Novi gradonačelnik Vukovara protiv ćirilice!

Ivan Penava, gradonačelnik Vukovara je izrazio želju da bude gradonačelnik svih građana, ali i da ne želi da svoju politiku sprovodi na silu, kao što je to bio slučaj sa uvođenjem dvojezičnih tabli

  • 27

Novi vukovarski gradonačelnik Ivan Penava poručio je da želi da bude gradonačelnik svih Vukovaraca, a istovremeno je ocenio da je dvojezičnost u tom gradu, u kome trećinu stanovništva čine Srbi, uvedena na silu i protivno zakonu.

Penava, kandidat krajnje desno orijentisane Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), pobedo je u drugom izbornom krugu prevremenih izbora za 191 glas protivkandidata Željka Sabu, poslanika vladajuće, Socijaldemokratske partije (SDP).

On je ocenio i da je njegova pobeda znak da su Vukovarci uvideli da taj grad ide u krivom smeru i da su prepoznali sve ono što im je ponudila koalicija okupljena oko HDZ.

Novi gradonačelnik Vukovara izrazio je i razočaranje jučerašnjom izjavom predsednika SDP i hrvatske Vlade Zorana Milanovića da Vukovarci na izborima za gradonačelnika biraju između politike prošlog veka i politike koja zagovara normalan život.

- Mi smo ponosni na taj prošli vek jer je u njemu stvorena nezavisna Hrvatska država i Vukovar dočekao svoju slobodu. Voleo bih kada bi se premijer više okrenuo budućnosti nego što nas stalno vuče u prošlost - poručio je Penava.

Inače, kako podseća agencija Hina, na nedeljnim izborima za gradonačelnika Vukovara za Ivana Penavu glasalo je 7.137 birača, što je 50,19 odsto, a za Željka Sabu, koji je na izbore izašao kao nezavisni kandidat, iako je u SDP, bilo je 6.946 birača ili 48,85 odsto.

U Vukovaru su raspisani i održani prevremeni izbori pošto gradska vlast nije na vreme usvojila budžet.

U tom gradu aktivan je i štab za odbranu hrvatskog Vukovara, desničarsko udruženje, koje se skoro godinu dana bori protiv postavljanja dvojezičnih, latinično-ćiriličnih tabli, na zgrade državnih institucija.

Udruženje je inicijator protesta na kojima su te table skidane i lomljene. Takođe je pokrenulo i inicijativu za održavanje referenduma o ćirilici, kojim bi se upotreba jezika nacionalnih manjina dozvolila isključivo u sredinama gde manjine čine polovinu stanovništva, a ne trećinu kao što je sada slučaj.

Do izjašnjavanja građana Hrvatske na tu temu još nije došlo, jer Ustavni sud treba da proceni opravdanost takvog referendumskog pitanja.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Неко

    30. jun 2014 | 17:59

    Да се ово деси у Војводини против неке од мањина бомбардовали би нас.

  • Александар Џунић

    30. jun 2014 | 17:38

    Трећина становништа Срби и ЕУ неда ћирилицу. Пре 100 година нисмо имали дилема ко је ко.

  • Dimitrije

    30. jun 2014 | 19:45

    Nista novo u NDH 2...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA