UPOZNAJTE SRPSKU DOLINU KRALJEVA: Ovo je najlepše mesto na svetu, a samo je na tri sata vožnje od Beograda! (FOTO) (VIDEO)
Mnogi ne znaju da pored Egipta i Francuske i Srbija ima svoju dolinu kraljeva. Tamo, u dolini reke Ibar, od Kraljeva, preko Raške do Novog Pazara, gde je nastala srpska država, nalaze se manastiri koje su ponosno gradili naši kraljevi
Srbija je zemlja puna božanstvenih predela od kojih zastaje dah. Neki su pod zaštitom države, a mnoga kulturna dobra spadaju i pod zaštitu UNESCO-a, kao što su na primer manastiri po kojima je naša zemlja i poznata u svetu.
I SRBIJA IMA SVOJE MORE: A evo i dokaza za to! Na vama je samo da spakujete kofere (FOTO)
Mnogi ne znaju da pored Egipta i Francuske i Srbija ima svoju dolinu kraljeva. U dolini reke Ibar, od Kraljeva, preko Raške do Novog Pazara, gde je nastala srpska država nalaze se manastiri koje su ponosno gradili naši kraljevi.
Poznata je i pod imenom Dolina vekova i Dolina jorgovana...
O bogatoj istoriji ovog predela govori i to da su prvi manastiri u njemu sagrađeni još u XIV veku, kao što su Crna Reka i Nova Pavlica, a tu se nalazi i najstariji spomenik crkvene arhitekture u Srbiji iz IX veka, i jedino je preostalo crkveno zdanje prednemanjićke Srbije, crkva svetih Apostola Petra i Pavla.
Ova crkva, zajedno sa manastririma Sopoćani i Đurđevi stupovi, nalazi se od 1979. godine pod zaštitom UNESCO-a.
Sliku o neprocenjivom istorijskom značaju Doline kraljeva upotpunjuju manastiri Gradac, Končulić, Studenica koji se na listi svetske kulturne baštine UNESCO-a nalaze od 1986. godine kao i manastir Žiča u kojem je krunisano sedam srpskih kraljeva i koji je bio prvo sedište Srpske arhiepiskopije.
Da bude još lepše dolina reke Ibar, od Kraljeva do Raške, priča i jednu divnu ljubavnu priču. Nekada davno, srpski kralj Uroš I Nemanjić zasadio je jorgovane duž cele klisure u znak ljubavi prema svojoj ženi Jeleni Anžujskoj.
Naime, ona je bila Francuskinja Elen Anžu, ali kada se udala za našeg kralja prozvali su je Jelena Anžujska. Pred njen dolazak na srpski dvor, kralj je naredio da putem kojim će ona doći zasade jorgovane ne bi li makar malo pripitomio surovi ambijent stenovite doline Ibra, i tako i bi.
Zbog toga, i od tada ovaj deo doline naziva se i "Dolina jorgovana".
Baš tu, ni na nebu, ni na zemlji podinuta je tvrđava, srednjovekovni grad Maglić koji se nekih stotinak metara uzdiže od dna klisure i jedinog karavanskog puta koji je povezivao Moravsku dolinu i Kosovo Polje.
U blizini, na jedenoj litici podignut je spomenik srpskim ratnicima.
Pogledajte snimak Đurđevih stupova:
Pogledajte snimak Manastira Sopoćani:
(S. K.)
Video: Vuk Vidor za Telegraf.rs o uzbudljivoj izložbi koja nas očekuje u Comtrade-u
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mirce
I bila bi dolina kraljeva, jorgovana da nije smeca,kesa,frizidera I ko zna sta je jos baceno u Ibar.Glavna dekoracija po drvecu jorgovana nije cvet vec raznobojne kese.Tuga koliko ne cuvamo prirodu I istoriju.
Podelite komentar
Mrca
Hajde i njih da potopimo.
Podelite komentar
Kraljevo
Nikada mi neće biti jasno,zašto ljudi koji mrze Srbe čitaju Srpsku štampu!Ne mrzim Hrvate,ali mi ni na pamet ne pada da čitam njihove novine.Kunem se,da NIKADA nisam otvorio medijski portal Hrvata.Ne iz nekog principa,nego me stvarno ne zanima.Ovde vidim Hrvati pljuju,komentarišu Srbe,našu,na nečiju žalost,bogatu istoriju...Pa,se zapitam.Po Bogu Hrvati,šta vas toliko vuče ka mojoj zemlji?!Okrenite se svojoj i ne zabadajte nos u tudju kuću!Dodješ nekom u goste i pljuješ ga!Ja takav narod još nisam sreo...Albanci su kultura za vas!
Podelite komentar