Arheolozi počinju iskopavanje u Glacu: Planiraju da nađu CARSKU PALATU rimskog imperatora

Ovakvi projekti pomažu da da se otkrije arheološko blago, ali i za razvoj turizma, jer to može da bude turistička atrakcija

  • 1

Arheološki institut u Beogradu i Sidnejski univerzitet počinju iskopavanja na palati iz kasnog antičkog perioda u Glacu, u okolini Sremske Mitrovice. Za iskopavanja ove godine izdvojeno je tri miliona dinara, a ministarstvo kulture finansiralo je projekat sa više od milion dinara, dok su veći deo novca obezbedili partneri iz Australije.

GOTOVI RADOVI: Garaža "Obilićev venac" startuje 1. jula (FOTO)

Ministar kultura Vladan Vukosavljević kaže da je reč o međunarodnoj saradnji stručnjaka sa Arheološkog instituta i Sidnejskog univerziteta koji će zajedno raditi na iskopavanju, a u timovima će biti i studenti iz Sidneja i studenti arheologije iz Beograda.

- Moguće je da se na tom lokalitetu radi o carskoj palati i očekujemo dobre rezultate - rekao je Vukosavljević.

On se zahvalio ambasadorki Australije u Srbiji Džuliji Fini koja je doprinela da se projekat realizuje.

Fini kaže da je zajednički projekat značajan korak u razvoju bilateralne saradnje, te da se unapred raduje velikim rezultatuima.

Šef arheološkog tima biće prof. Ričard Majls sa Sidnejskog univerziteta koji kaže da se došlo do saznanja da se na arheološkom nalazištu Glac rimski imperator Maksimijan podigao platu za svoje roditelje.

- Radujemo se saradnji na iskopavanju i očekujemo dobre rezultate - rekao je Majls.

Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

On je dodao da ovo nije kratkoročni projekat, da će trajati pet do deset godina.

Gradski menadžer Goran Vesić zahvalio se svima koji su doprineli da dođe do realizacije projekta, a posebno ambasadorki Australije za koju kaže da je mnogo doprinela razvoju dobrih odnosa dve zemlje.

- Australija i Srbija su udaljene zemlje, ali zahvaljujući ljudima kao što je ambasadorka mi imamo blisku saradnju, zato mi je drago što će biti jedan od studenata koji će učestvovati na projektu - rekao je Vesić.

On je ukazao da će na priojektu raditi i Jelena Šarović, čiji su roditelji iz Niša otišli u Australiju da rade.

- Ovi projekti nam omogućavaju da ljudi koji su otišli iz zemlje, koji žive širom sveta vraćaju u zemlju poslom i da rade ovde - pojasnio je on.

Kako kaže ovakvi projekti pomažu da da se otkrije arheološko blago, ali i za razvoj turizma, jer to može da bude turistička atrakcija.

Jelena Šarović koja će učestvovati u timu Sidnejskog univerziteta kaže da je najmlađi član tima, da je nedavno završila studije i da joj je posebno drago što senjen prvi arheološki projekat dešava u zemlji u kojoj je rođena.

Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Arheolog Stefan Pop Lazić kaže da je lokalitet Glac ugrožen što od strane divljih kopača, a deo su obradive površine, te da očekuje da već za nedelju,, dve imaju prve rezultate sa iskopavanja.

Projekat "Glac" podrazumeva arheološko iskopavanje, naučnu interpretaciju i konzervaciju, kao i osnivanje škole arheologije u kojoj će se obučavati srpski, australijski i drugi inostrani studenti.

Planirano je i otvaranje arheološkog parka sa ciljem da se najsavremenijim metodama predstavi bogatstvo antičkog nasleđa na ovom prostoru, podigne svest o važnosti očuvanja kulturne baštine i podrži turistički i ekonomski razvoj lokalne zajednice.

Na prostoru današnje Srbije rođeno je 17 imskih careva, a deset u okolini Sremske Mitrovice. Trojica su na ovom tlu podigli palate: Galerije u Romulijani, Maksimin Daja u Šarkamenu i Konstantin na Medijani.

Daljinac baner

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA