TELEGRAF NA VOJNOM OTPADU: Od tamića do vozića, nepresušni izvor za filmsku scenografiju! (FOTO)

Cena vojnog ranca na Sabirno-prodajnom centru u Rakovici je 30 dinara, stare pilotske kožne jakne koštaju 300 dinara, dok je kamion TAM 150 izlicitiran na 600.000 dinara

  • 3

U okviru kasarne Vojske Srbije koja se nalazi u naselju Kneževac u Rakovici, na desetak kilometara od centra Beograda, smešten je Vojno-sabirni centar, popularno nazvan "vojni otpad", na kome možete kupiti stvari od kojih mnogih nema ni na jednom drugom mestu.

Šatorska krila, uređaji za prenos podataka, nosila, zubarske stolice, opasači, kamioni, ranci, veš mašine, kanisteri za benzin čine samo deo ponude.

Iako su upotrebljavani, interesovanje za kupovinu ponuđenih artikala ne jenjava.

Kapetan Igor Arifović, koji je zadužen za ovaj Sabirno-prodajni centar, navodi da oni imaju tri vrste prodaje: neposrednu, putem ugovora i licitacije, u okviru kojih se prodaju pre svega rashodovana vozila Vojske Srbije.

- Ova prodavnica radi svakodnevno od 7.30 ujutru do 14.30 popodne i uprkos tome što se nalazi u okviru kasarne, mogu doći i pogledati šta imamo da ponudimo svi zainteresovani građani. Popularne su licitacije, kada prodajemo vozila, i uobičajeno ih organizujemo četiri puta u okviru godine. Ove godine su održane dve, u martu i junu, a najskuplje vozilo koje je prodato je kamion TAM 150 koji je izlicitiran od kupca na 600.000 dinara, a promet koji je ostvaren prošle godine je iznosio 130 miliona dinara - navodi on.

U dvorištu prodavnice se nalaze gabaritnije stvari, uredno složene u gomile, pa je veoma zanimljivo videti stotinak kanistara za benzin, polovne frižidere i zamrzivače sređene na gomili, od kojih većina ima flomasterom na sebi natpis "prodato" i cenu koja je postignuta.

- Uobičajeno imamo redovan asortiman proizvoda koje imam o u ponudi, ali se desi da dobijemo i nešto neubičajeno. Evo na primer, sada smo dobili zubarske stolice, kojima tek treba da odredimo cenu i da vidimo da li postoje interesovanje za njih. Pored toga, imamo i rashodovane medicinske instrumente. Na mestima na kojima su upotrebljivani, nabavljeni su novi, dok su ovi završili kod nas i sad čekaju svog kupca - ističe Arifović i dodaje da je za cene zadužena komisija, i ona ide po principšu tražnje.

- Ukoliko za neki proizvod po ponuđenoj ceni nema interesovanja, cena se skida sve do limita prodaje po kilogramu. Onda takav artikal prodajemo tako, na kilogram -  objašnjava Arifović.

U samoj prodavnici, preovlađuju pre svega odevni predmeti. Ima svega, tako da je najbolje da se za stvari prvo raspitate kod prodavca i uz njegovu pomoć potražite ono što vas zanima u raspoređenim kutijama po radnji.

Cene variraju od jednog do drugog proizvoda. Tako je običan vojni ranac 30 dinara, vreća za spavanje 600, vetrovke su 400 dinara, džemperi su 300 dinara, sanitetska nosila 765 dinara, podmetači za vreće 300 dinara, opasači 120 dinara, a cena starih pilotskih kožnih jakni je 300 dinara.

Za ljubitelje starih aparata za veze i komunikaciju ovaj otpad se može nazvati "Ali babinom pećinom", jer je na policama izloženo nekoliko desetina najrazličitijih sprava, za koje ni zaposleni nisu sigurni u njihovu tačnu namenu, ali zato postoje kupci koji itekako znaju.

- Često dolaze radio amateri i zaljubljenici u staru tehniku. Oni se odlično razumeju u stare uređaje i dosta kupuju takvu opremu. Ne mogu je naći u drugim prodavnicama, pa kupuju ovde, kažu zaposleni - kaže Arifović.

Ova prodavnica je i utočište scenografe, koji ovde nalaze brojne stvari kako bi scene izgledale što uverljivije. Poslednji u nizu filmova za čiji su se deo scenografije našli artikli iz ove prodavnice je "Falsifikator", a u najavi su snimanja novih.

-  Poslednji zahtev se ticao pronalaženje stvari koje bi mogle da ilustruju scenu koja bi sadržala unutrašnjost vojnog transportera. Tu na žalost nismo uspeli da pomognemo. Međutim, mnogo je više onih koje smo uspešno snabdeli potrebnim rekvizitima i kojima smo pomogli u realizaciji filmskih ostvarenja - ističe kapetan Arifović

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • .....

    7. jul 2013 | 00:25

    Eeeeee ode i vojska na dobos.......

  • Vojska Srbije

    19. februar 2015 | 13:40

    Mogu li dobiti telefon i tacnu adresu vojnog otpada u Knezevcu? Hvala unapred!!!

  • Aleksandar

    6. april 2014 | 13:04

    Ja sam zainterosovan da uzmem 110 vojnu moze te li da mi date vas mobilni broj da se cujemo u vezi kamiona

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA