VAŽNO JE ŠTO PRE PREPOZNATI TEŠKOĆE U RAZVOJU DETETA: Evo šta je poručila profesorka sa prestižnog univerziteta! (FOTO)
Profesorka Nirvana Pištoljević, ugledna profesorka američkog Kolumbija univerziteta, održala je danas predavanje o ranom razvoju deteta i teškoćama u najranijem uzrastu. Predavanju je prisustvovao veliki broj stručnjaka i roditelja dece sa teškoćama u razvoju.
Doktorka Pištoljević je podsetila da je rani razvoj, koji traje od rođenja do treće godine deteta, period velike osetljivosti ali i velikih mogućnosti. Ona je istakla da je zahvaljujući neuronauci nedvosmisleno utvrđeno da na razvoj mozga deluju genetika, ali i pozitivna i negativna iskustva i spoljni faktori.
Bilo da su izazvane spoljnim faktorima, iskustvima ili genetikom, teškoće u razvoju, kako je doktorka objasnila, mogu da se prepoznaju u najranijim uzrastima. Tada, kako ona kaže, postoji i najveća šansa da se prevaziđu.
- Mape razvoja ukazuju na ponašanja i veštine koje bi dete trebalo da poseduje u određenom uzrastu. Svako odstupanje iziskuje intervenciju – rad na prevazilaženju teškoća i kašnjenja u razvoju. Ključno je da edukujemo stručnjake, ali i roditelje, da prepoznaju znake upozorenja i deluju bez odlaganja – istakla je doktorka.

Nakon predavanja, održan je okrugli sto pod nazivom "Kako do boljih usluga za decu sa smetnjama u razvoju i njihove roditelje?", na kojem su, uz doktorku Pištoljević, govorile i doc. dr Milica Pejović Milovančević, i Valentina Zavišić iz Nevladine organizacije „Veliki Mali“. Na skupu je razgovarano o dobrim i lošim praksama, kvalitetu usluga za decu sa teškoćama u razvoju i ranoj intervenciji.
Više od 200 miliona dece mlađe od pet godina u svetu ne ostvaruje svoj razvojni potencijal zbog nedostatka adekvatne ishrane, lošeg zdravlja i okruženja koje pruža slabu stimulaciju, negu, razumevanje i bezbednost.

Predavanje dr Pištoljević i okrugli sto organizovani su u okviru programa Rani razvoj deteta koji zagovara sveobuhvatni pristup politikama i programima koji se tiču dece, njihovih roditelja i staratelja, a koji UNICEF realizuje u saradnji sa relevantnim ministarstvima i drugim partnerima.
Cilj programa je podizanje svesti o značaju razvoja u ranom detinjstvu, koje obuhvata fizički, socio-emocionalni, jezičko-kognitivi i kulturološki razvoj pojedinca i predstavlja temelj uspeha i sreće u životu.
(Telegraf.rs)
Video: Grbić: Svi ljudi koji su do sada spašeni su na kraju dana shvatili da je život lepši
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.