RZS: Nemačka glavni spoljnotrgovinski partner Srbije

U prvih devet meseci ove godine u Nemačku je ostvaren izvoz od 965,5 miliona dolara, a uvoz je iznosio 1,54 milijardi dolara, navodi Republički zavod za statistiku

  • 0

Glavni spoljnotrgovinski partner Srbije u prvih devet meseci ove godine bila je Nemačka, u koju je ostvaren izvoz od 965,5 miliona dolara, a zabeleženi uvoz bio je 1,54 milijardi dolara, pokazali su podaci Republičkog zavoda za statistiku.

Posle Nemačke, glavni spoljnotrgovinski partneri u izvozu bile su Bosna i Hercegovina sa 805,7 miliona dolara, za kojom slede Italija, Rumunija i Ruska Federacija.

U uvozu glavni spoljnotrgovinski partneri, posle Nemačke, bile su Ruska Federacija sa 1,4 milijarde dolara, Italija sa 1,28 milijardi, Kina sa 1,03 milijarde i Mađarska sa 691,9 miliona.

Spoljnotrgovinska robna razmena bila je najveća sa zemljama sa kojima imamo potpisane sporazume o slobodnoj trgovini. Zemlje članice Evropske unije čine više od polovine ukupne razmene.

Drugi po važnosti partner Srbije jesu zemlje CEFTA, sa kojima imamo suficit u razmeni od oko milijardu dolara, a koji je rezultat uglavnom izvoza poljoprivrednih proizvoda, kao i izvoza gvožđa i čelika.

Posmatrano pojedinačno po zemljama, najveći suficit u razmeni ostvaren je sa bivšim jugoslovenskim republikama Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom i Makedonijom. Od ostalih zemalja ističe se i suficit sa Rumunijom i Slovačkom.

Najveći deficit javlja se u trgovini sa Kinom, zbog uvoza mobilnih telefona i laptopa, kao i sa Ruskom Federacijom zbog uvoza energenata, pre svega, nafte i gasa.

Osim pomenutih zemalja, imamo i deficit u razmeni sa Nemačkom, Italijom i Mađarskom.

( Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA