NOVI ZAKON O RADU: Posle mesec dana možete na odmor!

Ministarstvo za rad predvidelo je pet dana plaćenog odsustva u slučaju sklapanja braka, smrti u porodici, selidbe ili rođenja deteta

  • 23

Prema nacrtu novog zakona o radu, čija se primena očekuje od jula, radnici će moći da idu na odmor već posle mesec dana rada, probni rad bi trajao najduže šest meseci, a zbog novog obračuna minulog rada plata bi bila manja i do 15 odsto mesečno.

Radnoj grupi za izradu zakona Ministarstvo za rad je pre dva dana poslalo verziju u kojoj stoji da će se naknada za minuli rad računati samo na osnovu godina provedenih kod poslednjeg poslodavca. Ako zaposleni promeni firmu, minuli rad će mu praktično biti nula, a sada je zakonski minimum 0,4 odsto zarade po godini staža. Radnik koji je recimo kod prethodnog poslodavca imao 10 godina staža, a kod novog došao na platu od 50.000 dinara, svakog meseca će dobijati 2.000 dinara manje.

U Savezu samostalnih sindikata Srbije procenjuju da bi novi obračun minulog rada smanjio plate u javnom i privatnom sektoru za 10 do 15 odsto i da bi to već sada moglo da pogodi polovinu radnika, koliko ih je otprilike promenilo poslodavca.

- Vremenom će još dosta radnika promeniti posao, pa bi manju platu po ovom osnovu moglo da ima i više od 90 odsto zaposlenih - kažu u SSSS.

O ovom nacrtu zakona raspravljaće se još jednom na sastanku Socijalno-ekonomskog saveta (SES) polovinom juna. Odmah posle, krajem meseca, predlog zakona ide u Skupštinu na usvajanje. Izvor “24 sata” kaže da se na sastanku SES ne očekuju dodatne izmene i da će predlog Ministarstva za rad biti konačno rešenje.

Ministarstvo za rad je u zakonu predvidelo i dva dana manje odnosno pet dana plaćenog odsustva u slučaju sklapanja braka, smrti u porodici, selidbe ili rođenja deteta. Novi zakon predvideo je i ukidanje naknade od 26 odsto na ime smenskog rada. Za davanje krvi ostalo je pravo na dva slobodna dana, iako su poslodavci tvrdili da im je to značajan trošak. Prilikom odlaska u penziju do sada je, naime, radnik dobijao tri prosečne plate, a sada je plan da to budu dve plate.

Na gubitku će biti i radnici koji dobiju otkaz odnosno postanu tehnološki višak. Po dosadašnjem zakonu poslodavac im je morao isplaćivati otpremninu za sve godine staža, a sada samo za godine rada provedene u njegovoj i povezanim firmama. Kao i u važećem zakonu, predviđeno je da otpremnina ne može biti niža od zbira trećine zarade zaposlenog za svaku godinu staža

(Telegraf.rs/ Izvor:24sata.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ajrin

    4. jun 2014 | 10:51

    Sramota otupljujete narod,promovisete robovlasnicko drustvo.Da narod rinta kao konj za crkavice.Kakav crni prosek 45000,to mozda u BeGe-u,u Nisu narod radi za 12000-25000 din.maximalno,i od toga treba da se gradi porodica,a ne mogu ni racuni da se polacaju,natalitet ima samo da tone i tone,sve dok nam NE POVECATE STANDARD!Uvedite ZAKON O PLATAMA,donju granicu,izracunajte potrosacku korpu i racune,pa napravite zakon,i da poslodavci ne smeju da daju manje.Po meni plata sa srednjom skolom ne sme biti manja od 35000din a sa faxom 45000 din. a i to je malo.Ma omladina koja jos nije zakasala sa decom samo neka bezi odavde,u inostranstvu i bilo sta da radite ima da zaradite a ovde ima da vas torturisu dok se ne razbolite,a onda ni za lek necete da imate.Kada dodjete do penzije,bice mizerna,i onda cete stari i bolesni da cistite ulaze,i radicete po kucama,da bi preziveli.

  • Ajdaho

    4. jun 2014 | 11:21

    Toliko o Vucicevom boljem zivotu.

  • Vlada

    4. jun 2014 | 11:40

    A kada ce da se nesto prica o nama koji radimo na ugovore 3,4,5,6 pa i vise godina i vezani smo za nekog ko je na bolovanju kao i ja sto sam vezan za coveka koji je 12god na bolovanju a nije mu nista. Kada cu ja da dobijem resenje za stalno? Dokle da strepim i da se tresem a izdrzavam dve bebe a supruga nigde ne radi? Za nas nema zakon kao ranije sto je bilo ko radi tri god i vise da se prevede za stalno

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA