PUTNICI, PAŽNJA: Sa našom knjižicom i u inostranstvu kod lekara

Na osnovu polise o putničkom zdravstvenom osiguranju ili potvrde od RFZO imate pravo na hitnu medicinsku pomoć ukoliko vas nevolja snađe na odmoru, i to u više od 20 zemalja

  • 0

Osiguranici Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, koji tokom sezone godišnjih odmora odluče da otputuju u inostranstvo, imaju pravo na hitnu medicinsku pomoć ukoliko se za to ukaže potreba, što ostvaruju na osnovu potvrde o zdravstvenom osiguranju.

To pravo mogu ostvariti i na osnovu polise o putničkom zdravstvenom osiguranju, koje uplaćuju u nekoj od osiguravajućih kuća.

RFZO ima sklopljen međunarodni sporazum o zdravstvenom osiguranju sa više od 20 zemalja, među kojima su Austrija, Belgija, Slovenija, BiH, Bugarska, Velika Britanija, Italija, Nemačka, Hrvatska, Crna Gora, Makedonija, Rumunija, Slovačka, Francuska.

Procedura predviđa prethodnu proveru zdravstvenog stanja osiguranih lica i podrazumeva ukazivanje pomoći u hitnim i slučajevima iznenadnog pogoršanja zdravstvenog stanja.

- Potvrda se može uzeti sa sajta fonda, potom se ide kod izabranog lekara, gde se iz zdravstvenog kartona upisuju podaci o osiguraniku. Hronični ili akutni pacijenti ne mogu dobiti takvu potvrdu tokom boravka u inostranstvu, jer njihovo zdravstveno stanje zahteva često pružanje zdravstvenih usluga, pa samim tim i veće troškove - navode u Fondu.

Na osnovu izvoda iz zdravstvenog kartona osiguranika, koji se vodi kod izabranog lekara opšte prakse i stomatologije, nadležna lekarska komisija RFZO daje nalaz, mišljenje i ocenu na osnovu koje se izdaje potvrda o korišćenju zdravstvene zaštite u inostranstvu. Potvrda važi za period od 90 dana od dana izdavanja, u slučaju privatnog boravka u inostranstvu.

Građanima je na raspolaganju i putničko zdravstveno osiguranje, koje se može uplatiti u nekoj od osiguravajućih kuća. Po danu boravka u inostranstvu plaća se oko evro. Polisa podrazumeva zdravstvenu zaštitu na privremenom putovanju i boravku u inostranstvu u slučaju iznenadnih bolesti ili nesrećnog slučaja.

- To znači da će biti isplaćeni troškovi lečenja, smeštaja i boravka u bolničkim ustanovama, ali prevoz osiguranika u Srbiju ukoliko je to neophodno - navode u "Dunav osiguranju".

Polisa putničkog zdravstvenog osiguranja podrazumeva ukazivanje pomoći kako u državnim tako i privatnim klinikama. Na primer, kada se desi neka nezgoda ili se iznenada pogorša stanje nekome tokom letovanja, on se najpre javlja osiguravajućoj kući, koja ga usmerava da nađe najbližu ustanovu u mestu gde letuju.

Ukoliko sami izaberu gde će im pomoć biti ukazana, onda su dužni da sačuvaju fiskalne račune, dokumentaciju kako bi im po povratku u zemlju bili refundirani troškovi.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA