Kragujevački Romi ipak neće u Strazbur po jagnje, grad im za Đurđevdan dao 1.500.000 dinara (FOTO)

Proslava Đurđevdana u naselju Licika zaista je jedinstvena, kao nigde u gradu. Domaćini iz ovog romskog naselja nekada su pravili "bosanske vatre", pa su po 30 pečenica pekli jedan kraj drugog svi zajedno

  • 41

Nakon protesta kragujevačkih Roma ispred opštine, zbog toga što za Đurđevdan nemaju od čega da kupe jagnje, a grad im nije odobrio pomoć od 5.000 dinara kao proteklih godina, vlast je "prelomila" - biće para za pola jagnjeta. Tako su se, nakon dve protekle nedelje brige, tokom koje su Romi pretili da će zbog jagnjadi na sud u Strazbur, stvari stišale - danas su stigle pare.

Pomoć od 5.000 dinara pred Đurđevdan protekle decenije bila je sigurna kao činjenica da će sutra svanuti dan, a tu sigurnost obećao je bivši gradonačelnik, Veroljub Stevanović.

Svake godine 600 porodica dobijalo je po 5.000 dinara, ukupno 3.000.000 iz gradske kase. Novi prvi čovek grada, Radomir Nikolić, bio je prinuđen da stegne kaiš svuda, pa i onaj u vezi đurđevdanskog jagnjeta. Sada će iz kase za proslavu Đurđevdana za siromašne biti odvojeno 1.500.000 dinara.

Nebojša Dimitrijević, potpredsednik "Društva Rom" kaže da im je najpre rečeno da grad neće finansirati opijanja na Đurđevdan, što ih je do srca uvredilo. Kada je odluka promenjena, Dimitrijević je rekao da je zahvalan gradonačelniku zbog truda koji je uložio da bi oni mogli da proslave svoj najdraži praznik.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

- Grad svakako određenu sumu iz budžeta mora da odvoji za Rome, i mi smo samo to tražili. Sada, kada se stanje promenilo, najviše bi voleli da gradonačelnik Nikolić dođe kod nas u naselje Licika na Đurđevdan i vidi svu lepotu naše proslave -  kaže Dimitrijević.

Romske organizacije sačiniće liste, kako kažu na osnovu dokumentacije o tome ko je korisnik Centra za socijalni rad. Po tim listama biće novac i podeljen. Najviše će otići u naselje Licika.

Miroslav Đorđević iz ovog naselja kaže da bez te pomoći većina Roma u naselju može za Đurđevdan da spremi samo zelenu salatu, neki možda i pile, ali da to onda nije Đurđevdan.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

- Dok se na ražnju ne zavrti rogato, to nije Đurđevdan. Neki će bez tih para moći da kupe pile, ali to nije to! Tako će oni čija odrasla deca i familija rade u inostranstvu moći da kupe jagnje, a deca onih koji nemaju para na ogradama će gledati kako se jagnje kod imućnijih okreće i moći će samo da njuše meso. U celom naselju Licika radi možda četvoro do petoro ljudi. Komšija Toma koji radi u Čistoći recimo, ima posao, ali ne prima platu. U kući mu žive četiri porodice, 12 dece, neko ne radi osim njega! Imamo i oko desetak penzionera sa najnižom penzijom. Ostali su na socijalnoj pomoći - objašnjava Đorđević.

Nakon što im je obećana polovina nekadašnje sume, u Liciki kažu da će po svoj prilici morati da prodaju televizor ili se uzajme "za rogato".

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Kilogram jagnjetine sada košta 300 dinara, a većina domaćina kaže da bi valjalo kupiti bar ono od 30 kilograma, jer "sve ispod toga je mačka".Tako se dolazi do potrebne sume od oko 9.000 dinara. Za onih 6.500 koje fale, nešto će iz kuće morati "da ode".

Da ne bude zabune, ove godine Đurđevdan "pada" u sredu, slaviće se uz posnu hranu. Romi kažu da ipak niko ne odustaje od jagnjeta i da je to tradicija.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Proslava Đurđevdana u naselju Licika zaista je jedinstvena, kao nigde u gradu. Domaćini iz ovog romskog naselja nekada su pravili "bosanske vatre", pa su po 30 pečenica pekli jedan kraj drugog svi zajedno. Slavlje u Liciki traje od petog do osmog maja! Petog se peče jagnjad i prasad, šestog je slava, sedmog drugi dan slave, a osmog ispraćaj slave. Osmog maja je Markovdan i domaćini na taj dan ispraćaju Đurđevdan i peku jare. Slavlje je usred naselja, seče se kolač, i uz veselje i kolo ispraća najdraža slava. Mnogo mladih iz Licike rade u inostranstvu ili tamo žive od scijalne pomoći. Đurđevdan je dan kada su gotovo svi u rodnom gradu.

(M. Raca)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • gradjanin Srbije

    5. maj 2015 | 21:14

    Sramota,da se bune zbog toga sto im grad neda za jagnje???U ovoj drzavi Srbi imaju najmanje prava,a ja posto nemam para izlazim sutra da se zalim da mi uplate za slavu!Ovo nema nigde

  • &

    5. maj 2015 | 21:45

    I meni je Djurdjevdan sutra,nemam para ni sokove da kupim a kamoli da slavim.Otac dobio otkaz u 57-oj godini,majka mora na operaciju,brat i ja nezaposleni.Sad cu onda i ja pred opstinu da se zalim !!!

  • Rale

    5. maj 2015 | 22:03

    Sutra se posti,a oni jos PROTESTUJU I TRAZE TUDJE PARE ZA JAGNJE....JOJ SRBIJO

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA