≫ 

Ako neznate dali smo pogrešili negde u naslovu, obavezno PROČITAJTE OVAJ TEKST!

Među ljudima vlada sve veća nepismenost, te vam mi nudimo nekoliko opcija kako možete u bilo kom momentu da proverite kako se koja reč ispravno piše

  • 2

Danas je Međunarodni dan pismenosti, koji se obeležava 8. septembra sa ciljem da se podigne svest o važnosti opismenjavanja za pojedince, zajednicu i čitavo društvo.

SREĆAN NAM sveCki DAN PISMENOSTI: Srbi na mapi PISMENOSTI gori od Crnogoraca, a šta mislite gde su Hrvati?

Od ukupno 160 zemalja koje su se našle na listi "World by map", a na kojoj se nalaze statistički podaci o procentu (ne)pismenih ljudi u 2015. godini, Srbija zauzima 39. mesto, uz stopu pismenosti od 98,1 odsto. Ovo mesto delimo sa Argentinom i Španijom.

Kada su naše komšije u pitanju, Mađarska zauzima 25. mesto (99,1 odsto), Rumunija 32. (98,8), Crna Gora 33. (98,7), Bosna i Hercegovina se nalazi na 34. mestu (98,5), Hrvatska je na 22. mestu (99,3), dok je Makedonija zauzela 42. mesto (97,8).

S obzirom da nije zgodno nositi sa sobom Pravopis, ili bolje rečeno - mnogi su zaboravili da taj udžbenik postoji, jezikoljupci su eskpanzijom interneta osmislili brojne stranice i internet adrese na kojim može da se proveri pismenost.

Foto-ilustracija: freeimages.com/kristja, Wikimedia/Крушевљанин Иван Foto-ilustracija: freeimages.com/kristja, Wikimedia/Крушевљанин Иван

Evo nekoliko:

- Srpski jezički atelje je jedan od sajtova koji se oslanja na Pravopis, a tu je i forum na kom možete postaviti i ubzro dobiti odgovor.

- Osim što rešava nedoumice, sajt lexicom.rs nudi i morfološki rečnik, koji menja po patežima skoro svaku reč.

- Dobri poznavaoci srpskog jezika na sajtu jezikofil.rs objavljuju značenja raznih reči, pravila koja se tiču pravopisa, kao i tekstove čiji su autori vrsni lingvisti.

Ako vam je lakše da odgovor na to kako se neka reč pravilno piše, ili ako imate bilo koje pitanje koje je vezano za gramatiku, pronađete na društvenim mrežama, to možete učiniti na Fejsbuku.

Eh, da... Ostavite u komentarima vaše odgovore šta smo pogrešno napisali u naslovu...

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Tutor

    8. septembar 2016 | 20:43

    Posle bele kuge i političke elite, nepismenost je najveća pretnja po opstanak srpskog naroda.

  • ne znate

    10. septembar 2016 | 08:57

    Kako se piše?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA