META JE PUTIN: Evropska unija sprema rat protiv Rusije koji se neće voditi bombarderima i haubicama!

Evropska unija bi želela da se suprotstavi rastućem medijskom uticaju Rusije, ali nije baš sigurna kako to da uradi, a ishod je krajnje neizvestan. Ovih dana, u nekoj od bezbrojnih kancelarija sedišta Evropske komisije u Briselu, grupa od petnaestak činovnika i medijskih stručnjaka počela je da planira ofanzivu

Evropski savet zatražio je od Federike Mogerini da do kraja juna pripremi plan protiv propagandnog uticaja Moskve na bivše članice sovjetskog bloka. Osim toga, taj plan bi trebalo i da se odnosi na zaštitu građana zapadnih zemalja, a nedavno je formiran tim koji će osmisliti strategiju.

Evropska unija bi, naime, želela da se suprotstavi rastućem medijskom uticaju Rusije, ali nije baš sigurna kako to da uradi, a ishod je krajnje neizvestan. Ovih dana, u nekoj od bezbrojnih kancelarija sedišta Evropske komisije u Briselu, grupa od petnaestak činovnika i medijskih stručnjaka počela je da planira ofanzivu, saznaje Tanjug.

U ratu koji se sprema, neće se koristiti bombarderi i haubice, pa čak ni prosta pešadija, nego mediji i informacije, a protivnik se zna: to su televizija RT i agencija Sputnjik, koje u Briselu smatraju važnim elementom "hibridnog rata" koji Rusija vodi protiv Zapada.

Mogerini je stoga formirala stručni tim koji će u strogoj tajnosti osmisliti strategiju koja će biti zvanično predstavljena članicama na briselskom samitu u junu. Za sada se ne zna ko su članovi ovog tima, osim da je sastavljen od nekolicine eksperata koji već rade u Komisiji, uz grupu stručnjaka za politički marketing, koji su angažovani honorarno.

Foto: AP/Tanjug Foto: AP/Tanjug

Na osnovu dokumenta o zadacima tima, do koga je došla agencija Rojters, neophodno je naći način da se putem provera i činjenica isprave dezinformacije koje plasiraju ruski mediji, kao i da se kroz ključne poruke, članke, komentare i grafikone, na jezicima zemalja članica i na ruskom, razvije narativ EU.

Iako su ciljevi jasni, oko metoda postoje mnoge nedoumice.

Za nas je ovo nepoznat teren, rekao je za Tanjug jedan evropski zvaničnik, vajkajući se da je demokratskom društvu strano uplitanje u rad medija i manipulisanje informacijama.

Foto: Wikipedia/MPD01605 Foto: Wikipedia/MPD01605

Za sad, na primer, još traje polemika oko toga da li Rusiji treba kontrirati stvaranjem novih medija, projektnim finansiranjem već postojećih ili kombinacijom obe strategije.

Baltičke članice EU, koje se osećaju posebno izložene uticaju Moskve, već planiraju formiranje zajedničkog televizijskog kanala na ruskom jeziku, svesne da njihovi brojni gradjani ruske nacionalnosti radije uključuju RT nego državne kanale na letonskom, litvanskom i estonskom.

Istovremeno, ukrajinske vlasti su saopštile da će osnovati televiziju Ukrajina sutra, po ugledu na RT, samo sa obrnutim predznakom, kako bi emitovale svoju verziju istine ka teritorijama pod kontrolom proruskih separatista.

Foto: AP/Tanjug Foto: AP/Tanjug

Šta god mudraci Mogerinijeve osmisle u sledeća dva meseca, teško je odupreti se utisku da će Zapad teško moći da nadoknadi zostajanje u informativnom ratu, i to ne toliko zbog RT i Sputnjika, već zbog stanja u tamnošnjim medijima.

Finasijska kriza u EU je, zbog smanjenog prihoda od reklama i drugih faktora, teže pogodila informativne kuće nego bilo koji drugi biznis, pa retko koja redakcija ima sredstava da finansira inostrane dopisnike ili da pošalje ekipu da ozbiljno prati ukrajinski konflikt.

Informativni program Bi-Bi-Sija, na primer, danas ima za trećinu manji budžet nego pre pet godina, a emitovanje programa na stranim jezicima putem kratkotalasnog radija je pre nekoliko godina potpuno ukinuto.

Printskrin: YouTube / RuptlyTV Printskrin: YouTube / RuptlyTV

Pritisnuti oskudicom, mediji u EU se stoga sve česće oslanjaju na neproverene izvore, a oni bliski evroskeptičnim populističckim strankama, poput britanskog Ukipa ili francuskog Nacionalnog fronta, već odavno igraju na strani Moskve, koja inače, prema istraživanju londonskog Ekonomista, obilno potpomaže leve i desne ekstremističke stranke širom Evrope.

Tako je londonski "Miror", blizak Ukipu, upravo objavio intervju sa bivšim nemačkim kancelarom Gerhardom Šrederom u kome on vrlo oštro kritikuje "antirusku" politiku svoje naslednice Angele Merkel, propuštajući da pomenu da je Šreder sada predsednik upravnog odbora nemačkog ogranka Gazproma, pa stoga nije baš neutralan kada je reč o Rusiji.

U takvoj situaciji, bilo kakav plan skovan u briselskim kancelarijama teško će preživeti kontakt sa realnošću, javnosti i građanima, čija su srca i duše predmet ove borbe, uz slabašnu utehu da istina kad-tad, mada ne i uvek, ume da prevlada.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • GORKI

    28. mart 2015 | 16:19

    ISTINA SE NE MOŽE SAKRITI. EU SVE VIŠE TONE U BEZNADJE. POŠTO NE MOGU DRUGE PLJAČKATI ONDA ĆE SVOJE NARODE POD SLOGANOM KOLEKTIVNE ZAŠTITE OD STRAŠNE NEDEMOKRATSKE RUSIJE. HAHAHAHA

  • Paladin

    28. mart 2015 | 17:21

    Zapad je toliko lagao i medijski manipulisao ljudima poslednjih decenija da je narod to shvatio i zato im je uticaj opao a opada i dalje. Nema tu pomoci. Kada se jednom izgubi povetenje...gotovo je.

  • Pinokio

    28. mart 2015 | 17:23

    "Za nas je ovo nepoznat teren, rekao je za Tanjug jedan evropski zvaničnik, vajkajući se da je demokratskom društvu strano uplitanje u rad medija i manipulisanje informacijama." Ja sam znao da je ova europska gamad lažljiva, ali ovakvu laž otvoreno ibezocno izgovoriti je previše. Možda mu ovo prodje kod ispranih mozgova, ali mi ih previše dobro znamo.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA