i infrastrukture nezaustavljiva, jer su brojne lokalne i državne vlasti suočene sa padom prihoda i ograničenjima u budžetu, pa ne mogu da snose odgovornost za održavanje i unapređenje sopstvenih postrojenja.

Milijarderi i banke sa Vol strita pripremali su se i čekali ovu priliku godinama.

U proteklih nekoliko godina nagomilali su ogromna sredstva za privatizaciju vodovoda, opštinskih službi i komunalnih preduzeća širom sveta i skoro je nemoguće to sprečiti - upozorava nezavisni istraživač Šing Jang za internet stranicu "Global riserč".

(Telegraf.rs / Srna)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Lik

    27. maj 2014 | 16:49

    Ma kako da ne a ljudi će mirno da umiru žedni...dignu kuku i motiku pa razbucaju tu njihovu demokratiju i kapitalizam kao što se i dešavalo

  • Bojan

    27. maj 2014 | 16:52

    Mi smo sebe obezbedili, baš nas briga. Sve je prodato!

  • Dag

    27. maj 2014 | 22:07

    Srbija je zemlja vode,nekad bilo, sve sad ode.A tek voda od poplava,nema kraja - boli glava!...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA