AMFILOHIJE: Čirgilica ubija duhovno biće Crne Gore

- Otvaranje Fakulteta za crnogorski jezik i književnost sa "čirgilicom" na Cetinju, prestonom gradu Crne Gore gde se od vremena Crnojevića učio srpski jezik, predstavlja prekid kontinuiteta istorijskog, duhovnog, prosvetnog i jezičkog bića Crne Gore - rekao je mitropolit crnogorsko-primorski

  • 65

Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije smatra da osnivanje Fakulteta za crnogorski jezik na Cetinju predstavlja prekid kontinuiranog istorijskog, duhovnog, prosvetnog i jezičkog bića Crne Gore.

Amfilohije je poručio da samo treba imati u vidu da su promene koje se događaju u crnogoskoj kulturi, jeziku i prosveti zasnovane na okupaciji u vreme Prvog svetskog rata.

- Otvaranje Fakulteta za crnogorski jezik i književnost sa "čirgilicom" na Cetinju, prestonom gradu Crne Gore gde se od vremena Crnojevića učio srpski jezik, predstavlja prekid kontinuiteta istorijskog, duhovnog, prosvetnog i jezičkog bića Crne Gore - izjavio je za podgorički dnevnik "Dan".

Kako je dodao, "protiv prava i pravde, taj po nazivu novokomponovi jezik (crnogorski jezik) uveden je nasilno u Ustav Crne Gore, a ako dolazi do takvih sudbinski radikalnih promena, onda to treba da bude iz glave celog naroda“.

Mitropolit crnogorsko-primorski ističe da se Crnoj Gori početkom ovog veka dogodio ideološki projekat vlasti.

- I to ide, razvija se, i kao što je rekao jedan dobar hrvatski filolog dolazi do prekida pamćenja da je sva naša civilizacija i desetovekovna kultura pisana ćirilicom na srpskom jeziku. Takvo je i pitanje Fakulteta crnogorskog jezika i književnosti. On je tu, postoji sa čirgilicom, kako je ja zovem, novom azbukom koja prekida kontinuitet. Pa, neka im bude nazdravlje - poručio je Amfilohije.

Odluku da osnuje Fakultet za crnogorski jezik i književnost sa sedištem na Cetinju, Vlada Crna Gore donela je 19. juna, nakon čega je usledio i upis prvih studenata.

Novi studijski program, u četvorogodišnjem trajanju, koncipiran je tako da omogući sticanje društveno opravdanih i korisnih kompetencija i univerzalnih znanja iz oblasti filologije, ali i specifičnih znanja iz domena montenegristike.

Fakultet, čije je osnivanje izazvalo podeljeno mišljenje stručnjaka i javnosti, biće finansiran iz budžeta Crne Gore, od školarina, iz nacionalnih i međunarodnih projekata, iz prihoda od donacija, poklona i zaveštanja, kao i iz drugih izvora u skladu sa zakonom.

Prostorne, tehničke i druge uslove za osnivanje i rad novog fakulteta obezbeđuje Ministarstvo prosvete, dok će njime upravljati Upravni odbor. Crna Gora je, inače, poslednja od svih bivših jugoslovenskih republika normirala svoj jezik.

Za razliku od zemalja iz okruženja i šire, gde postoji nekoliko instituta i katedri na kojima se izučava i predaje službeni jezik, u Crnoj Gori je do sada postojao samo jedan Institut za crnogorski jezik i književnost i jedan studijski program pod nazivom Crnogorski jezik i južnoslovenske književnosti.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Александар Џунић

    2. septembar 2014 | 14:25

    Оче и сине рода свог, а брате наш Амфилохије, нека се свака твоја молитвена суза позлати у кандилу покајања наше залутале браће и српском роду заруди зора препорода и сада и увек у вјек и вјекова - АМИН!

  • Podgorica

    2. septembar 2014 | 13:55

    Prvo su zastavu izmislili, pa onda himnu oskrnavili, evo sad i sa jezikom se sprdaju. Vladika okreces li se u grobu?

  • Vera

    2. septembar 2014 | 18:26

    Popovi nek se drze crkve ,i neka ne dolivaju ulja na vatru,dovoljno ima mrznje i bez njih

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA