KAKO ŽIVE MLADIĆ I KARADŽIĆ U HAGU: Jedan dan haškog pritvorenika (FOTO)

Pritvorenici Haškog tribunala, osim što im je kretanje ograničeno i što su odvojeni od porodica, žive prilično lagodnim životom: dobijaju džeparac, namirnice iz svojih zemalja, a gledaju i TV na svom jeziku

  • 16

SKORO KAO HOTEL! Pritvorenici Haškog tribunala, osim što im je kretanje ograničeno i što su odvojeni od porodica i država, žive prilično lagodnim životom: dobijaju džeparac, mogu da nabavljaju namirnice iz svojih zemalja, kao i da gledaju TV na svom jeziku, imaju više slobodnog vremena i dana za posete porodica nego što bi imali u nacionalnim zatvorima.

Naime, upravnik pritvorske jedinice Međunarodnog suda Frejzer Gilmor ispričao je u intrevjuu za Radio Slobodna Evropa kakva su pravila boravka u zatvoru.

-  Ćelije se otključavaju u sedam ujutro. Pritvorenici imaju slobodan pristup krilu u kome se odmaraju tokom dana, a naveče se vraćaju u svoje ćelije koje se zaključavaju oko pola 9. Tokom dana, kada su slobodni, imaju pristup zajedničkim prostorijama, gde imaju priliku da međusobno razgovaraju, a tu je i soba za rekreaciju u kojoj mogu sami da kuvaju ako to žele. Dobijaju tri obroka dnevno, ali, takođe, mogu da pripremaju dodatna jela ako kupe namirnice. Takođe, imaju određeni program dnevnih aktivnosti tokom kojih mogu da izađu na svež vazduh ili da se bave nekim sportom. Postoje i časovi na kojima mogu da učestvuju, ali većina njih najviše vremena provodi pripremajući se za suđenje - kaže Gilmor i dodaje:

- Profili naših pritvorenika se dosta razlikuje od onih u zatvorima na nacionalnom nivou. Kao prvo, u proseku su dosta stariji, većina ih je u ranim šezdesetim, dok je u nacionalnim kaznenim ustanovama, posebno u zapadnoj Evropi, prosečna starosna dob pritvorenika trideset godina, što je duplo više. S tim su skopčane i druge razlike, posebno kada je u pitanju zdravlje pritvorenika. Uz to treba dodati da naši pritvorenici nisu optuženi da su direktno počinili zločine, već po komandnoj odgovornosti tokom konflikta u bivšoj Jugoslaviji. To najčešće nisu ljudi koji su, da kažem, "prošli kroz školu kriminala", i ovo je prvi put da im je uskraćena sloboda i nalaze se u dosta neobičnoj situaciji. Generalno su bolje obrazovani od prosečnih zatvorenika u standardnim zatvorima, što znači da se i njihovi interesi i aktivnosti dosta razlikuju.

Kada je o ishrani zatvorenika reč, Gilmor kaže da je izbor dostupne hrane prilično veliki:

- Mogu da kupuju standardne namirnice koje su dostupne u prodavnici pritvorske jedinice, što uključuje voće i povrće, konzerviranu hranu i pića i slične stvari, zatim namirnice od balkanskog dobavljača u Holandiji i tako pripremaju regionalne specijalitete. Takođe smo im omogućili kupovinu svežeg mesa i povremeno sveže ribe, što znači da zaista imaju veliki izbor ako žele da kuvaju.

Zanimljivo je i da haški pritvorenici dobijaju određenu svotu novca kao džeparac. Gilmor objašnjava da im je taj novac potreban za komunikaciju sa porodicom, odnosno kupovinu telefonskih kartica, što je pritvorenicima "veoma važno zato što su dosta udaljeni od porodice i prijatelja". Kada je o porodicama i posetama reč, Gilmor kaže da su u pritvoru "vrlo predusetljivi":

- U nacionalnim zatvorima, pritvorenici imaju jedan sat posete sedmično, dok mi dozvoljavamo do sedam uzastopnih dana posete svakog meseca, imajući u vidu udaljenost koju porodice moraju preći da bi došle u posetu.

Osim sa porodicama, pritvorenicima je omogućen i televizijski program na jeziku zemlje iz koje dolaze:

- Imaju televizore u ćelijama i, takođe, omogućili smo im satelitsku televiziju sa kanalima iz bivše Jugoslavije. Nemaju pristup internetu, ali mogu da koriste desktop računare jer je u pitanju međunarodni sud, tako da se većina dokumentacije potrebne za suđenje nalazi u digitalnoj formi. Dakle, računari su potrebni za pripremu za suđenje, ali se ne koriste za društvene aktivnosti.

Haškim pritvorenicima na raspolaganju su i brojne mogućnosti za zdrav život.

- Alkohol je zabranjen, kao i pušenje u zajedničkim prostorijama, ali mogu da konzumiraju cigarete tokom šetnje ili u svojim ćelijama, a imamo i posebne prostorije sa uređajima za čišćenje vazduha u kojima je pušenje dozvoljeno - kaže Gilmor, i dodaje:

- U skladu sa pravilima i minimalnim standardima, pritvorenicima mora biti omogućen najmanje jedan sat dnevno na svežem vazduhu, mislim da se u pravilima koristi izraz "vežba napolju", ali mi dozvoljavamo najmanje jedan i po sat dnevno i u spoljašnjem dvorištu ima dovoljno prostora za trčanje, a tu su i košarkaški i teniski tereni. Pritvorenici, takođe, mogu da učestvuju jedan sat dnevno u sportskim aktivnostima koje nadgleda sportski instruktor: te aktivnosti se odvijaju u sportskoj sali u kojoj se nalaze i fitnes uređaji za kardiovaskularne vežbe, što je veoma bitno ako uzmemo u obzir profil naših pritvorenika.

Glavni jezik unutar pritvorske jedinice je engleski, ali osobolje sa zatvorenicima komunicira i na nemačkom.

- Neki pritvorenici su počeli da uče holandski, što je maternji jezik većine zaposlenih u pritvorskoj jedinici. Imamo, takođe, i grupu za pomoć pri komunikaciji za one koji ne mogu da se samostalno sporazumevaju - objašnjava Gilmor.

Na pitanje koliko će dugo pritvorska jedinica Haškog tribunala biti u funkciji, Gilmor odgovara:

- Trenutno se pripremamo za promene i sada smo na početku MICT procesa - Mehanizma za međunarodne krivične tribunale - tako da će on preuzeti aktivnosti Haškog tribunala. MICT će biti odgovoran za provođenje svih presuda. Trenutno imamo nekoliko osuđenika u jedinici 4, koji su u stvari MICT zatvorenici, dok smo mi zaduženi za pritvorenike koji čekaju suđenje ili je njihov proces i žalba u toku. Kada se Haški tribunal zatvori, svi osuđenici će biti prebačeni u druge zemlje na odsluženje kazne.

(Telegraf.rs / Izvor: Radio Slobodna Evropa)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • extreme

    31. jul 2013 | 20:25

    Sramota ovakve vesti da objavljujete!!! Ispade Hashki Tribunal turistička atrakcija za Srbe

  • стрептомицин

    31. jul 2013 | 21:23

    Позивам све ове идиоте који затвор сматрају за "хотел" да оду пар деценија и да уживају у пуном пансиону!

  • felixkirchbaum

    31. jul 2013 | 23:24

    E sandzaklijo lupas ko otvoren prozor.Sta ste vi sve radili Srbima od kolevke do 90godina u oba svetska rata i ovom zadnjem nedaj Boze nikom.Sad su vas naucili ameri kako od Srebrenice napraviti Ausvic,pa sve svoje mrtve od pre rata i posle rata i ubijene borce nazivate zrtvama Srba.Niste realni.Koliko ste mdzahedina doveli i ratovali za vas.Srbi nisu dovodili nikakve placene zveri.I danas vam oni caruju u Maoci i vukojebinama,gde se nesme proci.Znam sadzo da te boli ovo i da znas da je istina,al lutko foliranti ste nevidjeni.Kao za Isllam se borite a od Isllama znate sto samo vama odgovara.Pijete alkohol i druge harame cinite,vrlo licemerno.Budite vernici u Isllamu,al pravi i bojte se Allaha al izsrca iskreno.SELAM TEBI

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA