RTB Bor će raditi još 100 godina!

RTB je u ozbiljnim pregovorima o privatizaciji i postoji određen broj investitora koji su zainteresovani za partnerstvo s njim

  • 3

"Bor" je veoma uspešno radio 112 godina, a nova geološka istraživanja pokazuju da će ova kompanija minimum još toliko dugo raditi, kaže pomoćnik ministra rudarstva i energetike u Vladi Srbije Siniša Tanacković.

– RTB je u ozbiljnim pregovorima o privatizaciji i postoji određen broj investitora koji su zainteresovani za partnerstvo sa njim. Očekujemo da u najskorije vreme postignemo dogovor o ulaganju u "Cerovo" i "Majdanpek". Država nema sredstava za nova ulaganja, pa ako neko nudi novac, to treba prihvatiti i privatizovati delove RTB-a, ali ne sto odsto. Srbija treba da zadrži udeo, ali i da omogući dalji razvoj rudarstva - ističe Tanacković.

- Srbija je vrlo interesantna investitorima, a tome u prilog govori podatak o 105 istražnih prostora gde rudarske radove izvodi 20 stranih kompanija. Jedna od njih je za ovu godinu pripremila 18 miliona dolara koja će uložiti u istraživanje upravo u Borskom okrugu - rekao je pomoćnik ministra rudarstva i energetike Siniša Tanacković na simpozijumu "Rudarstvo 2015." koji se održava na Borskom jezeru.

Stranim kompanijama smo interesantni zbog mineralnih sirovina koje imamo i tu je stvar vrlo prosta. U Srbiji ne postoji fond koji bi bio spreman da investira toliko para u nešto što se sutra može ispostaviti kao neisplativo. A, mineralne sirovine su u vlasništvu Republike Srbije i njima raspolaže ona, a ne onaj ko otvori rudnik. Svi rudnici koji su u vlasništvu stranaca, nadoknadu za korišćenje mineralnih sirovina plaćaju redovno, problem imamo sa domaćim rudnicima. To je odgovor delu javnosti koji smatra da bi geološka istraživanja trebalo da obavljaju domaće kompanije. Pa, u Srbiji su danas, što se rudarstva tiče, daleko najbolja dva privatna rudnika olova i cinka. Reč je o rudnicima koji svojevremeno nisu radili i koje je iz pepela podigao strani kapital, pa sada vrlo uspešno posluju. To isto očekujemo i kod "Bora". RTB je veoma uspešno radio 112 godina, a nova geološka istraživanja pokazuju da će ova kompanija minimum još toliko dugo raditi - kaže pomoćnik ministra rudarstva za sektor geologije.

Foto: Promo RTB Bor Foto: Promo RTB Bor

RTB je, kako kaže Tanacković, u ozbiljnim pregovorima o privatizaciji, postoji određen broj investitora koji su zainteresovani za partnerstvo sa njim, pa se očekuje da u najskorije vreme bude postignut dogovor o ulaganju u "Cerovo" i "Majdanpek".

- Država nema sredstava za nova ulaganja i, ako neko nudi novac, to treba prihvatiti i privatizovati delove RTB-a, ali ne sto odsto. Srbija treba da zadrži udeo, ali i da omogući dalji razvoj rudarstva – tvrdi pomoćnik ministra.

Dodaje da će novi Zakon o rudarstvu i geološkim istraživanjima, čiji nacrt ubrzo treba da uđe u skupštinsku proceduru, zato biti atraktivniji za strane investitore u oblasti geoloških istraživanja i eksploatacije rude, što je, kako ističe, bio cilj. Privlačenje stranih investitora je osnovni razlog za izmene i dopune zakona, a pokretanje investitorske klime u rudarstvu jeste jedan od preduslova za veći uticaj ovog sektora na bruto nacionalni dohodak Srbije.

Foto: Promo RTB Bor Foto: Promo RTB Bor

-Novi zakon u odnosu na postojeći daje veliku prednost ulaganjima jer nam je cilj da što više stranog kapitala uvedemo u Srbiju. Ubrzaće se izdavanje odobrenja za eksploataciju kako bi se što jednostavnije i brže moglo početi sa geološkim istraživanjima. U Srbiji sada imamo 105 istražnih polja i do prošle godine strani investitori, koji drže većinu tih istražnih radova, trošili su između 40 i 50 miliona dolara na geološka istraživanja. Očekujemo, zato, da ćemo novim zakonom privući strane investitore (u najavi već imamo dolazak novih) i da ćemo na taj način poboljšati investitorsku klimu – ocenio je Tanacković.

RTB-u Bor i svim ostalim rudarskim kompleksima u Srbiji potrebno je više novca za pokretanje celokupnog procesa, dodala je državni sekretar Ministarstva rudarstva i energetike Mirjana Filipović.

– Osim para, strateški partner ili neki vid partnerstva, takođe može da donese nove investicije, tehnologije i sve ono u čemu je Srbija u zaostatku. Moramo da razvijamo sopstvene rudnike, ali taj razvoj i istraživanja mora da prati adekvatna zakonska regulativa. Srbija, zemlja koja je u procesu stabilizacije i priključenja Evropskoj uniji, odnosno otvaranja raznih poglavlja koja se tiču pristupanja, jednostavno mora da ispoštuje sve one direktive koje EU nalaže i svaki dalji razvoj rudarskog sektora mora da bude usklađen sa evropskim trendovima. Država i Ministarstvo rudarstva tu vide svoj interes i naš zajednički cilj je da novim zakonom pomognemo da se investicije ubrzaju – istakla je Filipovićeva.

Foto: Promo RTB Bor Foto: Promo RTB Bor

U Hotelu Jezero na Borskom jezeru juče je počeo Šesti međunarodni simpozijum "Rudarstvo 2015. ", na kojem učestvuje više od 100 stručnjaka iz Srbije i zemalja u okruženju. U naredna tri dana oni će predstaviti više od 50 radova, koji će, kako se očekuje, doprineti celovitom sagledavanju problematike u oblasti rudarstva, mineralnih sirovina ali i efikasnijem rešavanju zaštite životne sredine i održivog razvoja.

Organizatori simpozijuma "Rudarstvo 2015", jesu Privredna komora Srbije i RTB Bor, zajedno sa Institutom za rudarstvo i metalurgiju Bor, Rudarskim institutom Zemun, rudnicima Kolubara, Kostolac, Kovin, Resavica i drugima.

(D. V.)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boranka

    27. maj 2015 | 17:32

    Bukvalno ako RTB ne radi, opustece cela istočna Srbija.

  • Ribica

    27. maj 2015 | 17:31

    Svaki gram zlata koji je bivša SFRJ imala, došao je iz Bora i zato borski rudnik MORA da ostane u vlasništvu države, jer cena bakra, zlata, mogu u budućnosti da idu samo naviše.

  • Dragi

    27. maj 2015 | 17:30

    RTB Bor je jedno od najvrednijih preduzeća koje Srbija poseduje. Zbog rezervi bakra i zlata, dalji rad ali i ulaganje u borski rudnik mora da bude prioritet svake Vlade Srbije.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA