I NORVEŠKA TRAŽI SRBE: Evo koje poslove traže i kolike su plate!

Evo šta je sve potrebno za dobijanje boravišne dozvole i koliko se sve to plaća

  • 35

Ako tražite posao, Norveška je pravo mesto za to, ali pre toga morate ispuniti veoma stroge uslove. Norveška traži inženjere, nastavnike, medicinske sestre, kao i vozače autobusa, kuvare i konobare, a prosečna plata je  oko 4.500 evra. 

Ukoliko želite da radite u Norveškoj, potrebna vam je boravišna radna dozvola,a da biste je dobili potrebno je da prvo pronađete posao, odnosno da ima konkretnu poslovnu ponudu.

Prosečna plata je 36.700 norveških kruna (NOK) ili 4.384 evra i među najvišim je u Evropi.

Konobar-kuvar možeda zaradi 3.200 evra, bolničar 3.800, građevinski inženjer 5.300, inženjer informatike 5.400, farmaceut 6.000 evra, varilac 3.800, vozač 4.000, lekar 7.500, moler 3.000 evra, električar 4.000 evra.

Foto: Profimedia, Tanjug/Oksana Toskić, Foter/Flickr/sridgway Foto: Profimedia, Tanjug/Oksana Toskić, Foter/Flickr/sridgway

Hrana u Norveškoj je skuplja za 62 odsto u o0dnosu na druge evropske zemlje. Iznajmljivanje sobe košta 500 evra, a garsonjera 800 evra. Jednosoban stan možete iznajmiti za 1.1oo evra, a dvosoban za 1.300.

Završeno obrazovanje mora biti ekvivalent stručnoj obuci u Norveškoj. Ukoliko je potrebna autorizacija diplome, potrebno je priložiti i nju ili priznatu licencu, ako je u pitanju zdravstveno osoblje. Ako želite da radite kao osoblje kadrovske firme, morate dostaviti spisak radnih obaveza koje je poslodavac već planirao da obavljate, kao i dokaz da je vaša diploma priznata u Norveškoj.

Za autorizaciju su potrebni pasoš, diploma, detaljan plan i program obrazovanja sa spiskom predmeta, prakse i tema koje su obrađene kroz obrazovanje kao i dokaz o položenom stručnom ispitu.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Da biste dobili boravišnu dozvolu morate da uplatite taksu za podnošenje zahteva za dobijanje dozvole koja iznosi oko 350 evra. Boravišna dozvola se dobija za period od jedne do tri godine, a posle tri godine se podnosi zahtev za odobrenje stalnog boravka.

U slučaju da izgubite posao, možete da ostanete u Norveškoj šest meseci da tražite drugi. Ako želite da budete sezonski radnik u ribartsvu, ugostiteljstvu, turizmu ili zdravstvu, poslodavac mora da dobije potvrdu od NAV da nije moguće pronaći dovoljno radnika iz Noirveške i EU za obavljanje tog posla.

Ne možete da budete sezonski radnik više od šest meseci u periodu od godinu dana.

(Telegraf.rs / Izvor: Blic)

 

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Rrrrrrr

    28. april 2015 | 10:47

    Samo u srbiji nisu srbi potrebni

  • Zellembija

    28. april 2015 | 11:54

    Bilo bi lepo kad bi kod nas u nasoj drzavi otvorili u svakoj opstini,po dve ili vise fabrika,preduzeca,firmi ili bilo cega pa da radimo svi i da zivimo od rada i plate koju zaradimo,neka i bude poreza i odbitaka,ali barem 35-40.000 dinara da je minimalac,pa malo vamo-tamo i odmah bi svi manje i gledali da odu negde. .

  • Natalija

    28. april 2015 | 10:45

    Jeste, svi samo nas cekaju.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA