VUKOVAR: Ravnopravna upotreba ćirilice i latinice?
Vukovarska Samostalna demokratska srpska stranka ima u planu da zatraži izmene ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina i ravnopravnoj upotrebi latiničnog i ćiriličnog pisma, piše "Večernji list". Odluka je doneta nakon najnovijeg popisa stanovništva, koji je pokazao da Srbi čine 34, 8 odsto stanovništva u Vukovaru. Ideja ove stranke izazvala je veliku pometnju među ostalim strankama koje su tražile odlaganje odluke o uvođenju dvojezičnosti.
- Uvažavajući prava svih nacionalnih manjina Republike Hrvatske koja se ostvaruju pozitivnim zakonima, smatramo da Vukovar iz dobro poznatih razloga i mesta i simbolike koje zauzima u istoriji stvaranja današnje slobodne i nezavisne Hrvatske mora biti izuzet od primene prava na dvojezične natpise - ističu iz Hrvatske demokratske zajednice.
U ovoj stranci dodaju da HDZ neće nikada podržati promene Statuta grada Vukovara kojim se omogućuje postavljanje natpisa na ćirilici i latinici. Oni smatraju da podatak o zastupljenosti srpske nacionalne manjine nije verodostojan i zahtevaju od nadležnih institucija reviziju popisa stanovništva kao i reviziju popisa birača.
Marijan Pavliček iz HSP-a rekao je da bi se uvođenjem dvojezičnosti izgubio mir i da su ratne rane još sveže.
U isto vreme iz SDSS-a navode da još nisu doneli konačnu odluku u vezi sa zahtevom za uvođenjem prava na ravnopravnu upotrebu latinice i ćirilice u Vukovaru.
- Radi se o pravu koje je ustavnim zakonom omogućeno svim manjinama i ono nije ni po čemu novo. Isto to pravo već ostvaruju Italijani i Mađari u nekim delovima Hrvatske i niko ne pravi problem niti postavlja bilo kakva pitanja. Mislim da ne treba gledati u prošlost, nego u budućnost - rekao je predsednik vukovarskog SDSS-a Srđan Milaković.
Ovom odlukom se podrazumeva da bi sve table na ulazu u grad bile na latinici i ćirilici, a isto tako bi bile označene škole, ulice institucije pa čak i mesto masovne grobnice na Ovčari. Isti zakon podrazumeva i da se svi obrasci koji se budu izdavali u Vukovaru štampaju na latiničnom i ćiriličnom pismu.
(I. D. / Pressonline.rs / Foto: braniteljski-forum.com)
Video: Poslušajte video poruku vatrogasca Spasojevića za Prvi maj
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milan
Dakle, samo bih dodao jednu usporedbu koju rijetko spominju u hrvatskim medijima. Srbi su pucali po Hrvatskoj, okupirali njezin teritorij, te na koncu izgubili rat i pobjegli u Srbiju. Hrvati iz Srijema nisu pucali po Srbiji, štoviše bili su lojalni građani države u kojoj "nije bilo rata", ali su svoju pripadnost hrvatskom narodu platili desetinama civilnih žrtava i progonstvom oko 40 tisuća ljudi, poglavito u RH. Toliko o pravdi na koju se ovih dana u očaju poziva skoro svaki Srbin. Pozdrav iz Zemuna!
Podelite komentar
sutrajedrugidan
Bilo bi logicno. Hrvati kazu da pricaju hrvatski jezik, u redu ali zato nek priznaju srpski jezik kao regionalni jezik. U Francuskoj, u Bretagne i jos nekim regionima gde narod prica i neguje svoj jezik, postoje table na svim javnim mestima sa oba jezika, i regionalni i nacionalni. Setajuci se Srbijom, zapazila sam da vise gradova pise iskljucivo latinicom...
Podelite komentar
GRINGO
Pa I meni i smeta spanski u los andelesu u javnim zgradama it'd ali ZAKON je zakon sem u hr I sto se tice ovakvih stvari Posle cirilice doce vreme da ako si srbin I porodi se zena neces moci dati mu srbsko ime it'd sta je sledece neces moci da se krstis sa.tri prsta
Podelite komentar