Radenka iz Kragujevca obara rekord u branju višanja: Za dan ubere 250 kilograma, a mesečno zarađuje pravo malo bogatstvo (FOTO) (VIDEO)

Neke gazde nemaju nikakvih problema da nađu radnike, dok su drugi očajni i bezmalo mole narod da se javi

  • 51

Berač u Srbiji danas može da zaradi- u berbi višanja prosečno od 1.200 do oko 3.500 dinara, u berbi malina od 2.000 do 3.000, dok će se berba grožđa plaćati od 1.300 do 2.000 dinara.

Počela sezona branja višanja: Otkupna cena duplo veća nego prošle godine

Cene su približne, ali razlika je na drugom mestu - da li gazda plaća prevoz, da li daje obrok, a neki poljoprivrednici plaćaju i cigarete beračima.

Jedni nemaju nikakvih problema da nađu radnike, dok su drugi očajni i bezmalo mole narod da se javi.

U Šumadiji i Pomoravlju upravo je počela berba višanja. U Starom Selu, na pola puta između Kragujevca i Jagodine, domaćin Siniša Aleksić sprema se za berbu. Radnike će platiti od 12 do 14 dinara za kilogram ubranih višanja, a iznajmiće i autobus za prevoz nadničara iz Jagodine i Kragujevca.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

- Izlepio sam oglasima par naselja u Kragujevcu i javilo se oko 30 radnika, valjda niko neće otkazati. Sve je teže naći ih, oni stari radnici ostarili, pa ne mogu, a mnogo mladih bi radije da radi mesec dana za 20.000 nego da odu u njivu - kaže Aleksić.

Malina u Holandiji košta pravo bogatstvo: Za kilogram traže i 15 evra

Domaćin Momčilo Todorović uveliko je u berbi, a voćnjak mu je pun radnika, uglavnom familije.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

- Berače plaćamo od 10 do 15 dinara po kilogramu. Jedan berač za dan ubere više od 150 kilograma višanja. Imamo ženu koja uspe da ubere i 250 kilograma za dan. Radnici u našem selu na berbi višanja mogu da zarade i više od 3.000 dinara, oni najbolji i najbrži - kaže Todorović.

A najbrža je Radenka Petrović iz kragujevačkog sela Velika Sugubina sa ličnim rekordom od 250 kilograma ubranih višanja za dan.

- To oberem ako radim od sedam ujutru do sedam uveče, znači za 12 sati. Berem višnje već šesta godina, imam kondiciju, ali i neku svoju tehniku - kaže Radenka.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Čedomir Stevanović iz šumadijskog sela Žirovnica, čuveni voćar i vinogradar, godišnje zaposli na berbama grožđa, jabuka, šljiva i kajsija čak 1.380 radnika.

Mnogo nadničara kod njega radi godinama, pa nema problema sa nalaženjem nadničara.

- Plaćam 1,3 evra na sat, a na berbama bude i po 60 radnika. Na inicijativu stalnih radnika, kod mene se radi osam sati, a ne više. Mislim da su radnici u pravu, nije tek tako neko osmislio osmočasovni radni dan.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

- Posle osam sati ljudi su umorni, a i ne stižu da se odmore za sutradan. Moji radnici se već posle 16 sati pakuju i odlaze. Za osam sati zarade oko 1.300 dinara, a imaju i ručak - kaže Stevanović dodajući da nema problema da nađe radnike i da dođe uvek više od potrebnog broja.

Šumadinci kažu da bezmalo u berbu uvek idu isti ljudi, najpre beru jagode, pa višnje, onda kajsije i breskve, pa maline, te šljive, grožđe i na kraju jabuke.

Što se tiče malinara, u Arilju je do pre koji dan nedostajalo nekoliko hiljada sezonskih radnika, a tokom sezone se na branju malina u Srbiji uposli oko 15.000 berača iz svih krajeva države. Malinari kažu da je iz godine u godinu sve teže doći do dobrih radnika.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Dragan Bogdanović, predsednik udruženje malinara iz Arilja "Vilamet spas" rekao je za RTS da berači malina imaju dnevnicu od 2.000 do 2.200 dinara, besplatno tri obroka dnevno i prenoćište.

- U Požegi se beračima malina nudi 3.300 dinara, ali i pored toga odziv je mali i trenutno nedostaje oko 5.000 radnika- naveo je Bogdanović.

U poslednja 24 sata na oglasima je beračima malina nuđena uglavnom dnevnica od 2.000 dinara, na par mesta 2.500, a u jednom oglasi i "do 3.000 dinara".

A ovako radi najbrža beračica višanja:

Daljinac baner

(Marija Raca)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • aBv

    20. jun 2017 | 20:17

    12 dinara za kilogram???? Sram vas bilo, dabogda ne nasli nikad radnike

  • SDragan

    20. jun 2017 | 20:08

    Nema radnika zato sto je to krvav posao od 12 sati na vrucincini od 35 stepeni ko na folom otoku.kakva je dnevnica za takve uslove 2000 dinara. To su teski fizicki poslovi gori nego u rudniku.berite sami,hocete za sezonu da se obogstite preko ledja nadnicara. Nema vise.

  • victoria

    20. jun 2017 | 20:17

    U, sto je bogatstvo! Ne beru se visnje cele godine. A plus radi dvanaest sati dnevno.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA