Srpski traktori od jula u Kazahstanu

Isporuka prvih traktora u Kazahstan počinje idućeg meseca, najavljuje direktor IMR Zoran Radosavljević, a postoji potreba i za drugim poljoprivrednim mašinama

  • 2

Srpski traktori uskoro će se naći na obradivim poljima Kazahstana, a u ovu bivšu sovjetsku republiku Srbija će izvoziti 200 do 300 traktora godišnje.

Isporuka prvih traktora za kupce u Kazahstanu počeće idućeg meseca, a tokom narednih 12 meseci izvestan je izvoz u Kazahstan 200 do 300 traktora, kaže direktor Industrije motora Rakovica Zoran Radosavljević, koji operativno rukovodi i Industrijom mašina i traktora (IMT).

- To je tek početni posao sa Kazahstanom, koji ima ogromne obradive površine i potrebu da ubrzano nabavlja traktore, ali i druge poljoprivredne mašine, što se potpuno uklapa u našu strategiju da isporukom na strano tržište osetno uvećamo proizvodnju u IMR-u i IMT-u - naglasio je Radosavljević.

Kazahstan je postao slobodna država posle sloma Sovjetskog saveza 1991. godine, a poljoprivredno zemljište zauzima više od 846.000 kvadratnih kilometara.

Prema njegovim rečima, menadžerska ekipa koju predvodi uporno radi na održavanju postojećih izvoznih poslova u Etiopiji i obnavljanju aranžmana za izvoz traktora na tržište Egipta i više drugih zainteresovanih afričkih zemalja.

- Petogodišnji posao sa Etiopijom o isporuci 3.000 traktora na godišnjem nivou sklopljen je 2010. godine, a IMR je samo prošle godine na ovom tržištu zaradio više od 12 miliona evra - rekao je Radosavljević.

On je precizirao da se ne radi o klasičnoj prodaji traktora već o prenosu tehnologije i pokušaju da se uspostavi proizvodnja IMR-ovih traktora u Etiopiji.

- Time dobijate bolju poziciju na tržištu i ne postoji opasnost za lakim istiskivanjem sa tržišta, ali, istovremeno, uspostavljanje proizvodnje na tom području je složen i zahtevan proces - objasnio je sagovornik Tanjuga.

Prvog dana jula, kako je rekao, sa partnerom iz Egipta takođe treba da se potpiše ugovor o izvozu traktora vredan pet miliona evra.

Radosavljević je mišljenja da je za ekspanzivnu politiku razvoja objedinjene kompanije potrebno napraviti i novu poslovnu strategiju za to preduzeće, u okviru koje bi država trebalo posebno da povede računa o uslovima prodaje traktora na domaćem tržištu davanjem novih subvencija, kao što je bilo učinjeno u prethodne tri godine.

- Ukoliko dođe do toga, IMT i IMR su u stanju da u narednom periodu bez većeg problema svakog meseca na tržište plasiraju 200 do 300 traktora, s tim što se ta produkcija u budućnosti može znatno uvećati ako se obezbede sredstva za potrebna ulaganja u proizvodnju i zapošljavanje stručne radne snage - kazao je on.

Istakao je, takođe, da u ovom trenutuku IMT-u i IMR-u treba oko 200 novih radnika u proizvodnji.

- Zapošljavanjem jednog novog radnika i podizanjem proizvodnje u IMR-u i IMT-u, otvaraju se još četiri nova radna mesta u Srbiji, jer 95 odsto delova koji se ugrađuju u naše proizvode dolaze od domaćih dobavljača - zaključio je Tanjugov sagovornik.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • beli

    20. jun 2013 | 14:48

    Na se traktore izvozimo a stovarista su nam puna sa kineske traktore, sta mislite dali su bolji nasi ili kineski traktori.? Ili ovde se radi ovako izvozimo da bi uvozili samo u cijem interesu to se pitam.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA