SRPSKI KRALJ KOJEG JE ISTORIJA MRZELA, A ŽENE VOLELE: Milan Obrenović je bio najlepši vladar Srbije!

Uzdigao je 1882. Srbiju na rang kraljevstva i ugušio je 1883. Timočku bunu koju su podigli neodgovorni ultralevičarski elementi, protiveći se reformi Vojske, a upravo vojno ustrojstvo koje je uspostavio kralj Milan dalo je sjajne rezultate tokom ratova 1912-18

  • 10

Na današnji dan 1901. godine, preminuo je srpski kralj Milan Obrenović, kako su ga u to vreme zvali, prvi kralj posle Kosova.

(EKSKLUZIVNO) OVO JE PISMO KOJIM JE SRPSKI KRALJ OSTAVIO SRPSKU KRALJICU: Pročitajte šta u njemu piše (FOTO) (VIDEO)

Za vreme njegove vladavine, Srbija je stekla međunarodno priznanje kao nezavisna država i ponovo je postala kraljevstvo. Knez je postao 1868. godine posle ubistva kneza Mihaila Obrenovića.

Pod pritiskom javnog mnjenja, objavio je rat turskoj 1876. godine, koji je 1877. neuspešno okončan. Iste godine je na Berlinskom kongresu priznata puna suverenost, kao i oslobođenje Vranjskog, Niškog, Pirotskog i Topličkog okruga, a zbog ruske podrške Bugarskoj i Sanstefanskog ugovora na štetu Srbije, što je poništeno Berlinskim kongresom, oslonio se na Austro-Ugarsku, s kojoj je 1881. zaključio "Tajnu konvenciju".

Beč je zauzvrat garantovao pomoć za širenje Srbije ka jugu, ali se ispostavilo da je sporazum s Austrijom, iako veoma nepopularan, omogućio Srbiji više decenija sveukupnog napretka i stabilnosti. Uzdigao je 1882. Srbiju na rang kraljevstva i ugušio je 1883. Timočku bunu koju su podigli neodgovorni ultralevičarski elementi, protiveći se reformi Vojske, a upravo vojno ustrojstvo koje je uspostavio kralj Milan dalo je sjajne rezultate tokom ratova 1912-18 (po mišljenju Slobodana Jovanovića).

Neuspešno je ratovao protiv Bugarske 1885. pošto je Bugarska pripajanjem Istočne Rumelije narušila Berlinski ugovor. Godine 1889. abdicirao je u korist maloletnog sina Aleksandra, zbog neslaganja sa ustavom iz 1888.

Život mu je bio buran, a politički događaji i avanture u ljubavnom životu su se brzo smenjivale, a možda ga je najbolje opisao njegov lični lekar Vladan Đorđević rečima:

Foto: Telegraf.rs Foto: Telegraf.rs

- Milan beše skoro do bojažljivosti uzdržan prema ženama, ali gde je video samo malo toplije osećanje prema sebi, tamo je onda celom dušom ostajao uhvaćen.

Upravo zbog takvog svog emotivnog duha, došao je u sukob sa svojom suprugom kraljicom Natalijom, ali prema istorijskim zapisima ona je bila njegova jedina iskrena i prava ljubav. Oženio se s njom bez miraza, ali retko šta je funkcionisalo u njihovoj vezi. Važio je za najlepšeg srpskog kralja u istoriji.

Tokom njegove vladavine utemeljene su brojne važne institutcije srpske nauke i kulture, poput Srpske kraljevske akademije. Umro je u Beču 1901. i sahranjen u manastiru Krušedol.

Foto: Wikipedia Foto: Wikipedia

Pogledajte još neke bitne istorijske događaje koje su se dogodile na današnji dan:

1763. - Završen je Sedmogodišnji rat, potpisivanjem mira u Parizu, prema čijim se odredbama Francuska gotovo sasvim povukla iz Indije a Velikoj Britaniji je prepustila i Kanadu i teritorije istočno od Misisipija i Floride. Španija je dobila Luizijanu i Kubu, a Pruska je zadržala Šleziju, koju je otela od Austrije.

TREĆI SVETSKI RAT SE VODIO 150 GODINA PRE PRVOG: Nije vam jasno? Pročitajte ovaj tekst! (FOTO)

1873. - Preminuo je ruski pisac Aleksandar Sergejevič Puškin, začetnik ruskog realizma i jedan od najvećih liričara svetske književnosti. Umro je od posledica ranjavanja dva dana ranije u dvoboju s jednim francuskim avanturistom. Bio je poreklom iz stare, ali osiromašene plemićke porodice, buntovnog duha, često na udaru cenzora, zbog čega je bio poslat u progonstvo. Dela: romani u stihovima "Evgenije Onjegin", "Grof Nulin", "Kućica u Kolomni", drame "Boris Godunov", "Rusalka", prozna dela "Pikova dama", "Kapetanova kći", "Egipatske noći", "Pripovetke pokojnog Ivana Petroviča Belkina", male tragedije u stihovima "Gozba za vreme kuge", "Vitez-tvrdica", "Kameni gost", "Mocart i Salijeri", poeme "Cigani", "Poltava", "Bronzani konjanik", "Gavrilijada", "Ruslan i Ljudmila", "Kavkaski zarobljenik", bajke u stihovima "Bajka o caru Saltanu", "Bajka o ribaru i ribici", "Bajka o popu i sluzi njegovom Baldi".

1884. - Rođen je Avram Ðukić, srpski istoriograf. Bio je školovani oficir i u intendantskoj službi dospeo je do čina generala austrijske vojske (Austrougarske). Služio je u Beču, Zadru, Pragu. Istoriografijom se bavio kao ljubitelj, ali veoma savesno. Proučavao je prošlost Srba u tadašnjoj Ugarskoj, odnosno današnjoj srpskoj Vojvodini, i to najviše veliku seobu, istoriju šajkaša i srpske husarske regimente, bunu 1848. zatim ustanak Pere Segedinca kao i seobe Srba u Rusiju, a sa mnogo požrtvovanja ispitivao je živote Srba austrijskih oficira. Ostavio je Matici Srpskoj u rukopisu veliki rad: "Generali i pukovnici Srbi u Austro-Ugarskoj od god. 1704 do danas". Iz tog obimnog dela publikovao je jedino - "Život Arona Stanisavljevića, barona von Wellenstreit". Ostali radovi: "Kad su se Srbi sa patrijarhom Arsenijem III doselili u zemlje madžarske krune?", "Tri pisma patrijarha Arsenija III Čarnojevića", "Ustanova i spomenici Ugarskih kraljevskih šajkaša", "Nešto za istoriju Carske i kraljevske srpske husarske regimente".

Foto: Wikipedia/Micki Foto: Wikipedia/Micki

1878. - Rođen je srpski pisac Vasa Stajić, filozof, istoričar, istaknuti srpski kulturni i nacionalni radnik. Bio je predsednik Matice srpske i izdavač više časopisa. Studirao je prava, a potom filozofiju u Budimpešti, Parizu i Lajpcigu, a diplomirao je 1902. u Budimpešti. Predvodio je Reformistički srpski nacionalni pokret mlade vojvođanske inteligencije. Izdavao je časopise "Novi Srbin" i "Prosveta". Izvesno vreme bio je sekretar Matice srpske i urednik "Letopisa" (1921. i 1936.). Napisao je preko 20 knjiga od kojih su najpoznatije "Novosadske biografije" i "Velikokikindski dištrikt". Autor je i preko 100 naučno-stručnih rasprava. Posle Drugog svetskog rata izabran je za doživotnog predsednika Matice srpske. Objavio je više knjiga arhivske građe iz istorije Novog Sada kao i monografije o Svetozaru Miletiću i Jovanu Jovanoviću Zmaju. Jedan je od osnivača, 1923. Novosadske podružnice Srpskog planinarskog društa, koja 1924. postaje Planinarsko društvo Fruška gora. Dosledno se, čitavog života, zalagao za svakovrsnu saradnju Srba i Mađara.

1920. - Rođen je srpski glumac Milivoje Mića Tomić. U Beogradu gde je rođen, studirao je pravo a zatim na Muzičkoj akademiji - Dramski odsek. U prvim godinama Beogradskog dramskog pozorišta, Ateljea 212 i prve samostalne pozorišne grupe - Dramska družina A, ostvario je niz zapaženih uloga. U legendarnoj, prvoj postavci Beketovog "Čekajući Godoa", Tomić je ostvario prvu veliku ulogu. Tokom više od 50 godina Tomić je ostvario mnoštvo značajnih i upečatljivih uloga u pozorištu, na filmu i televiziji i jedan je od velikana srpskog teatra i filma. Lik čika Jove Zmaja u nezaboravnoj seriji "Neven" Timotija Bajforda zapamtile su generacije. Uloge: "Tri", "Neprijatelj", "Buđenje pacova", "Nacionalna klasa", "Majstori, Majstori", "Maratonci trče počasni krug", "Salaš u Malom ritu". Dobitnik je mnogobrojnih priznanja, među kojima i nagrade "Pavle Vuisić" za životno delo 1997.

1942. - Glen Miler, čuveni američki džez muzičar postao je prvi vlasnik "zlatne ploče" - pošto je prodao milion primeraka pesme "Chattanooga".

Foto: Wikipedia Foto: Wikipedia

1947. - U Parizu je potpisan mirovni ugovor zemalja pobednica u Drugom svetskom ratu i Italije, Mađarske, Rumunije, Bugarske i Finske. Jugoslaviji je dodeljen grad Zadar, poluostrvo Istra i ostrva Cres, Lošinj i Lastovo, Italiji je dat manji ustupak u zoni Gorice, a Trst i teritorija oko njega dobili su specijalni status. Ministri spoljnih poslova velikih sila utvrdili su 1946. u Njujorku status Slobodne teritorije Trsta, koja je trebalo da nastane spajanjem zone "A" pod okupacijom angloameričkih snaga i zone "B" pod jugoslovenskom vojnom upravom. Dogovoreno je da pre toga Savet bezbednosti UN postavi guvernera u dogovoru sa italijanskom i jugoslovenskom vladom, što nikad nije učinjeno. Kriza je završena 1954. pripajanjem zone "A" (grad Trst) Italiji a zone "B" Jugoslaviji.

1979. - Umro je Edvard Kardelj, dugogodišnji funkcioner iz vremena SFRJ i jedan od najbližih saradnika Josipa Broza Tita, teoretičar samoupravljanja. Važio je za velikog intelektualca unutar KPJ/SKJ. Bio je veoma plodan autor.

1996. - Kompjuter nazvan "Duboko plavo" ušao je u šahovsku istoriju pobedom nad svetskim prvakom Garijem Kasparovom.

1997. - U Mostaru je došlo do oružanog sukoba pošto su lokalni Hrvati otvorili vatru na grupu Bošnjaka (muslimana) iz istočnog dela grada koji su se zaputili u posetu groblju u zapadnom, većinski hrvatskom delu podeljenog grada. Poginulo je najmanje jedno lice a 39 je ranjeno.

Foto: Wikipedia/Nationaal Archief Foto: Wikipedia/Nationaal Archief

1998. - Umro je Moris Šuman, tvorac projekta unije evropskih država, poznate kao "Šumanov plan", svojevremno šef francuske diplomatije.

2004. - Francuska skupština zabranila je u državnim školama isticanje verske pripadnosti, uključujući nošenje odeće koja označava religijsko uverenje.

2005. - Severna Koreja je zvanično priznala da je proizvela nuklearno oružje za samoodbranu i da se na neodređeno vreme povlači iz Ugovora o nuklearnom neširenju.

2005. - U Saudijskoj Arabiji održani su lokalni izbori, prvi u istoriji te islamske apsolutne monarhije, a pravo glasa su imali muškarci stariji od 20 godina.

2014. - Umrla je Širli Templ, holivudska zvezda. Proslavila se 1934. ulogom u filmu "Bright Eyes". Godine 1935. dobila je specijalnog Oskara kada je imala samo šest godina. Glumila je u 43 filma. Pošto se iz sveta glume povukla 1950. bila je ambasador SAD u Gani i Čehoslovačkoj.

Foto: Wikipedia Foto: Wikipedia

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dag

    11. februar 2016 | 11:45

    Tesko da je bio najlepsi,ali najraskalasniji - jeste.Silom je doveden na presto.Narod ga nije voleo zbog odnosa prema kraljici Nataliji,a ni on bas i nije zarezivao narod.Jedini vladar koji je mogao da skonca u septickoj jami.Stvatanje Kraljevine Sebije 1882 j2 njegovo delo.Pod uticajem Edmonda de Kamonda sakupljao je slike.Dok je "Zbirka Kamondo" sacuvana,njecova je - rasturena."Zbirka Kamondo je najcuvenija zbirka impresionista na svetu.)...

  • Nikolas

    10. februar 2016 | 09:22

    KAD VIDIS SLIKU CERCILA VIDIS PLJUNUTI OTAC MILAN OBRENOVIC!!

  • Jela

    10. februar 2016 | 14:56

    Eto, presli ga Rusi Sanstefanskim mirom. Bugri su im bili vazniji.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA