TEŠKO JOJ U EU: Hrvatska u minusu do guše!
Posle prve godine članstva u EU Hrvatska narodna banka objavila je poražavajuću analizu koja pokazuje da je Hrvatska u debelom finansijskom minusu prema Uniji. Iznosi koje Hrvatska mora uplaćivati u zajedničku blagajnu u Briselu dodatno su ispraznili državni budžet, a u sledećim godinama taj bilans će biti još nepovoljniji.
- U kratkom roku ulazak u EU stvorio je primetne pritiske na budžet opšte države - upozorava se u analizi i dodaje da bi se taj trend u sledećoj godini mogao i pogoršati. Računice centralne banke pokazuju da se celokupni efekti pristupanja EU na hrvatski budžet iskazuju u velikim minusima.
Naime, budžetski minus zbog ulaska u EU prošle godine, prema podacima HNB-a, iznosio je jedan posto hrvatskog BDP-a, u ovoj i sledećoj godini trebalo bi da poraste na 1,2, dok će u 2016. dostići 1,3 posto BDP-a. Razlog tome su hrvatske uplate u budžet EU, koje na godišnjem nivou iznose oko 500 miliona evra, dodatno uvećane troškovima prilagođavanja pravilima Unije, među kojima je i Šengen, koji je hrvatska vlada već zacrtala kao svoj prioritet.
Da sve bude gore po Zagreb, taj budžetski teret događa se u vreme kada Hrvatska, po direktivama EU, mora da smanji budžetski minus i zaustavi rast javnog duga. Drugim rečima, Zagreb će tih 500 miliona evra koje mora da uplaćuje u zajedničku kasu morati da pronađe u drugim izvorima.
Nezavisni ekonomisti slažu se u ocenama da finansijske obaveze prema EU u velikoj meri otežavaju konsolidaciju hrvatskih javnih finansija, ali ističu da je Hrvatska, kako država, tako i gospodarstvo, slabo iskoristila članstvo u EU.
U prvoj godini članstva Hrvatska se pokazala dosta nepripremljenom da povuče značajniji novac iz raznih fondova EU i u tome mnogi vide razlog zašto bilans između uplaćenog i dobijenog iz EU nije bolji.
(Telegraf.rs)
Video: Na Novom groblju obeleženo 108 godina od smrti vojvode Radomira Putnik
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mika
Ona nije bila sremna ni za SFRJ a kamoli za EU.
Podelite komentar
Rade
A mi žurimo da uđemo u tu EU?! Zašto? Voleo bih da čujem koja bi korist imali stanovnici Srbije? Kao Hrvati, Bugari, Rumuni...Procvetalu su ulaskom u EU!
Podelite komentar
Djosa
To i nas ceka, samo vi glasajte za eu.
Podelite komentar