Deca za primer: Učenici u školi u Prokuplju proizvode pečurke

Za uzgoj bukovače, prema rečima nadležnih u školi nisu potrebni neki posebni uslovi kako bi se uspešno proizvela

  • 2

U Poljoprivrednoj školi "Radoš Jovanović-Selja" u Prokuplju ove školske godine pokrenuli su proizvodnju i uzgoj pečuraka.

 Neotkriveno crno blago Srbije: Upoznajte čopor pasa koji zarađuje MILIONE (VIDEO)

Tridesetak učenika koji se školuju za poljoprivrednog tehničara i pekara u sklopu sekcije vannastavnih aktivnosti učestvuju u svim fazama proizvodnje.

Učenici tvrde da je ovo novo iskustvo za njih i da mnogi planiraju i da nakon završenog školovanja nastave da se bave uzgojem pečuraka.

- Od samog početka sam uključen u proizvodnju i uzgoj pečuraka, što mi je dalo ideju da nakon završenog školovanja i sam započnem privatan biznis. Ovde stičem neopjodno iskustvo, tako da će mi biti mnogo lakše jer sam savladao čitav proces proizvodnje, od početka do kraja – tvrdi Jovan Jovanović učenik četvrtog razreda prehrambenog smera.

Foto: Pixabay Foto: Pixabay

On dodaje da se u školi uzgaja sorta bukovača i da je uzgoj pečuraka vrlo isplativ. Sa njim se slaže i školski drug Stefan Šaćirović.

– Spojili smo lepo i korisno. Sve ovo je nešto novo za nas i osim što smo pokrenuli proizvodnju pečuraka, svi se dobro družimo i zabavljamo. Većina nas je zavolela sve ovo jer je isplativo a nije toliko teško za posao – dodaje Šaćirović.

Profesor prehrambene grupe predmeta Tatjana Ranđelović podseća da je škola u ranijem periodu već proizvodila jestive pečurke i da je samo obnovljena proizvodnja.

- Mi smo stručna škola i hteli smo decu da naučimo nešto što će im koristiti i čime će moći i privatno da se bave. Spojili smo teoretski i praktičan deo i rezultati su vidljivi. Pokušavamo da razvijemo preduzetnički duh kako bi se đaci osposobili da sami mogu da krenu sa proizvodnjom pečuraka, koja je veoma tražena na tržištu i finansijski isplativa - kaže Ranđelovićeva.

Ona naglašava da je interesovanje za ovaj deo nastave kod učenika izuzetno veliko, baš kao i za obuku u školskoj pekari, gde učenici pekarskog smera stiču neophodna praktična znanja i veštine ovog zanata.

Za uzgoj bukovače, prema rečima nadležnih u školi nisu potrebni neki posebni uslovi kako bi se uspešno proizvela.

– Za gajenje bukovače je potrebna slama, voda, kreč, micelijum bukovače i plastični džak. Proces počinje topljenjem slame u vodi u kojoj je dodat kreč. Nakon 24 časa se vadi iz vode i kreće proces sadnje.

- U plastični džak se stavlja naizmenično slama i micelijum i nakon toga se prati vlažnost, temperatura i čeka se da pečurke niknu, a prva berba se obavlja već nakon mesec do dva – pojašnjava profesorka Ranđelović.

Daljinac baner

(Telegraf.rs/Blic)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA