Plate i do 120.000, a niko neće da radi: Ovi zanati u Srbiji odumiru, a neophodni su za normalno funkcionisanje!

Dragana Radovanović, direktorka građevinske škole Beograd, jedine ustanove u Srbiji koja školuje građevinske zanatlije, objašnjava za Informer da vodoinstalatera u Srbiji uskoro više neće biti, jer je poslednji završio školu pre tri godine

  • 10

Srpska privreda vapi za zidarima, tesarima, armiračima, keramičarima i vodoinstalaterima, a interesovanje za upis u građevinske škole je izuzetno malo, kažu stručnjaci.

OVA ZANIMANJA SU SEKSI: Evo čime treba da se bavite, da bi baš svi balavili za vama!

SVA SREĆA PA OVI POSLOVI VIŠE NE POSTOJE: Ovo je 11 najbizarnijih zanimanja SVIH VREMENA

NIŠU PREKO POTREBNE ZANATLIJE: Niko neće da bude keramičar, krojač, ni električar

Da stvar bude gora, neka od ovih zanimanja su skoro potpuno izumrla, iako firme za radna mesta nude zaradu i do 100.000 dinara! Ove godine u celoj Srbiji upisano je samo 10 zidara, osam tesara, četiri armirača, a poslednjih nekoliko godina ya vodoinstalatera se nije prijavio nijedan učenik!

Dragana Radovanović, direktorka građevinske škole Beograd, jedine ustanove u Srbiji koja školuje građevinske zanatlije, objašnjava za Informer da vodoinstalatera u Srbiji uskoro više neće biti, jer je poslednji završio školu pre tri godine.

- Već decenijama nemamo nijednog učenika na smeru staklorezača i kamenorezača, a sve je manje zainteresovanih i za zidare, tesare i armirače. Građevinske firme nas stalno zovu i traže učenike koji su pohađali našu školu za ova zanimanja, ali mi nemmao koga da pošaljemo na posao - objašnjava Radovanović.

Foto-ilustracija: Profimedia/Corbis Foto-ilustracija: Profimedia/Corbis

Ona napominje da đaci u ovoj školi imaju odličnu praksu u velikim građevinskim firmama gde dobijaju i topli obrok, a kada završe školovanje odmah imaju posao sa odličnim platama.

- Tesari i armirači mogu da zarade oko 50.000 dinara mesečno, dok vozači bagera, viljuškara i ostale mehanizacije imaju platu i do 120.000 dinara. Jedan učenik počeo je da radi u "Energoprojektu" i sa trećim stepenom prima zaradu kao direktor škole, što je oko 50.000 dinara mesečno - kaže ona.

U ovom momentu, privreda traži 26 tesara, a iz školskih klupa u junu će izaći samo tri radnika.

Daljinac baner

(Telegraf.rs / Informer)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • bazzz

    17. mart 2017 | 09:40

    Niko ne upisuje te skole jer i ne trebaju da bi se zaposlio na gradilistu usrbiji.To vam pricam iz iskustva,po gradjevini imate dosta mladih ljudi koji rade vec godinama i koji su zanate izucili upravo na gradilistima bez skole.Plate su daleko vece od 50 hiljada dinara.Sto znaci da ako bi se zaposlio skolovan na toj poziciji imao bi manju platu.Jer ovako majstori dnevno zaradjuju od 25 e pa na vise.A sto se tice tih velikih gradjevinskih firmi gde djaci imaju odlicnu praksu pa cak i topli obrok to su ciste gluposti.Mi smo imali klince gipsare kod nas na praksi i to je klasicna sprdnja.Dakle gradjevina se ne uci u klupi vec na objektu,ko radi razumece sta pisem.

  • Deki

    17. mart 2017 | 09:27

    Pa nek da profesor otkaz da i on ima platu kao ditektor .nepisete kakvi su uslovi rada i koje je radno vreme.

  • Lik

    17. mart 2017 | 09:22

    Ne plašite se rekao gazda ne trebaju nam diplome i škole. Posle škole mi ne znamo da radimo kaze. Zato će škole, kao institucije gde se uči teorija koja je osnova svega i kao baza najbolje prakse i filter svakakvog znanja koje potiče od neskolovanih iz onog vremena, postati nepotrebne a mi ćemo od malena samo da radimo i znaćemo. Mislicemo da smo programeri jer znamo par hiljada linija koda da prepisemo i dobijacemo platu naravno ali ne zato jer smo mnogo dobri u tome nego jer u normalnoj državi da to neko uradi sa diplomom košta. Teraj daljeeee....

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA