Lik srpskog profesora harmonike na kineskoj poštanskoj marki

Kragujevčanin Miljan Bjeletić jedini je Srbin, uz Velimira Batu Živojinovića, koji je dobio ovo vredno priznanje u dalekoj Kini

  • 2

Srpski profesor harmonike Miljan Bjeletić iz Kragujevca dobitnik je vrednog priznanja u dalekoj Kini, gde je od kraja prošle godine u opticaju poštanska marka sa njegovim likom.

Bjeletić, koji predaje na Fakultetu umetnosti u Nišu, kao i u Muzičkoj školi u Kragujevcu, rekao je da je pre dodele tog priznanja kineska nacionalna filatelistička korporacija tražila saglasnost da se njegov lik štampa na poštanskim markama.

- Čast mi je i zadovoljstvo što sam dobitnik ovog priznanja. Ali pre svega drago mi je da održavam jednu tradiciju srpske škole harmonike, da sam deo te priče, da dokazujemo da je srpska škola harmonike i te kako cenjena u svetu - rekao je Bjeletić, dobitnik brojnih svetskih priznanja.

Čast da se lik nađe na kineskoj poštanskoj marki, koliko je Bjeletiću poznato, u Srbiji je doživeo glumac Velimir Bata Živojinović.

Bjeletiću je priznanje dodeljeno u oktobru prošle godine u Kini, gde je, kao član komisije, učestvovao na Međunarodnom takmičenju harmonikaša, a na poziv kineske asocijacije harmonikaša.

- S obzirom na to da su Kinezi u svetu harmonike jako prisutni i da imaju uvid u to šta se radi na svetskoj pozornici oni, generalno, nemaju svoju specifičnu školu harmonike, ali imaju uvid u to, ko šta radi i kako radi. Pozvan sam da učestvujem na osnovu svojih referenci i svoje biografije, ako mogu i da kažem, koja je bogata, s obzirom da sam kao pedagog mlad - objašnjava Bjeletić kako se našao u komisiji.

Pored Bjeletića, čast da im se lik štampa na poštanskoj marki, ukazana je umetnicima Fridrihu Lipsu iz Rusije, Elizabet Mozer iz Nemačke, kao i najpoznatijem kompozitoru današnjice Franku Anđelisu, takođe članovima komisije na tom takmičenju u Kini.

Na pitanje ima li razlike u odnosu prema harmonici između Kineza i Srba, profesor Bjeletić ocenjuje da su te dve zemlje u toj oblasti velesile.

- Razlika je što je kod njih harmonika još u ekspanziji. To je kod njih mlađi instrument kao akademski instrument, a kod nas to datira iz 1998. godine. Kod njih je harmonika malo kasnije ušla u upotrebu, ali su Kina i Srbija velesile, odnosno i Srbija i Kina su na svetskoj pozornici jedni od lidera - naveo je Bjeletić.

Četrdesetogodišnji profesor harmonike naglašava da država treba da obrati više pažnje na rezultate koji se u toj oblasti postižu, pritom, kako je rekao ne misli tu na sebe, već na mlade naraštaje koji su budućnost, a na koje se trenutno nedovoljno obraća pažnja.

Profesori harmonike, istakao je Bjeletić, nastoje da sačuvaju bogatu tradiciju za harmoniku, ali na način da ona nema dodirnih tačaka sa narodnom muzikom.

- Mislim da kao grad i kao zemlja uspevamo u tome, a to pokazuju i rezultati. Konkretno u svojoj klasi imam osvajače najprestižnijih takmičenja, pobednike svetskog kupa, svetskog trofeja i mnoštva ostalih internacionalnih takmičenja - rekao je Bjeletić i izrazio nadu da će država promeniti odnos prema mladom naraštaju koji je u toj oblasti i te kako uspešan.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vlada

    28. januar 2013 | 18:04

    Svaka cast. Ova drzava ima toliko uspesnih ljudi da je to neverovatno, ali niko nikada nije u Srbiji cuo za njih. Na primer Jovan Rocanov koji je 2007. godine proglasen za najboljeg dizajnera Evrope u kategoriji logotipa (EULDA 2007), a tu nagradu je dobijo kao predstavnik Srbije. O njemu i mnogim drugma ova drzava ne zna nista, na zalost. Samo vi novinari mozete to da promenite, pisuci o takvim ljudima. Bravo za tekst.

  • nislija

    28. januar 2013 | 20:35

    A era ojdanic ?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA