GODIŠNJICA ISKRCAVANJA U NORMANDIJI: 70. godina od bitke koja je uništila Hitlera (FOTO) (VIDEO)

Desant u Normandiji je bio odlučujući potez koje su izvele Savezničke snage da bi oslobodili okupiranu Evropu tokom Drugog svetskog rata. Danas, na godišnjicu iskrcavanja trupa, širom sveta se obeležava 70 godina od ove uspešne vojne operacije

  • 14

Bitka za Normandiju, na zapadu poznatija kao Dan D, vodila se 1944. godine između snaga nacističke Nemačke, koje su okupirale zapadnu Evropu, i invazionih savezničkih snaga u Drugom svetskom ratu.

Sedamdeset godina kasnije, invazija Normandije, poznata i kao Operacija Overlord, ostaje najveća pomorska invazija u istoriji koja je uključivala preko tri miliona vojnika koji su prevezeni preko kanala Lamanš iz Engleske u Normandiju u okupiranoj Francuskoj.

Većinu savezničkih snaga činile su američke, britanske, kanadske i francuske jedinice. Druge zemlje, čiji vojnici su takođe učestvovali u bici, bile su Australija, Belgija, Čehoslovačka, Grčka, Holandija, Novi Zeland, Norveška i Poljska.

Iskrcavanje u Normandiji započelo je noćnim padobranskim i jedriličarskim desantom, masivnim vazdušnim napadima i pomorskim bombardovanjem nakon kojeg je usledio amfibijski desant 6. juna ili na D-dan.

Bitka za Normandiju potrajala je još dva meseca, do 25. avgusta, koliko je trebalo savezničkim snagama da uspostave čvrst mostobran na evropskom kopnu i da probiju nemačku liniju fronta u Francuskoj, a okončana je oslobađanjem Pariza i uništenjem džepa kod Faleza.

Posle nemačkog napada na SSSR, 1941. godine, Sovjetski Savez je podnosio najveći deo tereta borbi protiv fašizma u Evropi. Američki predsednik Frenklin Ruzvelt i britanski premijer Vinston Čerčil obavezali su se da će 1942., a najkasnije 1943. godine otvoriti "drugi front“ u Evropi kako bi pomogli svom savezniku SSSR u borbi protiv nacista.

Već 1942. godine saveznici su počeli da pripremaju planove za invaziju na Hitlerovu Evropu. Zapovednikom operacije Overlord imenovan je američki general Dvajt Ajzenhauer, koji je za operaciju morao da pripremi milion vojnika i još 2 miliona ljudi za ratnu proizvodnju.

Od velike važnosti bilo je da se dobro odredi mesto i vreme invazije. Najlogičnije mesto bilo je Pa de Kale, jer je to bilo najbliže Velikoj Britaniji i vazdušnim lukama odakle bi poletali bombarderi. To je istovremeno bilo i najnelogičnije mesto, jer je tamo nemačka odbrana bila najjača.

Zbog toga je trebalo da se pronađe novo, pogodnije mesto. Saveznici su na mapi pogledali južno i uočili manje utvrđenu regiju Normandiju. Plaže Normandije nazvali su kodiranim imenima: Juta, Omaha, Gold, Džuno i Svord.

Saveznici su učestalo bombardovali celu Francusku, tako da Nemci nisu ni sumnjali da je granatiranje priprema za desant. Samo jedna trećina bombi bačena je na Normandiju. U bombardovanju je ukupno učestvovalo više od 11.000 aviona, koji su bacili više od 195.000 tona bombi. Invazionu flotu činili su brodovi 8 različitih zemalja, ukupno 6.939 brodova.

Do 1944. godine Hitlerova Evropa postala je gotovo neosvojiva tvrđava, zaštićena sa zapada Atlantskim zidom. Atlantski zid je bio verovatno najveći sistem vojnih utvrđenja u istoriji. Zid je bio napravljen u obliku rovova i uporišta sa topovima i mitraljezima. Plaže su takođe bile teško utvrđene, minirane i prekrivene bodljikavom žicom. Do dana D, nemačka vojska je ukupno postavila 6.5 miliona mina.

Napad je počeo 6. juna 1944. godine kada je 5.000 brodova i 10.000 aviona krenulo u odlučujući napad na Hitlerov Atlantski bedem i napad za konačno oslobođenje Evrope od nacizma. Pre napada čamcima izvršeno je masivno pomorsko bombardovanje nemačkih položaja na kopnu. To je potkrepilo invaziju.

Više od 4.000 čamaca krenulo je ka zonama iskrcavanja. Invazione snage činili su Britanci, Kanađani, Amerikanci, Poljaci i drugi koji su se borili protiv nacizma.

Avijacija je napala nemačke položaje na kopnu, oklopne jedinice, pešadijske i druge jedinice i položaje trupa dok su padobranci iskakali daleko u pozadini od iskrcavanja na plažama.

Nemačka avijacija nije imala avione da pošalje u napad na Saveznike, koji su imali totalnu vazdušnu premoć. Mitraljezi su neprekidno "tukli" po iskrcanim trupama, tako da je bilo mnogo mrtvih i ranjenih.

Vojnici nisu imali zaklon, mnogi su ubijeni odmah po izlasku iz čamca, neki na plaži dok je nekolicina uspela da se zaštiti u kraterima koje su napravile granate.

Najveće žrtve su podnele Sjedinjene Američke Države - 29.000 mrtvih, 106.000 ranjenih i nestalih. Velika Britanija je brojala 11.000 mrtvih, 54 .00 ranjenih i nestalih. Kanada je imala 5.000 mrtvih, 13.000 ranjenih i nestalih.

Do ponoći 6. juna 1944. godine, Saveznici su uspeli da odbiju sve protivnapade i da uspostave kontrolu nad plažama omogućujući iskrcavanje ostatka vojnika i na kraju pobedu u bitci.

Pogledajte video:

(Telegraf.rs)

 

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Bole

    5. jun 2014 | 16:17

    Najznacajnija bitka u drugom sv. ratu je bila STALJINGRADSKA BITKA jer je u toj bitci ubijen najveci broj nemackih vojnika i Nemacka se nikad do kraja rata nije oporavila od tog poraza,da Sovjetski savez nije slomio Nemacku ofanzivu citava Evropa bi bila porobljena od strane Hitlera,toliko !!!

  • Cica Draza

    5. jun 2014 | 16:19

    Ma bas je taj....2 godine su "saveznici" obecavali napad na Hitlera i zavlacili Rusiju... tek kad su Rusi poceli da napreduju, i kada je Hitler oslabio onda su se "saveznici" aktivirali....

  • Mls

    5. jun 2014 | 17:26

    Dosta vise preuvelicavanja vaznosti dana d. Ono sto je unistilo Hitlera su bitke za Staljingrad I Kursk

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA