DEJANOVIĆ: I pacijenti imaju odgovornost za svoje zdravlje

Pacijent treba da bude upoznat sa svim merama koje se primenjuju u dijagnostici i lečenju, ali za slučaj da ih ne poštuje tarapeut, kada pacijentu život nije ugrožen, može mu sugerisati da potraži drugog teraputa, objasnila je ministarka zdravlja

  • 4

Novim zakonskim rešenjima o pravima pacijenata jasno su definisana njihova prava, ali i obaveze i odgovornost za sopstveno zdravlje istakla je ministarka zdravlja Slavica Ðukić Dejanović u Skupštini Srbije.

Ona je, obrazlažući pred poslanicima predložena rešenja ovog zakona, rekla da pacijent treba da bude upoznat sa svim merama koje se primenjuju u dijagnostici i lečenju, ali za slučaj da ih ne poštuje tarapeut, kada pacijentu život nije ugrožen, može mu sugerisati da potraži drugog teraputa.

Ministarka je istakla da značajan broj pacijenata ne zna koja su njihova prava, tako da ovaj zakon predviđa i uvođenje Savetnik za zaštitu prava pacijenata, koji će biti izmešten iz zdravstvenih ustanova u lokalne samouprave.

- To treba da bude diplomirani pravnik, sa pet godina iskustva, koji će biti lociran u lokalnoj zajednici. Na taj način će lokalne samouprave biti više povezane sa domovima zdravlja čiji su osnivači, a gde treba da se završi 80 posto usluga svih pacijenata", naglasila je ona.

Ministarka je dodala da to neće značiti povećavanje broja administrativnih radnika, već da je tendencija da pravnici koji već rade u opštinama budu angažovana i na ovim poslovima uz prethodnu edukaciju.

Govoreći o Predlogu zakona o zaštiti lica sa mentalniom smetnjama ministarka zdravlja je ocenila da su osobe sa mentalnim smetnjama u Srbiji u prilično lošem stanju i da se često tretirju kao grđani drugog reda.

Ona je ukazala da je ovim zakonskim rešenjem preciznije definiSan prisilni smeštaj u psihijatrijskim ustanovama i da je prinudna hospitalizacija moguća samo ukoliko postoji opasnost da pacijent ugrozi svoje zdravlje i bezbednost ili zdravlje i bezbednost drugih lica.

- Vremenski limiti za zadržavanje pacijenta su ograničeni i zbog toga smatramo da u roku od tri dana sudija mora pokrenuti postupak i to u bolnici u kojoj je pacijent hospitalizovan. Bilo je onih koji su smatrali da to vreme treba da bude kraće, ali i onih koji su davali argumente da treba da bude duže, iskreno se nadam da kada ovaj zakon zaživi da će ovaj rok od tri dana biti i kraći - rekla je ministarka zdravlja.

Ona je ukazala da je zakonom precifno definisano i kada se mogu primenjivati mere fiksacije i izolacije pacijenata i naglasila da se mora voditi jasna evidencija kada je pacijent izolovan i da mora biti pod stalnim nadzorom i da na svakih sat vremena medicinski timovi moraju da ga obilaze.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • perica

    9. maj 2013 | 19:13

    zdravstvo je u rasulu.4 puta me vracaju sa uputom iz simine za snimanje noge i kazu mi da dodjem za 2 meseca.Pa sta ce mi za 2 meseca,mogu da riknem do tada

  • Čedo

    9. maj 2013 | 21:42

    Pa gospoďo ministarka, pacijenti znaju da imaju pravo da se leče jer plaćaju doprinos za zdravstvo, a Vi niste u stanju da im obezbedite neophodne lekove jer ste nesposobni da se dogovorite sa apotekama. Sramota. Ipak Vam je Taj narod omogućio lagodan život. Zar mu tako vraćate?

  • vlada

    9. maj 2013 | 20:34

    Kada ce vise zaposljavanja za stalno. Radim tri ipo god u zdravatvu i dalje nista. Dokle vise

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA