EVROPSKI SUD: Bivši pripadnici JNA nemaju pravo na povrat stanova u BiH

Evropski sud presudu je doneo odlučujući po tužbi bivšeg pripadnika JNA koji je tražio da mu vlasti BiH vrate stan koji je koristio do 1992. godine i po tadašnjim zakonima otkupio od vojno-stambenog fonda bivše države

  • 3

Evropski sud za ljudska prava odlučio je da pripadnici bivše JNA nemaju pravo na povrat stanova koje su do raspada bivše Jugoslavije koristili na području Bosne i Hercegovine ukoliko su nakon toga rešili svoje stambeno pitanje u nekoj od država nastalih na području bivše Jugoslavije.

Evropski sud presudu je doneo odlučujući po tužbi bivšeg pripadnika JNA koji je tražio da mu vlasti BiH vrate stan koji je koristio do 1992. godine i po tadašnjim zakonima otkupio od vojno-stambenog fonda bivše države.

Kako je saopšteno iz kancelarije zastupnice BiH pred sudom u Strazburu Monike Mijić, ova odluka znači da pripadnici bivše JNA koji su imali stanarsko pravo ili otkupljen vojni stan u BiH nemaju pravo na povrat tog stana ako im je u Srbiji ili drugoj državi, bivšoj republici SFRJ, priznato pravo na dodelu vojnog stana ili im je odobren stambeni kredit sufinansiran od države, bez obzira na to da li im je stan i fizički dodeljen.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Naime, podnositelju tužbe stan još uvek nije dodeljen, ali sud je ipak utvrdio da njegova tužba protiv Bosne i Hercegovine nije osnovana. Evropski sud je utvrdio da u Srbiji pripadnici vojske još uvek mogu dobiti vojni stan u zakup na neodređeno vreme ili, u nedostatku odgovarajućeg stana, stambeni kredit sufinansiran od države, a podnosiocu tužbe protiv BiH vlasti Srbije priznale su pravo dodele stana u vlasništvu Ministarstva obrane.

Takođe, u skladu sa zakonodavstvom Srbije, podnositelj tužbe je bio dužan da se odrekne vojnog stana u Bosni i Hercegovini kako bi stekao pravo na vojni stan u Srbiji, prenosi agencija Hina.

Radi se o slučaju "Aleksić protiv BiH", a taj oficir bivše JNA žalio se da mu je prekršeno pravo na imovinu zbog nemogućnosti da vrati u posed vojni stan u Bosni i Hercegovini koji je otkupio u martu 1992. godine. Taj predmet je identičan slučaju "Đokić protiv BiH" u kojem je "Srbija netačno tvrdila pred sudom da u Srbiji pripadnici vojske ne mogu više steći niti stanarsko pravo niti pravo zakupa na stanu na neodređeno vreme", piše agencija Fena.

(Telegraf.rs / Izvor: Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Angelina

    26. februar 2015 | 19:01

    A sta briga taj sud da li vojna lica su obezbedila stan u Srbiji, pa to je njihova privatna svojina na stanu u BIH, bar oni znaju tamo na zapadu sta znaci privatna svojina.

  • Sergej Danilovič

    26. februar 2015 | 18:39

    Sprdnja od suda

  • Savica

    26. februar 2015 | 18:43

    BEDA PRAVOSUDJA E. UNIJE.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA