NOVE EKONOMSKE SILE: Indonezija, Nigerija, Meksiko i Turska lideri privrednog rasta za 40 godina

U grupi od 11 najvećih budućih rastućih privreda, prema prognozama američke banke "Goldman i Saks", biće i Filipini, Južna Koreja, Bangladeš, Poljska, Čile, Ukrajina i Katar

  • 0

Američka banka "Goldman i Saks" predviđa da će za četrdesetak godina 11 zemalja koje su trenutno u senci sadašnjih članica BRIK postati ekonomije sa najvećim privrednim rastom, bacivši u zasenak sadašnje najrazvijenije zemlje sveta.

Budući "šampioni" privrednog rasta biće između ostalih Indonezija, Nigerija, Meksiko, Filipini i Turska.

U grupi od 11. najvećih budućih rastućih privreda navedene su dalje Južna Koreja i Bangladeš.

Poljska, Čile, Ukrajina i Katar su, takođe, na toj listi jer su te zemlje ogromnih potencijala i koje po oceni konsultanske firme "Ernst i Jang" očekuje lepa budućnost.

BRIKS čine Brazil, Rusija, Indija, Narodna Republika Kina i Južnoafrička Republika.

"Ernst i Jang" je takođe napravio svoju listu 25 zemalja sa rastućim ekonomija uvrstivši zemlje koje će ove godine ostvariti privredni rast od 4,5 odsto, a sledeće 5,5 odsto, što je dvostruko više od prosečnog rasta svetske ekonomije.

Zajednička karateristika dolazećih ekonomskih sila je ta što te zemlje predstavljaju "antitezu" sadašnjih razvijenih zemalja u nekoliko domena.

Za razliku od Italije, Japana i Kanade čije stanovništvo stari a samim tim i domaća potražnja pada, Indonezija i Turska, na primer, imaju ogromanu populaciju mladih koja teži povećanju standarda i koja je motor privrednog razvoja.

Prema proceni banke HSBC, oko tri mijarde ljudi će se do 2050. pridružiti sadašnjoj srednjoj klasi sa godišnjim prihodom između 3.000 i 15.000 dolara, a polovina njih biće stanovnici zemalja u usponu.

Prosečna starost stanovnika vodeće nacionalne privrede u svetu, Sjedinjenih Američkih Država, je trenutno 39 godina, NR Kine 35 godina, a Filipina samo 23 godine, što jasno govori o ogromnom potencijalu u pogledu budućih potrošača zemalja sa mladom populacijom.

Jedan broj zemalja u usponu zahvaljujući razvijenom domaćem tržistu, odnosno velikom broju potrošača, odeleva evropskoj ekonomskoj krizi, što nije slučaj sa svim članicama BRIK.

Prema prognozi ekonomista "Ernst i Janga", 11 dolazećih ekonomija sveta imaju i slabe tačke kao što su korupcija i socijalna nejednakost koji predstavljaju kočnicu njihovog razvoja.

- Svedoci smo velikog pomeranja težišta svetske tražnje koje sada ide ka zemljama u usponu, budućim pokretačima ekonomskog rasta -  zaključila je Karen Vard, ekonomista banke HSBC za kanadski list "Pres".

(I. M. / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA