≫ 

Pravoslavni vernici danas slave sveca čije MOŠTI ISCELJUJU BOLESNE!

Slavni praznik Svetog Nauma je 5. januara, a 20. juna (odnosno 3. jula) mu je letnji praznik (ili sabor)

  • 7

Srpska pravoslavna crkva i vernici danas slave letnji praznik Svetog prepodobnog Nauma Ohridskog.

Slavni praznik Svetog Nauma je 5. januara, a 20. juna (odnosno 3. jula) mu je letnji praznik (ili sabor).

Sveti Naum bio je učenik ravnoapostolnih učitelja slovenskih svetog Kirila i Metodija i jedan od Petočislenika, koji su najrevnosnije sarađivali sa apostolima slovenskim. Sveti Naum putovao je u Rim, gde se proslavio čudotvornom moći kao i velikom učenošću. Poznavao je mnoge jezike. Iz njegovih se očiju izlivala isceliteljska sila, koja je isceljivala bolesnike koji su sa verom samo pogledali u oči svetog ugodnika božjeg.

Pri povratku iz Rima, sveti Naum i Kliment su se nastanili na obalama Ohridskog jezera. Dok je sveti Kliment delovao kao episkop u Ohridu, dotle je sveti Naum osnovao na južnoj obali jezera manastir. Manastir i dan danas krasi tu obalu, kao što ime svetog Nauma krasi istoriju slovenskog hrišćanstva. Kroz vekove, manastir je bio izvor čudotvorne sile i utočište bolnim i nevoljnim.

Foto: Wikimedia/Flickr/Will Foto: Wikimedia/Flickr/Will

Oko svetog Nauma sabralo se mnoštvo monaha odasvud sa Balkana. Sveti Naum je bio mudar učitelj, jedinstven rukovoditelj monaha, odlučan podvižnik, čudotvoran molitvenik i duhovnik. Neumorni radnik sveti Naum se posebno trudio na prevođenju Svetoga pisma i ostalih crkvenih knjiga, sa grčkog jezika na slovenski. Činio je čudesa za života i posle smrti. Njegove čudotvorne mošti i dan-danas zadivljuju mnogobrojnim čudesima, naročito isceljenjima od teških bolesti, naročito - ludila.

Kad je letnji praznik, okupi se veliki sabor naroda u manastiru Svetog Nauma. Mnogi bolesnici dolaze, ili bivaju donošeni, da tu nad moštima svetiteljevim kroz veru i molitvu dobiju isceljenje. Ne samo pravoslavni nego i ljudi druge vere dolaze da potraže pomoć od Svetog Nauma.

Godine 1926. jedan musliman iz Resna doneo je i priložio manastiru zvono iz blagodarnosti, što mu je svetitelj iscelio brata i sa samrtničke postelje podigao ga ponovo u život.

Upokojio se u prvoj polovini desetoga veka.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • BOZA ZEMUNAC

    3. jul 2016 | 08:53

    SLAVA MU.

  • Jupiter

    3. jul 2016 | 09:07

    Da li je moguce da je ovo napisano u 21 veku? Ljudi, pocnite da razmisljate svojom glavom!

  • dunja

    3. jul 2016 | 14:55

    Vama ne trebaju liječnici.Kud god pogledaš sani čudotvorcV ljekovita mjesta, babe Vange---Jeste livi normalni, vjera zabranjuje praznavjerje. Samo je Isus napravio nekoliko izlječenj i nitko drugi.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA