ROBIJA, ILI ODMOR? Kućni zatvor može da se napusti na 2 sata?!

Prema Zakonu, nije nužno da osuđeni 24 sata boravi u stanu, jer je svrha tog vida kažnjavanja da se kontroliše funkcionisanje osuđenog, ali da se on ne isključuje u potpunosti iz svog šireg socijalnog okruženja

  • 13

Kućni zatvor sa elektronskim nadzorom, na koji su juče osuđeni okrivljeni za prikrivanje Marka Milićeva, je kazna zatvora koju prema odluci suda osuđeni može da izdržava u svom stanu ili kući. Osuđeni ima pravo da u toku dana napusti stan na najviše dva sata, a u posebno odobrenim slučajevima i duže.

Prema Zakonu o izvršenju vanzavodskih sankcija, osuđeni za vreme izvršenja kazne „kućnog zatvora" mora neprestano nosi odašiljač na nozi, poznatiji kao elektronska narukvica, a prijemnik se instalira na odgovarajućem mestu u stanu. Operativno bezbednosno odeljenje Uprave za izvršenje krivičnih sankcija prati poštovanje zabrane napuštanja stana putem elektronskog nadzora, kao i da li osuđeni poštuje druga ograničenja koja su mu određena odlukom suda.

Prilikom donošenja odluke o kućnom zatvoru, sud najpre mora da utvrdi tehničke mogućnosti da kazna bude adekvatno izvršena, odnosno da osuđeni bude pod elektronskim nadzorom. To znači da osuđeni mora da ima stalno mesto prebivališta, odnosno boravišta, da u stanu ima fiksni telefon, koji ne sme da bude „dvojnik", kao i da, ukoliko osuđeni nije vlasnik stana u kome živi, saglasnost za instaliranje opreme osuđeni mora da pribavi od vlasnika stana.

Prema Zakonu, nije nužno da osuđeni 24 sata boravi u stanu, jer je svrha tog vida kažnjavanja da se kontroliše funkcionisanje osuđenog, ali da se on ne isključuje u potpunosti iz svog šireg socijalnog okruženja. Osuđeni na kućni zatvor prostorije u kojima stanuje može da napušta dva sata u toku dana u periodu od 13 do 17 sati, a ukoliko zloupotrebi to pravo direktor Uprave može, na obrazloženi predlog Poverenika koji se stara o sprovođenju kazne, da mu to pravo zabrani.

Na rešenje direktora Uprave o zabrani, osuđenik može da izjavi žalbu sudiji za izvršenje u roku od tri dana, a žalba ne zadržava izvršenje rešenja, navodi se u Zakonu. U posebnim slučajevima na osnovu odluke direktora Uprave, osuđeni može da napušta stan i u dužem vremenskom trjanju.

Ti slučajevi su taksativno nabrojani u Zakonu - radi pružanja medicinske pomoći, radi odlaska na posao - ako krivično delo za koje je osuđen nije u vezi sa radom, zbog odlaska u školu tokom redovnog školovanja, zbog polaganja ispita. Takođe u slučaju odazivanja pozivima državnih organa, kao što je suđenje, zbog zdravstvenih pregleda u slučaju hronične ili akutne bolesti, zbog svog ili venčanja krvnog srodnika do drugog stepena srodstva, zbog smrti bliskog srodnika, zbog obaveze staranja oprema članovima svoje porodice ako drugo lice to ne može da obavi.

Pod istim uslovom, osuđeni može da napusti prostorije u kojima živi zbog poljoprivljednih radova ako se poljoprivrednom bavi kao stalnom delatnošću, kao i zbog, kako se navodi u zakonu, drugih naročito opravdanih razloga za koje osuđeni može podneti obrazloženu molbu. Direktor uprave može da opozove svoju odluku o dozvoli napuštanja stana u gore pomenutim slučajevima, ako je osuđeni zloupotrebljava, zatim ako se naknadno utvrdi da su neistiniti bili podaci u molbi na osnovu koje je napuštanje odobreno i kad prestanu okolnosti zbog kojih je napuštanje stana bilo odobreno.

U slučaju nepoštovanja zabrane, odnosno ako osuđeni samovoljno napusti prostorije u kojima živi - jednom duže od šest časova ili dva puta u trajanju do šet časova, Poverenik o tome obaveštava sud koji je izrekao presudu sa kaznom kućnog zatvora. Sud, prema Zakonu, u roku u 24 sata donosi rešenje kojim se osuđenom određuje klasičan zatvor i naređuje raspisivanje poternice.

U cilju uspešne realizacije pomenutih kazni, zakonska regulativa predviđa stalnu saradnju Uprave za izvršenje krivičnih sankcija i mesnih policijskih uprava. Uprava ima obavezu da obavesti područnu policiju o prijemu odluke suda, adresi osuđenog prema kome se izvršava mera elektronskog nadzora, o početku i načinu izvršavanja te mere, kao i o eventualnom slučaju da osuđeni prekrši pravila propisanog ponašanja.

Kazna kućnog zatvora se ne može izreći jedino osuđenom za krivično delo protiv braka i porodice, koji živi sa oštećenim u istom porodičnom domaćinstvu. Ova kazna je predviđena da traje ne duže od godinu dana, odnosno sve osude preko godinu dana podrazumevaju izvršenje kazne u klasičnom zatvoru.

Sudija za prethodni postupak Trećeg osnovnog suda u Beogradu doneo je juče presudu prema kojoj je petoro okrivljenih za prikrivanje Marka Milićeva nakon saobraćajne nesreće u kojoj je nastradao Luka Jovanović, osuđeno na kazne kućnog zatvora od četiri do 10 meseci za koje su se nagodili sa tužilaštvom uz priznanje krivice.

Njima je ukinut pritvor u kom su bili od 18. avgusta i oni su pušteni iz Okružnog zatvora u Beogradu.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nina

    13. septembar 2014 | 12:49

    Kućni pritvor je izmišljen za bogate kriminalce koji su se napljačkali pa mogu da leže kući i ništa ne rade. Za siromašne je predvidjen zatvor gde bar mogu da dobije jedan topli obrok dnevno jer van zatvora u Srbiji možeš da umreš od gladi a da te niko ne pogleda.

  • Jovan

    13. septembar 2014 | 17:46

    Dajte im i neki pristojan džeparac, jer dok su u pritvoru ne mogu da privređuju. Isto tako, ako tih dva sata koriste za večernje izlaske na splavove, moraju imati obezbeđenu markicu za prevoz. Takođe moraju imati dostavu hrane (od toga bar jedan topli obrok dnevno) jer bi na to imali pravo i u redovnom zatvoru, a osim toga ako ona dva sata iskoriste za večernji/noćni provod, onda im neće ostati ni malo vremena za odlazak na pijacu. Mono ovoga bilo bi dobro da im se omogući da u svojim domovima pohađaju i neke kurseve (strani jezici, šivenje, popravka i održavanje PC-a, izrada Web sajtova, fotografija, slikanje... ) jer niko nema pravo da ukrade nekoliko meseci života tim mladim ljudima a da im ne ponudi nešto zauzvrat.

  • Opanak

    13. septembar 2014 | 12:21

    Pitam se da obican gradjanin ne daj boze nesto slucajno skrivi dal bi mu dali nanogicu ili je to rezervisano za pevaljke,sponzoruse,politicke lopove I menadzere,I ja bi je nosio I uzivao u ukradenim parama,truba drzava sa truba pravima za obicne smrtnike!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA