Međunarodni dan osoba sa invaliditetom: Oko 700.000 Srba živi sa nekim oblikom hendikepa!

Pomoćnik ministra za rad, Vladimir Pešić, ukazao je povodom obeležavanja Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom da njihov trenutni položaj u Srbiji nije na zavidnom nivou, ali da se država trudi da unapredi i pomogne njihovo veće uključivanje u sve aspekte društvenog života

  • 0

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, 3. decembar, biće obeležen danas nizom aktivnosti koje za cilj imaju da ukažu na neohodnost da se učini sve što može kako bi se one što više uključile u socijalni i ekonomski život Srbije.

Pomoćnik ministra za rad Vladimir Pešić ukazao je povodom obeležavanja tog dana da trenutni položaj osoba sa invaliditetom u Srbiji nije na zavidnom nivou, ali da se država trudi da unapredi i pomogne njihovo veće uključivanje u sve aspekte društvenog života.

- Niska je stopa zaposlenosti osoba sa invaliditetom, donet je Zakon o zapošljavanju osoba sa invaliditetom i on je neke rezultate već dao. Ono što vidimo na terenu je da je jedna od stvari koje su problem- obrazovanje budući da ukoliko osoba nije dovoljno obrazovana manje su sanše da bude negde zaposlena, a bez zaposlenja nema kompletne inkluzije i na tome ćemo svi zajedno raditi - rekao je Pešić.

Pešić je naveo da će se do kraja godine u skupštinskoj proceduri naći dva zakona, jedan o upotrebi znakovnog jezika, a drugi koji se odnosi na kretanje slepih i slabovidih osoba uz pomoć psa vodiča.

PROBAO SAM DA BUDEM INVALID U SRBIJI: Evo kako sam prošao (FOTO)

Pešić je ukazao da je glavni cilj uključivanje osoba sa invaliditetom u socijalni i ekonomski život Srbije i da na tom planu učinimo sve što možemo.

Kao jednu od važnih aktivnosti naveo je što je predstavnik Ministartsva rada izabran kao član komiteta koji čine predstavnici zemalja članica potpisnica konvencija o pravima osoba sa invaliditetom, koji čini 12 eksperata.

Govoreći o broju osoba koje žive sa nekim od oblika invaliditeta, Pešić je kazao da nema preciznih podataka, i da se procenjuje da one čine oko 10 odsto populacije.

- Bazu podataka nemamo, ali smo pokrenuli njenu izradu, taj posao je započet i imaćemo podatke do kraja godine -  rekao je Pešić.

On je precizirao da je cilj da se načini neka vrsta socijalne karte, gde će biti ne samo podaci o broju, već celokupnom statusu svake osobe od toga da li radi, da li prima neku nadokanu od države, da li je zaposlena i kakav je njen status kada je u pitanju obrazovanje.

PROBAO SAM DA BUDEM INVALID U SRBIJI: Evo kako sam prošao (FOTO)

Povodom Svetskog dana osoba sa invaliditetom u Skupštini Srbije danas će biti upriličena izložba likovnih radova, a nakon toga biće održana i rasprava o osobama sa inveliditetom u organizaciji skupštinskog odbora za socijalnu politiku.

Uveče je planirana proslava dana osoba sa invaliditetom u Centru Sava.

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, 3. decembar, obeležava se od 1992. godine, kada je Generalna skupština UN usvojila rezoluciju kojom se sve zemlje pozivaju na obeležavanje tog dana s ciljem da se unapredi i omogući osobama sa invaliditetom jednako uživanje ljudskih prava i ravnopravno ucešće u društvu.

Taj dan je povod da se skrene pažnja na probleme s kojima se osobe sa invaliditetom suocavaju, a to su pre svega, siromaštvo, visoka stopa nezaposlenosti i iskljucenost iz društva.

Procene su da približno 15 odsto svetske populacije živi sa nekim oblikom invaliditeta. Prema prošlogodišnjim podacima Ministarstva rada u Srbiji živi oko 700.000 osoba sa invaliditetom, a njihovi osnovni problemi su siromaštvo, zapošljavanje i arhitektonske barijere.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA